Kdo příště zdraží hypotéky?

21. dubna 2010, 17:49 - Petr Stuchlík
21. dubna 2010, 17:49

Manažerský panel

Během uplynulých deseti let se státní dluh České republiky více než zpětinásobil na současných 1,216 bilionu korun. Slyšíme to stále, jenže to není – jen – otázka osudu našich dětí, ale příští rok třeba i osudu vaší hypotéky. Rychlý růst státního dluhu zdánlivě obyvatelstvo netrápí – vyšší mateřská, třináctý důchod, nejrůznější veřejné služby zdarma a pro každého. Všechny tyto návrhy, zdá se (alespoň podle předvolebních průzkumů), většinová česká populace nadšeně vítá. Pokud však budeme podobným tempem v zadlužování státu pokračovat, nedoplatí na něj tvrdě naše děti, jak se často uvádí. Doplatí na něj daleko dříve všichni ti, kteří čerpají například hypoteční úvěr nebo jiné dlouhodobé půjčky.
Pokud s růstem státního dluhu nic neuděláme, zařadí se Česká republika logicky mezi rizikovější dlužníky. V horizontu několika málo let stoupne požadovaná výnosová míra státních dluhopisů. V důsledku růstu státního dluhu tak všichni na vlastní kůži pocítíme takzvaný efekt vytlačování investic. Jinými slovy, pro banky bude úvěrování státu v podobě nákupu státních dluhopisů s vyšší výnosovou mírou atraktivnější, než rizikovější úvěrování soukromého sektoru. V důsledku omezených úvěrových zdrojů přitom může nastat efekt vytlačování soukromých investic podstatně dříve, než bychom si mohli myslet. Již dnes mají banky v rozvahách o sto miliard korun ve státních dluhopisech více, než před třemi lety.
Výnosová míra státních dluhopisů je jedním z referenčních faktorů pro stanovení úrokových sazeb na bankovním trhu. Společně s jejím růstem mohou zdražit úvěry pro ostatní klienty bank – ať již ze segmentu firem a podnikatelů, nebo domácností.
Ačkoli bude zdražení úvěrových zdrojů pro podniky nepříjemné, jistě se s tím schopní podnikatelé nějak vypořádají. U běžných spotřebitelů je však situace jiná – mají omezené možnosti získávat úvěry v zahraničí nebo od soukromých investorů, mají omezené znalosti.
Zatímco v marži kreditních karet nebo leasingů se nárůst požadované úrokové sazby ztratí, u hypoték je každá desetinka v úrokové sazbě podstatná. Tři nebo pět desetin procenta v úrokové sazbě hypotéky znamená stovky nebo tisíce korun navíc v měsíční splátce. Pomůže v takovém případě třináctý důchod nebo vyšší mateřská?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít