Kdo umí, ten brousí

24. října 2005, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
24. října 2005, 00:00

LUDWIG MOSER V Karlových Varech působila na přelomu 19. a 20. století celá řada významných podnikatelů. Vedle Mattoniho, Bechera či Puppa to byl také Ludwig Moser - talentovaný rytec a brusič skla, jehož výrobky získaly mnohá ocenění i hrdou přezdívku "sklo králů".

Sklářská huť ve Dvorech u Karlových Varů v roce 1893.

LUDWIG MOSER

V Karlových Varech působila na přelomu 19. a 20. století celá řada významných podnikatelů. Vedle Mattoniho, Bechera či Puppa to byl také Ludwig Moser - talentovaný rytec a brusič skla, jehož výrobky získaly mnohá ocenění i hrdou přezdívku „sklo králů“.

České země odedávna vynikaly kvalitní řemeslnou výrobou, což vedle jiných oborů dokazuje také výroba a zpracování skla. Zejména v 18. a 19. století patřili čeští skláři mezi evropskou špičku a výrazně se tak podíleli na celosvětovém vývoji tohoto odvětví. Mezi nejslavnější skláře z Čech, jejichž jména jsou známá i v zahraničí, patří Josef Riedel, Johan Lötz a v neposlední řadě také Ludwig Moser - karlovarský rodák a zakladatel sklárny, která se do druhé světové války stala známou po celém světě.

RYTÍ A BROUŠENÍ

Historie firmy začala v roce 1857, kdy si karlovarský rytec skla Ludwig Moser v rodném městě otevřel sklářskou dílnu s obchodem. Zaměřil se na rytí a broušení dekorativního skla a jeho malá firma, umístěná uprostřed lázní v domě U města Výmaru od počátku dobře prosperovala. Moser postupně přibíral další dělníky a zanedlouho pro něj pracovala celá řada brusičů a rytců ze širokého okolí. Produkci přitom nenabízel pouze lázeňským hostům, ale začal ji vyvážet i do zahraničí.

Pro získání prestiže objížděl Moser se svým sklem také různé výstavy a veletrhy. Velkého úspěchu dosáhl roku 1873 na světové výstavě ve Vídni, kde získal Medaili za zásluhy a následně také titul c. a k. dvorního dodavatele. Skleněné předměty poté vyráběl i pro další významné osobnosti: anglického krále, holandskou královnu či perského šacha. Rostoucí obliba přitom upevnila i jeho pozici předního českého výrobce uměleckého skla.

První reprezentační prodejna Moser v Praze.

SKLO KRÁLŮ

Firma se i nadále rozrůstala, sklo k rytí a broušení se však muselo dovážet, což bylo značně neekonomické. Moser řadu let usiloval o povolení na stavbu vlastní sklárny, získal ho však teprve roku 1892. Stavět začal okamžitě a za jediný rok vybudoval v nedaleké obci Dvory moderně vybavenou sklářskou huť se dvěma pecemi. Na sociální výhody a nově postavené byty sem přilákal množství zkušených sklářů, čímž dosáhl vysoké kvality výroby.

Svou novou produkci opět prezentoval na řadě světových výstav - v Chicagu, Antverpách, San Francisku, Bombaji a mnohých dalších. Vrcholu však dosáhl až roku 1900, kdy za své sklo s květinovými motivy získal stříbrnou medaili na „výstavě století“ v Paříži.

O sklo z Karlových Varů jevily stále větší zájem přední politické osobnosti světa a příslušníci šlechtických i panovnických rodin. Moser byl držitelem řady vyznamenání, včetně vzácného řádu Slunce a lva 3. třídy od perského šacha, a stal se exkluzivním dodavatelem královských dvorů Anglie, Norska, Bulharska či Španělska. Jeho výrobkům se začalo říkat „sklo králů“.

Prodejna Moser v Paříži, kolem roku 1930.

MOSEROVÉ POD TLAKEM Roku 1910 začali vyrábět v Karlových Varech dnes již klasickou řadu skel s leptaným a zlaceným dekorem (tzv. oroplastikou), v následujících letech byl však vinou války provoz zastaven. Ludwig Moser se obnovení výroby nedočkal, zemřel roku 1916 a majiteli sklárny se stali jeho tři synové - Gustav, Leo a Richard. Zásluhou Leo Mosera, technického a uměleckého ředitele firmy, byl po válce provoz obnoven a pro možnost dalšího rozvoje byla roku 1921 za účasti Unionbanky založena akciová společnost. Firma opět prosperovala, následující rok dokonce získala konkurenční sklárnu Meyrs Neffe v Adolfově. Ve třicátých letech však na podnik dolehla celosvětová hospodářská krize. V sousedním Německu navíc začala sílit myšlenka nacismu a židovská rodina Moserů se tak ocitla pod obrovským tlakem. Leo Moser z firmy odešel již roku 1932, oba další bratři během následujících šesti let. Sklárna však fungovala dál, ještě v roce 1935 její výrobky získaly prestižní ocenění Grand Prix na Světové výstavě v Bruselu. Situace se definitivně změnila až po mnichovské dohodě, kdy bylo celé pohraničí zabráno německým státem. Karlovarská sklárna byla přičleněna ke Státní porcelánce v Berlíně a zůstala pod ní až do roku 1945. ČÍŠE PRO VELIKÁNY

Složitý osud sklárny po druhé světové válce připomínal osudy ostatních pohraničních firem - ubylo kvalifikovaných německých pracovníků a vlastníkem se stal československý stát. Počátkem roku 1946 byl založen národní podnik České sklo, později přejmenovaný na Karlovarské sklo. Jeho hlavním úkolem byla stabilizace pracovních sil, obnovení výroby a znovuzískání obchodních kontaktů. Nadějný vzestup však záhy zastavil rok 1948, kdy byla pro zajištění zahraničního obchodu všech československých skláren zřízena společnost Skloexport.

Na konci 50. let se karlovarská sklárna stala součástí oborového podniku Crystalex, pod kterým působila až do roku 1991, kdy byla převedena na akciovou společnost. Od roku 1993 se také vrátila k tradici přímého kontaktu se zákazníkem a začala postupně obnovovat síť podnikových prodejen.

Dnešní společnost Moser, a. s., patří opět mezi špičkové evropské výrobce dekorativního a nápojového skla, čímž navazuje na více než stoletou tradici. V sortimentu má navíc jednu raritu - obří číše, které se zde vyrábějí od roku 1956. Mezi vlastníky těchto reprezentativních pohárů dnes patří řada osobností z kulturního či politického života, například Louis Armstrong, Sophia Lorenová či Whoopi Goldbergová. 

**LUDWIG MOSER (1833-1916)

Významný sklářský podnikatel Ludwig Moser se narodil 18. června 1833 v Karlových Varech v židovské rodině krejčího. Rytcem skla se vyučil u A. H. Mattoniho, v jehož dílně také od roku 1850 pracoval. Nespokojil se však s pouhým rytím, ale osvojil si také techniky brusičské a hranařské.

Roku 1857 si v karlovarském domě U města Výmaru zřídil obchod se sklem a vlastní ryteckou dílnu, která se specializovala na výrobu ručně broušeného, rytého a malovaného skla vysoké kvality. Do poloviny sedmdesátých let měla již firma obchodní zastoupení v New Yorku, Londýně, Paříži či Petrohradu a její výrobky získaly mnohá ocenění včetně Medaile za zásluhy.

Roku 1893 si Moser v nedaleké obci Dvory otevřel vlastní sklárnu, která vyráběla bílé i barevné křišťálové sklo vhodné pro rytí a broušení. Mezi firemní zákazníky patřili významné osobnosti ze šlechtických a královských kruhů, karlovarské sklo si proto záhy vysloužilo přezdívku „sklo králů“.

Slibný rozvoj firmy přerušila až první světová válka. Jejího konce se Ludwig Moser nedočkal - zemřel 27. září 1916 a majetek přešel na jeho tři syny. Ti vedli společnost až do roku 1938, poté museli z rasových důvodů republiku opustit. Jejich potomci žijí dnes ve Spojených státech.

Pramen: Moser, a. s.  Brusírna, rok 1927. 

V roce 1911 začala výroba nápojové soupravy Splendit.

Karlovarská secese. Barvené broušené sklo, zdobené leptaným a zlaceným dekorem „oroplastikou“.

foto: Sklárny Moser

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít