Kdo šroubuje, nezlobí

29. ledna 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
29. ledna 2007, 00:00

JAROSLAV VANCLPod slovem Merkur si většina lidí představí jednu z planet sluneční soustavy. Jsou ale i tací, jimž se automaticky vybaví nejznámější česká stavebnice. Tu začal v Polici nad Metují vyrábět český podnikatel Jaroslav Vancl již v roce 1925.Historie výroby mechanických stavebnic sahá až do 19.

JAROSLAV VANCL Pod slovem Merkur si většina lidí představí jednu z planet sluneční soustavy. Jsou ale i tací, jimž se automaticky vybaví nejznámější česká stavebnice. Tu začal v Polici nad Metují vyrábět český podnikatel Jaroslav Vancl již v roce 1925.

Historie výroby mechanických stavebnic sahá až do 19. století. Průkopníkem v této oblasti byl německý podnikatel Gustav Lilienthal, bratr slavného aviatika Otto Lilienthala. Práce se mu zpočátku nedařila, bratr Otto mu však pomohl z nejhoršího a roku 1888 spatřila světlo světa první dřevěná stavebnice, z níž se daly stavět například dětské zahradní domečky.

Dřevo se ale neukázalo jako vhodný materiál pro výrobu drobných dílků, Lilienthalovi nástupci se proto zaměřili spíš na ocel. První stavebnici s kovovými prvky si nechal roku 1895 patentovat Emil Jenss z Lübecku, všechny ale nakonec zastínil anglický podnikatel Frank Hornby. Jeho mechanický systém Meccano, založený na kombinaci kovových pásků a šroubků, způsobil v konstrukci hraček doslova revoluci a ovlivnil řadu dalších výrobců. Mezi nimi i českého podnikatele Jaroslava Vancla, který již roku 1920 začal v Polici nad Metují s výrobou stavebnic.

OD STUDNÍ KE HRAČKÁM

Jaroslav Vancl se narodil roku 1890 v Benátkách nad Jizerou. Jeho otec Filip vlastnil v obci menší strojírenský podnik, o synově budoucí profesi tedy nemohlo být pochyb. Jaroslav se v Benátkách skutečně vyučil a počátkem 20. století se vydal na zkušenou.

Dostal se až do Police nad Metují, kde přijal místo zámečníka u firmy Katschner.

Brzy se stal dílovedoucím, již roku 1914 byl ale propuštěn kvůli vedení stávky.

Ještě tentýž rok si v Polici založil firmu Artesia, která se zabývala velmi neobvyklou činností - hloubením takzvaných artézských studní. Oporu měl v otcově strojírně, která dodávala potřebné vybavení. Příliš úspěšný ale nebyl. Hned po skončení první světové války proto začal uvažovat o změně. Nakonec se rozhodl pro výrobu hraček, po nichž byla v nově vzniklém Československu velká sháňka. Založil firmu Inventor a již roku 1920 představil první českou kovovou stavebnici „bez šroubků“. Nesla jméno firmy a fungovala na principu háčků a spojek. Dětem se ale příliš nelíbila a Vancl tak musel její produkci brzy zastavit.

MERKUR DO POLICE Myšlenky na výrobu mechanické stavebnice se ale vzdát nechtěl. Už proto, že anglické Meccano slavilo tou dobou jeden úspěch za druhým. Do Čech se sice nedováželo, Vancl o něm ale dobře věděl a bylo pro něj inspirací při hledání náhrady za neúspěšný Inventor. Zahraniční vzor nemohl úplně okopírovat, protože neměl dostatek prostředků na výrobu velkých a složitých dílů. Zvolil proto menší rozměr a důmyslnější součástky, které se daly jednoduše spojovat šroubky a matičkami. Novou stavebnici pojmenoval Merkur a na trh ji uvedl roku 1925. Ačkoliv měla zatím jen několik dílků, byl o ni velký zájem a Vancl poznal, že tentokrát trefil do černého.

Do roku 1930 se stavebnice vyráběla ve čtyřech základních sadách, které Vancl postupně vylepšoval. Vymýšlel nové modely a nezapomínal ani na atraktivní motivy na krabicích, které měly za cíl zaujmout dětského zákazníka. Třicátá léta znamenala pro firmu největší rozvoj, sortiment se neustále rozšiřoval. Přibyly další tři nové sady a největší stavebnice tak měla již číslo sedm.

PŘIJÍŽDÍ MIKÁDO Roku 1931 začal Vancl pro velký úspěch klasického Merkuru připravovat i speciální stavebnici budov. Dostala název Metropol a zanedlouho se k ní přidala i stavebnice vláčků. Ta se ale zpočátku příliš neujala, protože obchodníci s hračkami požadovali, aby se lokomotivy dodávaly vcelku. Na takovou věc nebyla firma zvyklá a její narychlo smontované hračky neměly potřebnou kvalitu.

Neúspěch na vánočním trhu roku 1931 přiměl Vancla ke šťastnému rozhodnutí. Výrobou nového a propracovanějšího vláčku pověřil svého zetě, nadějného mladého konstruktéra Františka Jirmana.

Tomu posloužila za vzor rychlíková lokomotiva Mikádo, podle níž hračku i pojmenoval. Ačkoliv musel ve skromných podmínkách model oproti originálu všemožně zjednodušit, výrobek se velmi dobře ujal. Roku 1935 proto vznikl ještě druhý typ téže lokomotivy, doplněný o tendr. Společně s připojenými vagony tvořil velmi zdařilou rychlíkovou soupravu.

TOVÁRNÍK U SOUSTRUHU

V průběhu druhé světové války byla výroba na čas zastavena z důvodu nedostatku barevných kovů. Továrna poté přešla pod německý dohled a stavebnice se montovaly jen ve velmi omezeném množství. Po válce se začala produkce znovu rozbíhat, než ale stačila nabrat potřebné obrátky, přišel rok 1948 a znárodnění.

Výrobu převzal Okresní průmyslový podnik Police nad Metují a Jaroslav Vancl musel opustit továrnu i byt. Soud mu navíc nařídil splatit všechny faktury za materiál, který si objednal ještě jako ředitel. Tolik peněz nemohl z vlastní kapsy uhradit, dluh si proto musel odsloužit. U soustruhu ve své bývalé továrně pracoval až do osmdesáti let!

Jeho přítomnost v podniku měla ale i pozitivní stránku. I když už nebyl ředitelem, dohlížel na vysokou kvalitu výroby. Merkur tak stále zůstával špičkovou stavebnicí, o niž byl velký zájem v cizině.

Nejhorší období čekalo na závod paradoxně až po revoluci v roce 1989. Potomci Jaroslava Vancla, který zemřel roku 1980, továrnu zpět nedostali a na řadu přišla privatizace. V té získala podnik firma Komeb, která však již roku 1993 zkrachovala. Slavný Merkur tím na čas zmizel ze světa a nejspíš by ho už nikdo nevzkřísil, nebýt podnikatele Jaromíra Kříže. Ten sice chtěl původně jen několik továrních strojů, nakonec se ale rozhodl výrobu oživit. Vznikla firma Merkur Toys, které se již do tří let podařil velký návrat. Odkaz Jaroslava Vancla zůstal zachován.

Prameny: Dětská kovová stavebnice, Jiří Mládek, Merkur Toys

JAROSLAV VANCL (1890-1980)Český podnikatel Jaroslav Vancl se narodil roku 1890 v Benátkách nad Jizerou v rodině místního továrníka Filipa Vancla. Vyučil se strojařem a na zkušenou odešel do Police nad Metují. Po krátkém působení u firmy E. Katschnera si roku 1914 založil vlastní podnik na hloubení artézských studní. Hned po válce ale opustil a začal se věnovat výrobě stavebnic.Roku 1920 představil stavebnici Inventor, která se však u dětí s velkým ohlasem nesetkala. O pět let později proto přišel s novým modelem Merkur. Ten se okamžitě stal hitem a později k němu přibyly i další řady Metropol a Merkur Elektrus.Jaroslav Vancl stál v čele továrny až do znárodnění v roce 1948. Poté v ní až do roku 1970 pracoval jako dělník. Zemřel o deset let později v úctyhodném věku 90 let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale…
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít