Kdo přijde po Retexu?

12. listopadu 2008, 00:00 - Robert Šimek
12. listopadu 2008, 00:00

Severomoravský Fulnek byl v minulosti významným průmyslovým centrem.

Fungovala zde řada firem, z nichž největší byla soukenická manufaktura Friedricha Pollacka (později Retex). Její areál je nyní na prodej.

Bývalá továrna Friedricha Pollacka se nachází na západním okraji Fulneku, zhruba půl kilometru od centra města. Jedná se o celkem 14 budov různého typu, převážně o výrobní, skladovací, montážní, administrativní a sociální stavby. Součástí areálu je i úpravna vody a velká kotelna.

V podniku v současnosti ještě doznívá utlumená textilní výroba. K jejímu účelu slouží ale už jen zanedbatelná část objektů. Zbytek je pronajímán několika menším firmám nebo je bez využití.

Majitelem je ivančická firma Ivacar, která však nemá s poměrně rozsáhlým areálem další plány a rozhodla se továrnu prodat. Cena je 24 milionů korun.

POPIS OBJEKTU

  • *název - Pollackova továrna místo - Fulnek kraj - Moravskoslezský lokace - západní předměstí typ - průmyslový areál stav - chátrající využití - částečné kult. památka - ne vlastník - Ivacar Ivančice cena - 24 milionů Kč Sedm statečných Soukenický cech existoval ve Fulneku již v 16. století. V polovině 18. století bylo ve městě 93 soukenických mistrů a fungovala tu i jedna manufaktura s barvírnou a jedna valcha. Opravdový rozvoj textilní výroby ale přišel teprve ve druhé polovině 19. století s nástupem průmyslové revoluce. Kolem historického centra vyrostlo hned sedm nových továren, z nichž největší vznikla roku 1875 na západním předměstí. Jejím zakladatelem byl textilní podnikatel Friedrich Pollack, který pro stavbu využil budovy bývalé strojírny Franze Regniera. Areál dále rozšiřoval a v letech 1893 až 1894 ho doplnil ještě novostavbou tkalcovny, k níž na severní straně přiléhala kotelna s vysokým komínem. Zvětšovala se i výrobní část: roku 1899 o tři pole, roku 1911 o tři haly a roku 1928 ještě o další halu s pultovou střechou. Netkaná změna**

Za druhé světové války koupil továrnu (v rámci arizace židovského majetku) Peter Hückel a byla v ní zavedena výroba leteckých součástek. Po znárodnění v roce 1945 byla výroba sukna obnovena a závod se stal součástí národního podniku Karnola, později Lodena.

Roku 1964 získal areál národní podnik Retex Ivančice a továrna přešla na výrobu netkaných textilií. Ta pokračovala i po roce 1989, kdy už se z Retexu stala akciová společnost se sídlem v Moravském Krumlově. Fulnecký podnik byl jedním z pěti závodů firmy a dlouho se zdálo, že odolá tlakům konkurence. Výroba ale přesto před nedávnem skončila a areál se zařadil mezi tzv. brownfields.

V budoucnu by mohl sloužit skladování či drobné výrobě. Nabízí se i adaptace na stylové bydlení či obchodnědministrativní centrum.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít