Kdy zlevní byty

23. července 2009, 13:49 - redakce
23. července 2009, 13:49

(EURO 28/2009)

Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol, se kriticky vyjádřil (EURO 28/2009) o statistických údajích o českém rezidenčním trhu a z nich vycházejících prognózách zveřejněných poradenskou společností King Sturge – tisková zpráva v dubnu 2009 – a Českou národní bankou – Zpráva o finanční stabilitě v červnu 2009.
Chtěl bych zdůraznit, že analytici obou subjektů popisují trh pro širší zainteresovanou veřejnost z makroekonomické perspektivy. A protože není možné popsat všechny rezidenční lokality jednotlivě a do detailů, využívají průměrné ceny a cenová rozpětí. Konkrétní údaje, po kterých Evžen Korec volá, zpracovávají poradenské společnosti také – na komerční bázi pro konkrétní lokality či projekty dle požadavků svých klientů. Cenu rezidenčních nemovitostí ovlivňuje mnoho aspektů, nejvíce lokalita a kvalita bytu či domu – zejména standardy dokončení a technický stav nemovitosti. Z toho důvodu není možné připravovat analýzy, jak je prezentují burzovní analytici, což Evžen Korec doporučuje. Je to jako by žádal po pekařích, aby stanovovali cenu pečiva. Nutně by se ptali, o jaký druh pečiva jde (velikost, množství, ingredience apod.) a zda je o něj zájem. Mluvíme-li o cenách nových rezidenčních nemovitostí v Praze, upřesňujeme, že nejlevnější byty se pohybují na úrovni 40 až 45, nikoli 46 tisíc korun za metr čtvereční, jak uvádí. Ani nejdražší nové byty v Praze nepřijdou na sto tisíc korun za metr čtvereční, jak se domnívá, ale až na dvakrát víc.
Pokud si projdete naše tiskové zprávy a individuální vyjádření pro média, zjistíte, že vždy upozorňujeme, že pokles cen rezidenčních nemovitostí za celý rok 2009 nebyl a nebude plošný. Největší bude u starších nemovitostí – zejména u panelových domů v horším technickém stavu – a u nových rezidenčních nemovitostí v nižším standardu dokončení a především v méně atraktivních lokalitách s horší dopravní dostupností a s minimální občanskou vybaveností. Mírný pokles hodnoty lze očekávat u kvalitních nemovitostí v atraktivních lokalitách. Pokud je to možné, doporučujeme využít nynější situaci na trhu, kdy ceny nemovitostí klesají a developeři jsou kvůli nízké poptávce připravení o ceně vyjednávat a poskytovat nejrůznější slevy. Mimořádné snížení lze očekávat u bytů, které jsou v rámci developerských projektů prodávány jako první – aby developer získal potřebný předprodej a banka mu poskytla úvěr. Nebo jako poslední – aby mohl developer mohl splatit všechny závazky a projekt uzavřít. Ti, kteří s koupí bytu či domu vyčkají, mohou sice získat ještě nižší cenu, ale musejí počítat s tím, že možná nenajdou nemovitost dle svých představ, protože výběr bude omezený.
Chtěl bych také zdůraznit, že naše výzkumy usilují o objektivitu a „nadstranickost“. Tím se obvykle liší od mnoha více či méně tendenčních výzkumů některých realitních kanceláří a developerů. Jsem si jistý, že pokud by obdobný text psal developer rezidenčních projektů středního, vyššího nebo luxusního segmentu, dočetli byste se, že ceny v jejich úrovni rozhodně klesat nebudou a že největší pokles lze očekávat spíše v kategorii nižší cenové hladiny. Bylo by to fér?

Ondřej Novotný, analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít