Kdo první hodí botou?

17. dubna 2009, 13:36 - Alice Savovová
17. dubna 2009, 13:36

Čína považuje Brusel za druhořadého hráče

Kvůli schůzce Nicolase Sarkozyho s dalajlámou byl odvolán summit EU–Čína během francouzského předsednictví. Čínský prezident Chu Tin-Tchao při usmiřovací cestě po Evropě navštívil letos v únoru Londýn, Brusel, Berlín, Davos a Madrid. Francie na seznamu chyběla. Během přednášky na univerzitě v Cambridgi hodil po čínské hlavě státu rozhořčený student botou. Co vypovídají podobné události o evropsko-čínských vztazích a co by měl vyřešit summit EU–Čína v Praze?
Posunutí loňského summitu neznamenalo zmrazení vztahů mezi EU a Čínou. Čína tak pouze trestá zlobivého Sarkozyho a do určité míry hraje stejnou hru, kterou s Čínou hraje Evropa. Unie se v očích Číny nikdy nedokázala sjednotit ve společné zahraniční a bezpečnostní politice. Čína považuje Brusel za druhořadého hráče. Rozhodovací pravomoc je složitě rozložena a lobby lidskoprávních organizací se v Bruselu hlásí více o slovo. Tradičně se proto Čína orientuje primárně na bilaterální vztahy s jednotlivými státy v Evropě, využívá jejich nejednoty ve svůj prospěch a pracuje metodou „rozděl a panuj“. Při letošní Chuově návštěvě Evropy podepsali čínští zástupci jako důkaz zlepšení vztahů dohody ve výši 80 milionů dolarů na projekty v oblasti dodržování autorských práv, boje s drogami, letectví a zdrojů alternativní energie. Tato částka kontrastuje s patnácti miliardami dolarů obchodních zakázek, které byly na této cestě dojednány bilaterálně.

Přítel do deště a nepohody? Letošní návštěva čínského prezidenta v Bruselu byla první za posledních pět let a může představovat nový tón v pekingské diplomacii. Důvodem není změna přístupu nebo nový pohled na EU jako mocnost, ale spíše snaha o zkrácení listu problematických položek ve vzájemných vztazích. Čína dlouhodobě usiluje o zrušení zbrojního embarga, které ji staví mezi země jako Zimbabwe nebo Barma. Status tržní ekonomiky, o nějž Čína velmi stojí, by měl být výhledově udělen okolo roku 2015. Evropský schodek obchodní bilance s Čínou se dále prohlubuje (viz tabulka). Znepokojující je též vzájemné vnímání Evropanů a Číňanů. Evropské protesty při štafetě s olympijskou pochodní a kritický přístup ke konání olympijských her v Pekingu si Číňané přeložili jako evropskou neochotu přiznat čínský pokrok. Po zrušení summitu EU–Čína v Lyonu čínské noviny uskutečnily průzkum veřejného mínění a konstatovaly, že 90 procent obyvatelstva s rozhodnutím vlády souhlasí.

Status quo se nezmění Summit naplánovaný na 20. května provází pochybnosti. Čína vnímá unii jako politický experiment, jehož politici nejsou schopni občany přesvědčit o prosazení svých návrhů. S velkým zájmem Číňané sledují průběh ratifikace Lisabonské smlouvy a diskusi o dalším rozšiřování unie. Současná česká vládní krize tedy situaci příliš nepřispívá. Otázka je, zda se tedy summit nakonec vůbec uskuteční. Čína si dobře uvědomuje, že i když summit bude, pravděpodobně nijak významně neposune současný stav.
Rok 2009 je plný čínských výročí. Uplynulo 50 let od tibetského povstání a odchodu dalajlámy do emigrace, 20 let od potlačení studentských demonstrací na náměstí Nebeského klidu. Zároveň bude Čína slavit i 60 let od založení ČLR. Lze tedy očekávat, že během summitu proběhnou v Praze demonstrace a možná dojde i na házení bot. Tento přístup sice pomáhá upozorňovat na čínské problémy, a šlape tak na citlivá místa, bohužel však příliš nepřispívá ke změně v čínské společnosti. Naopak vede k posilování čínského patriotismu.
Nový evropský postoj vůči Číně by měl jasně sjednotit pravidla, kde budou obchodní principy v rovnováze, s důrazem na pokroky v dodržování lidských práv ve společnosti. Tato pravidla musejí jednotlivé státy dodržovat tak, aby daly jasně najevo, jaké hodnoty jsou pro Evropu důležité. Dosud se členské státy EU chovají spíše tak, že když se Brusel nedívá, perou se o čínské zakázky, anebo naopak hrají na notu lidských práv, protože to vypadá dobře u evropských voličů.

***

TABULKA
Vzájemný obchod EU–Čína
Export (2007)
EU–Čína* 72 mld. EUR
Čína–EU* 232 mld. EUR
Zdroj: EU China Trade in Facts and Figures, Evropská komise, leden 2009

BOX
Doporučení pro summit EU–Čína
– Důraz na stěžejní témata: finanční krizi, životní prostředí, ochranu autorských práv.
– Pokračování v jednáních o Partnership and Cooperation Agreement (CPA).
– Podpora kontaktu mezi čínskými a evropskými think-tanky. – Spolupráce s Čínou v oblasti vzdělávacích projektů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít