Kdo urve jackpot. Globální závod o vakcínu proti koronaviru vrcholí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kdo urve jackpot. Globální závod o vakcínu proti koronaviru vrcholí

Martin Rychlík,
Kdo urve jackpot. Globální závod o vakcínu proti koronaviru vrcholí
Zdroj: Profimedia.cz

Závod globálních farmaceutických firem o první účinnou vakcínu proti koronaviru spěje do finiše.

Je to vypjatá soutěž, které přihlížejí miliardy diváků. Už 18. května ohlásila americká biotechnologická firma Moderna, že její pokusná vakcína ochránila myší modely před nákazou plic obávaným koronavirem a jeví se jako nadějná i pro lidi. Akcie rázem letěly vzhůru, nicméně vědci byli skeptičtější než trh – chtějí více důkazů a testů.

Není dnes farmaceutických korporací, které by zůstaly stranou globální honičky za účinnou vakcínou proti koronaviru, jenž přibrzdil život na Zemi a státům denně bere životy i miliardy dolarů. V pelotonu jsou již četní svalnatí borci s trikoty popsanými logy a zkratkami: GSK, AstraZeneca, Merck, Novartis, Sanofi či Johnson & Johnson. Za nimi se srocují méně známí dravci z Asie jako Fosun, CanSinoBIO a další.

A k velkým hráčům se přidávají špičkové mozky, tu z Oxfordu a Londýna, tu z univerzit v Queenslandu nebo v Pittsburghu. Je to vskutku globální soutěž. List The New York Times spustil zvláštní stránku stopující vývoj vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2. K polovině června eviduje více než 125 vyvíjených vakcín, které nepostoupily k testům na lidech, a osmnáct očkovacích látek, jež pokročily do různých fází klinických zkoušek.

„Situace kolem výzkumu a vývoje vakcíny proti novému čínskému viru, původci onemocnění covid-19, není přehledná, ani nemůže být, neboť se jedná o závod s časem zejména mezi velkými farmaceutickými společnostmi a často s jejich konsorcii s univerzitami či dalšími výzkumnými institucemi. Odkázáni jsme proto na údaje publikované v odborném tisku, případně v dalších médiích. V naprosté většině případů jsou to jen…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?