Kdo židli má, bydlí

06. října 2008, 08:00 - Robert Šimek
06. října 2008, 08:00

JACOB A JOSEF KOHNOVÉ - Vsetínská firma Jacob & Josef Kohn, založená roku 1850 otcem a synem Kohnovými, se zpočátku věnovala pouze obchodu se dřevem.

Roku 1870 však přešla na výrobu ohýbaného nábytku a slavila velký úspěch. Získala řadu ocenění a zboží vyvážela do celého světa.

První zmínky o Vsetínu pocházejí z konce 13. století. Pro osídlení kraje byla důležitá zdejší kolonizace, která vedla k rozšiřování zemědělských ploch na úkor lesů. Práce na poli a chov dobytka byly dlouho hlavní obživou místních obyvatel.

Už za třicetileté války v 17. století se Vsetín z Horního města rozšířil také na levý břeh řeky Bečvy, kde byly původně jen pastviny. Stál zde panský mlýn, při jehož náhonu byl zřízen „lapač“ pro lovení ryb (na jeho místě je dnes zimní stadion).

Největší rozvoj Vsetína ale přišel teprve v polovině 19. století s nástupem průmyslové revoluce. Ve městě vznikl cukrovar, pila, sirkárna, sklárna i několik dalších podniků. Mezi nimi také firma Jacob & Josef Kohn, která se později stala jedním z největších výrobců ohýbaného nábytku v habsburské monarchii.

Koloniál Kohn

Jacob Kohn se narodil roku 1792 v rodině židovského majitele palírny ve Veselí nad Moravou. Do Vsetína přišel roku 1812 a oženil se zde s Elisabeth Donathovou, dcerou majitele místní koželužny Joachima Donatha. S tchánem se ale nespojil a začal podnikat samostatně. V domě č. 358 na Dolním městě si otevřel krám, ve kterém prodával všechno od tabáku až po barviva.

Dařilo se mu dobře a roku 1823 zlepšilo jeho situaci i nařízení, podle kterého museli město opustit všichni Židé, kteří zde pobývali bez povolení. Díky tomu získal do několika let všechny krámky na Dolním městě a otevřel si i další obchod v nedaleké Hošťálkové (8 km západně od Vsetína).

Po smrti Joachima Donatha zdědil ještě koželužnu s potašárnou. Zlomovým se ale stal teprve rok 1850, kdy založil se synem firmu Jacob & Josef Kohn.

JACOB KOHN (1792-1866)

Narodil se roku 1792 ve Veselí nad Moravou v rodině židovského palírníka. Do Vsetína přišel roku 1812 a brzy poté začal s vlastním podnikáním. Na Dolním městě si otevřel koloniál a po roce 1823 ovládl i většinu okolních obchodů. Po smrti tchána získal koželužnu s potašárnou, nakonec se ale rozhodl pro obchod s dřívím. Roku 1850 založil firmu Jacob & Josef Kohn, která se později změnila na jednoho z největších výrobců ohýbaného nábytku v Evropě. Toho se ale již Jacob Kohn nedožil. Zemřel 10. února 1866.

Thonet má soupeře

Firma obchodovala se dřevem, kterého bylo v okolí Vsetína velké množství. Až do smrti Jacoba Kohna roku 1866 se ale surovina nijak nezpracovávala. Teprve jeho syn Josef začal s výrobou různých dřevěných předmětů a zboží tím lépe zhodnocoval.

Chtěl také vyrábět ohýbaný nábytek, musel však překonat velkou překážku. Privilegium k této činnosti měla totiž od roku 1841 pouze firma Michaela Thoneta z Bystřice pod Hostýnem (Profit o ní psal v čísle 9/2006) a bylo nutné ho zrušit. Roku 1869 se to skutečně podařilo a firma Jacob & Josef Kohn v lednu 1870 slavnostně rozjela výrobu nábytku.

Zpočátku se jednalo spíš o produkci drobnějších kusů. V nabídce bylo 17 variant židlí a lenošek, 9 druhů pohovek typu canapé, 6 druhů houpacích křesel, stoly a dětské židle. Zboží si jen obtížně razilo cestu do běžných domácností, a jeho odběratelem se proto staly především kavárny a restaurace.

Semper sursum

Zájem o nábytek ze Vsetína oživily teprve různé inovace, například kolekce napodobující historické slohy. Protože se jednalo o výrobky jednoduché, lehké, vodovzdorné a snadno smontovatelné, našly si brzy cestu i do zámoří. Již roku 1872 navázala firma obchodní styky se zeměmi Dálného Východu a zanedlouho vyvážela i do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie či Polynésie.

V nabídce se postupně objevily také složitější kusy nábytku. Roku 1878 to byla již kompletní ložnice z ohýbaného dřeva, později i jídelna či apartmán. Firma měla vlastní ateliér s kreslířskou a modelářskou školou a zaměstnávala kolem stovky návrhářů.

Na vytváření nových modelů přitom spolupracovala i s předními vídeňskými architekty, mezi kterými nechyběli Adolf Loos či Josef Hoffmann. Latinské heslo Semper sursum (stále vpřed), které si společnost dala do znaku, se tím dařilo naplňovat.

JOSEF KOHN (1814-1884)

Syn Jacoba Kohna se narodil roku 1814 ve Vsetíně. Spolu s otcem založil roku 1850 firmu Jacob & Josef Kohn, jejíž vedení roku 1866 převzal.O čtyři roky později začal s výrobou ohýbaného nábytku, na což měl do té doby povolení pouze Michael Thonet. Zpočátku se jednalo hlavně o židle a křesla, později přibylo i vybavení celých místností. Export směřoval do mnoha zemí světa a v řadě velkých měst vznikly specializované obchody. Za zásluhy o rozvoj průmyslu získal Josef Kohn četná vyznamenání. Zemřel 17. září 1884.

Továrna v synagoze

Firma postupně expandovala i mimo Vsetín. Již roku 1869 vznikla filiálka v Horní Lidči, roku 1871 v Těšíně a roku 1872 v polském Krakově. V 80. letech 19. století následovala ještě pobočka v Krásně nad Bečvou, která však Josefu Kohnovi nadělala hodně nepřátel. Vybudoval ji totiž přímo v místní synagoze. Stavba byla po povodni zpustlá a podnikatel se nabídl, že ji obnoví. Provedl ale jen nejnutnější opravy a umístil do ní pletárnu sedadel.

Velkou pozornost věnovala firma i budování skladů a specializovaných obchodních domů. Její hlavní sklady se nacházely ve Vídni, Londýně, Paříži, Budapešti a Madridu. Obchodní domy vznikly ve všech velkých evropských městech a pařížský velkoobchod se stal dokonce jedním z největších svého druhu v Evropě. Na konci 19. století zaměstnávala firma již zhruba 6000 lidí a ročně zpracovala kolem 40 tisíc metrů krychlových bukového dřeva.

Zastavit, stát!

Po smrti Josefa Kohna roku 1884 převzali vedení podniku jeho synové Carl, Julius, Felix a Johann. Firma se roku 1901 změnila na akciovou společnost a centrála se přesunula do Vídně.

Kohnové zůstali v jejím čele až do roku 1917. Již v době první světové války byla ale produkce nábytku omezena a část provozů přešla na zbrojní výrobu. Po roce 1918 se pozice firmy rozpadem trhů ještě zhoršila a bylo nutné hledat strategického partnera. Roku 1923 se jím stala společnost Mundus a firma změnila název na Kohn-Mundus.

Ani toto spojení ale k lepším výsledkům nevedlo a podnik nakonec převzala konkurenční společnost Gebrüder Thonet. Výroba nábytku ve Vsetíně pokračovala ještě několik let, po roce 1930 byla ale postupně utlumována a nakonec zastavena.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Co dělat, když ztratíte vysvědčení... a najednou ho potřebujete
Auta
Kvíz: Poznáte, kterým autům z 90. let patří tyto interiéry?
Kolik může také stát nová Škoda Fabia? Klidně přes 600 000 Kč
Doprava „ve druhém patře“ se vrací jako UFO na nohách schopné překročit auta
Ze Škody Rapid Spaceback se na chvíli stane papamobil. Papeže bude vozit v Irsku
Startovací kabely jsou skvělý pomocník. Ale s jejich zapojením opatrně
Technologie
Uvnitř Googlu to vře. Přes 1000 zaměstnanců protestuje kvůli cenzurovanému vyhledávači pro Čínu
ARM odhalil plán budoucích CPU jader: Deimos a Hercules pro přímý útok na Intel
Od října z DVB-T zmizí HD vysílání České televize. Diváci musí přejít na DVB-T2
Sony prodalo již 3 miliony brýlí pro virtuální realitu. PS VR jsou momentálně nejlevnější v historii
V roce 2019 možná hodně zlevní SSD. Ceny NAND Flash prý mohou zkolabovat až o 70 %
Hry pro příležitostné hráče