Kdo si troufne na Obamu

06. dubna 2011, 14:34 - Mgr. Dáša Hyklová
06. dubna 2011, 14:34

Do prezidentských voleb zbývá rok a půl. Protikandidáti se zatím nehrnou

Video trvá necelou minutu. Barack Obama se v něm objevuje s basketbalovým míčem, v dobré náladě ve známé americké televizní talk show a na golfovém hřišti. Hned vzápětí se přes celou obrazovku rozbliká číslo 8,8 procenta, což je aktuální míra nezaměstnanosti ve Spojených státech. A k tomu vážný komentář: „Až doteď ses bavil. Teď však nastal čas, aby tě opět měli rádi. Vždy jsi dostal, co jsi chtěl. My nikoli, my potřebujeme práci a dobré vedení.“ Ústředí republikánské Grand Old Party (GOP) umístilo klip minulé pondělí na své stránky s názvem „Naděje vás nezaměstná“. Jde o zjevnou narážku na ústřední heslo volební kampaně nynějšího prezidenta z roku 2008, v níž se nejvíce opakovalo právě slovo naděje. Republikáni zveřejnili video tentýž den, co Obama oficiálně oznámil, že se hodlá ucházet o znovuzvolení. Nešlo o žádné překvapení, spíše formalitu, díky níž může volební tým prezidenta začít sbírat peníze. Obamovo vítězství stálo v roce 2008 rekordních 750 milionů dolarů, náklady pro další kampaň se odhadují na miliardu nebo i více.

Náročná a nejistá

I když primárky ve vybraných státech začnou dříve, Američané půjdou k volbám až v listopadu příštího roku. Ohlašování kandidatury s více než ročním předstihem by ve většině zemí světa bylo považováno za předčasné. Nikoli však v USA. Pro méně známé uchazeče o Bílý dům může být dokonce již pozdě. Žádné americké volby neměly v posledních dvaceti letech tak pomalý start jako ty letošní. Před těmi minulými už touto dobou proti sobě tvrdě bojovalo osm prezidentských kandidátů GOP a deset reprezentantů Demokratické strany. Volební kampaň roku 2008 zaznamenala několik rekordů: byla nejdelší – trvala celkem 22 měsíců – a také nejdražší. Stála 1,7 miliardy dolarů. Kandidáti opoziční strany a soupeři prezidenta usilujícího o setrvání v Bílém domě, mají vždy těžší pozici. Po druhé světové válce pouze tři američtí prezidenti – Gerald Ford, Jimmy Carter a George Bush starší – svůj post napodruhé neobhájili. Není divu, že se mnohým republikánským politikům do náročného a nejistého klání moc nechce. A že zatím žádný oficiálně kandidaturu neohlásil.

Potenciální rivalové

Nejdále, co se týče formalit, postoupil bývalý guvernér státu Minnesota Tim Pawlenty. V roce 2008 se dostal do užšího výběru kandidátů na viceprezidenta republikána Johna McCaina, nicméně ten si později vybral svéráznou Sarah Palinovou. K výhodám Pawlentyho lze bezpochyby zařadit jeho dosavadní bezproblémovou politickou kariéru a dokonalý image křesťana vyznávajícího konzervativní hodnoty. Jeho slabým místem je chybějící charisma a také skutečnost, že není příliš známým. K dalším významným republikánským kandidátům může patřit Mitt Romney, bývalý guvernér státu Massachusetts, který také zkoušel své štěstí již v roce 2008. Romney zbohatl v soukromém sektoru a mnozí mu vyčítají, že volební kampaně nevede jako politik, ale spíše jako marketingový stratég. Jeho Achillovou patou může být jím provedená massachusettská reforma zdravotního systému, která se neshoduje s představami konzervativních voličů a navíc nápadně připomíná republikány kritizovanou koncepci Baracka Obamy. Další nevýhodou Romneyho může pro řadu Američanů být skutečnost, že se hlásí k mormonské víře. Mormoni reprezentují v USA pouze dvě procenta populace, ale například v Kongresu jich jsou tři procenta. Vyznavače této podivné, ale striktní víry, najdete také v CIA nebo na Wall Streetu. Jsou žádaní pro svou disciplínu. Nekouří, nepijí alkohol ani kávu a jsou velmi pracovití. Jejich případné mnohoženství, které mormoni oficiálně zakázali, v zaměstnání nikdo neřeší.
Mike Huckabee, někdejší evangelický kněz a další z možných kandidátů, při minulých volbách na adresu vyznání svého stranického soupeře prohlásil: „Mormoni věří, že Ježíš a Satan byli bratři.“ Nic horšího věřícím Američanům říci nemohl. Ve státě Iowa tehdy suverénně vyhrál, i když neměl za sebou tak početný volební aparát a ani finanční prostředky jako Romney. Huckabee pracoval v minulosti také jaké guvernér, konkrétně ve státě Arkansas. Charisma mu vůbec nechybí, hraje v kapele na basovou kytaru a veřejně vtipkuje o svém dlouholetém boji s obezitou. Dokázal zhubnout 50 kilo, a dokonce běžel i maraton. Nicméně na politické scéně je stále nováčkem, a navíc s nekonzistentními názory. V době, kdy je ústřední volebním tématem ve Spojených státech ekonomika, také nemá americkým voličům dvakrát co nabídnout.

Na těžší kalibr se čeká

Mezi nejvýraznější postavy GOP, které si pohrávají s myšlenkou kandidovat proti Obamovi, patří Newt Gingrich. Respektovaný dlouholetý republikán zastával v letech 1995 až 1999 prestižní funkci speakera Dolní sněmovny. „Newt Gingrich svojí kandidaturou významně pomůže republikánům a americkému politickému procesu, i když je nepravděpodobné, že vyhraje. Byl by nejoriginálnějším myslitelem mezi republikány. Provokoval by, a dokonce i útočil. Pro voliče, kteří od opozice vyžadují, aby dělala něco více, než pouze říkala ,ne‘, je Newt ten pravý člověk,“ uvedl pro týdeník EURO Frank Lavin, někdejší náměstek ministra obchodu v administrativě George W. Bushe a za vlády Ronalda Reagana politický ředitel Bílého domu. Gingrich má na kontě mnoho nediplomatických vyjádření, jeho největším hendikepem je však jeho osobní život. První manželka ho obvinila, že zatímco ona ležela v nemocnici s rakovinou, on se bavil s asistentkou. Později se s milenkou sice oženil, nicméně scházel se s ní v době, kdy hlasitě usiloval o sesazení Billa Clintona z funkce prezidenta kvůli aféře s Monikou Lewinskou. Podle Lavina oplývá Gingrich idejemi a iniciativami a „je dobré ho mít v místnosti, když se hledá řešení“. Nikoli však, aby sám rozhodoval. I republikáni respektující jeho inteligenci a pracovní etiku mají někdy problém ho vystát. Seznam ambiciózních kandidátů GOP pro příští prezidentské volby je delší, nicméně mezi jména, co aktuálně stojí ještě za zmínku, patří například guvernéři Indiany a Mississippi Mitch Daniels a Haley Barbour. Daniels je konzervativec s důrazem na striktní fiskální politiku. Nemá však v oblibě tradiční republikánská témata jako sňatky homosexuálů, potraty a výzkum kmenových buněk, která mnohdy dominují v primárkách. Barbour je sice v domovském státě populární, dokázal snížit státní výdaje a také reformoval nevyhovující zdravotní zákony, nicméně celonárodně není až tak známý. Ani Sarah Palinová zatím svoji kandidaturu oficiálně neoznámila. Podobně jako realitní magnát a showman Donald Trump, který si také s myšlenkou kandidovat pohrává a údajně se hodlá definitivně vyjádřit v červnu. Nejsilnějším soupeřem Baracka Obamy však bude on sám, respektive jeho dosavadní výsledky v Bílém domě. Republikáni voličům rádi připomenou problémy, jako je vysoká zadluženost země a třináct milionů nezaměstnaných. Podle posledního průzkumu veřejného mínění nyní pouze 51 procent Američanů práci Obamy oceňuje, zatímco 45 procent je s jeho výkony nespokojeno.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít