Kdopak by se oprav bál

22. prosince 2008, 01:00 - Robert Šimek
22. prosince 2008, 01:00

Obec Opálka spadající pod nedaleký Strážov leží pět kilometrů jižně od Janovic nad Úhlavou v Plzeňském kraji.

Její dominantou je původně gotická tvrz, která později prošla řadou přestaveb. V současnosti je na prodej.

Tvrz Opálka stojí na vyvýšeném ostrohu nad stejnojmennou vsí. Kdysi se jednalo o sídlo tak zvaného donjonového typu s hlavní obytnou věží v centru. Pozdější přestavby ale jeho vzhled výrazně změnily. Největší rozvoj zaznamenal objekt v poslední třetině 17. století. Z té doby pochází většina kleneb a pozůstatky štukové výzdoby.

Památková hodnota budovy spočívá jak v dochovaném středověkém jádru, tak v částech, které dokumentují následný stavební vývoj. Cenný je také přilehlý dvůr s původní dispozicí a dodnes zachovalou skladbou objektů stájí, mléčnice, sýpky, stodoly, kovárny, pivovaru a lihovaru. Součástí celku je i bývalá kaple sv. Anny.

V letech 2002 až 2003 proběhl stavebně historický a statický průzkum, po kterém následovalo zajištění havarijních částí. Rozběhla se i celková rekonstrukce, peníze ale brzy došly a stavební práce se zastavily. Majitelkou tvrze je Marie Volencová, která již do dalších oprav investovat nechce a nabízí nemovitost k prodeji. Cena je 8,4 milionu korun.

Sídlo Buška ze Strážova

Tvrz v Opálce postavil pravděpodobně koncem 14. století Bušek ze Strážova nebo jeho stejnojmenný syn. Poprvé je zmiňována roku 1392, později se ale v historických pramenech příliš neobjevuje a uvádí se až v polovině 15. století, kdy patřila rytířům z Dražovic a Opálky.

Kolem roku 1480 ji za neznámých okolností získal Bedřich Škorně z Malonic, jehož rod pak objekt vlastnil dalších šedesát let. Roku 1540 držela Opálku Alžběta z Pacova, po ní Markéta ze Šternberka a koncem 16. století připadlo zdejší panství Janovi z Lobkovic. Stavební úpravy v této době téměř neprobíhaly a jádro tvrze stále tvořila patrová hranolová věž o půdorysu 12 x 10 metrů, kolem níž obíhala hradba tvořící ze tří stran úzký parkán (obranný prostor).

Změna nastala teprve v 17. století, kdy Opálku vlastnil rod Morzinů. Jeho členové nechali po roce 1673 tvrz renesančně přestavět, vyplnili severní parkán a budovu přistavěli také na jižní straně, kde předtím stávala bašta.

Družstevníci na tvrzi

POPIS OBJEKTU

  • *název - tvrz Opálka místo - Strážov kraj - Plzeňský adresa - č. p. 1 typ - tvrz stav - chátrající využití - žádné kult. památka - od roku 1958 vlastník - Marie Volencová cena** - 8,4 milionu Kč

Další pozdně barokní přestavba proběhla v 18. století. Byl při ní upraven hlavní vchod do tvrze, v prvním patře byl snížen strop a budova dostala dvě černé kuchyně. Zastavěn byl i severní parkán a hlavní palác se rozšířil k východu.

Majitelé se znovu často střídali, až bylo za Palm-Gundelfingenů roku 1760 opálecké panství připojeno k Bystřici nad Úhlavou, jejíž osudy nadále sdílelo. Tvrz přestala být panským sídlem, sloužila jako obydlí úředníků a později byla často pronajímána.

V letech 1923 až 1924 byl během pozemkové reformy objekt zabaven tehdejšímu majiteli Vilémovi Hohenzollern-Sigmaringen a přidělen aktuálním nájemcům. Ve 40. letech 20. století byl zestátněn a sloužil zemědělskému družstvu. Do soukromých rukou se znovu dostal teprve po restituci v 90. letech minulého století.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít