Kdo postaví gumárnu? Česko se přetahuje se Slovenskem o čínské miliardy

Tomáš Lemešani 07. července 2017, 06:12  -  Tomáš Lemešani
07. července 2017, 06:12

V těchto dnech se rozhoduje o tom, zda v Česku vyroste nová továrna na pneumatiky a vývojové centrum za 13,3 miliardy korun. O investici čínské společnosti Linglong se však zajímají také Slováci.

Závod za 500 milionů eur (cca 13,3 miliardy korun), 1500 nových pracovních míst a návazné investice. Společnost Linglong Tire zvažuje pro nový závod v Česku dvě lokality. Už před pár týdny si představitelé firmy prohlédli průmyslový park v Mošnově na Novojičínsku. Druhou variantou je nová továrna v průmyslové zóně Nad Barborou v Karviné.

Ta, potom co do podniku neinvestovala společnost Asental Land Zdeňka Bakaly, zívá prázdnotou. Stát, který již do zóny investoval 1,2 miliardy korun z veřejných peněz, proto hodlá na přitáhnutí nového investora tlačit.

„Lokalitu nebudeme nyní komentovat, jednání jsou v běhu a o umístění v Česku není vůbec rozhodnuto,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Investice Linglong je pro stát zajímavá také kvůli faktu, že nepočítá jenom s vybudováním montovny. Vzhledem k rostoucí spolupráci s německými automobilkami hodlají Číňané v regionu vybudovat vývojové centrum a byty pro zaměstnance.

Za projekt přímo v Číně lobboval také ministru průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a prezident Miloš Zeman.


Čtěte více o lobbingu politiků v Číně:

Miloš je cesta


Zda to bude stačit, ovšem není jasné. Firma nijak nezatajuje, že se nechá státy hýčkat a nabídnout si co nejrychlejší a nejlepší domluvu. K ní mají mít podle posledních informací slovenských HN blíž Slováci.

Jejich zákony jim umožňují urychlené projednání případné finanční podpory investičního projektu. Slovenské ministerstvo hospodářství slibuje letos podpořit 66 investičních projektů, které pod Tatry přinesou celkově 1,8 miliardy eur, tedy asi 48 miliard korun.

„Zásadní souboje o investice s okolními zeměmi vyhráváme. A není to jen o výši platů. Je to o celkovém vnímání Slovenska ze strany investorů,“ věří si ministr hospodářství Slovenské republiky Peter Žiga.

Češi naopak slibovali omezení státní podpory pro investiční projekty zahraničních investorů. Ministerstvu průmyslu a obchodu překáží nízká efektivita daňových úlev a poměrně vysoký počet projektů, které své závazky navzdory schváleným pobídkám nenaplnily.

„Výše investičních pobídek nebyla s Ministerstvem průmyslu diskutována a nebude přesahovat obvyklé zvyklosti,“ konstatuje František Kotrba.


Češi si podle premiéra mohou vybírat:

Sobotka: Podporujme investice, které zmodernizují zemi


Pořád ale platí, že česká a evropská legislativa povolují stimul ve formě daňové úlevy až do výše čtvrtiny hodnoty celého investičního projektu. Linglong Tire by mohl využít také špatnou situaci v karvinském průmyslovém parku a získat podporu z kraje.

Podle zpráv prostředníků vyjednávaní zůstali ve hře o novou továrnu jenom Česko a Slovensko. Původně zvažované Polsko a Maďarsko prý společnost ve vyjednáváních zklamaly. Verdikt má podle slovenských médií padnout v první polovině léta.

Investice souvisí s globální strategii čínské společnosti, která chce postavit v Evropě do roku 2020 vlastní gumárny. Důvodem mají být dlouhodobé domluvy s významnými německými automobilovými výrobci. Společnost chce postavit továrnu na výrobu pneumatik také v Severní Americe.

Čtěte také:

Zemanova delegace podepsala s čínskými protějšky tři dokumenty

Saar Gummi má zakázky od Škody a VW. Investuje 350 milionů

Uhasil stávku a expanduje. Český Mitas postaví nový závod v SrbskuSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
V Česku jezdí tisíce ekologických vozů. Lidé se jich přestávají bát
Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Auta
Zajímavé a nadějné prototypy českých aut, které nikdy…
Kde končí německé dieselové ojetiny? Zájem má Ukrajina, Chorvatsko, Francie i ČR
Dodge Challenger R/T Scat Pack 1320 nabídne 491 atmosférických koní a jen jednu sedačku
Patent odhaluje, že Ferrari chystá hybridní čtyřválec s elektrickým turbem
Citroen Grand C4 Picasso v dlouhodobém testu: Na brzdě trošku trucoval, ale výkonu má dost
Technologie
Utekly skoro plné specifikace procesorů Amber Lake. 5W Intely poběží až na 4,2 GHz
Každý desátý je moderní otrok. Kde? No přece v Severní Koreji
Atari VCS bude mít čtyřjádro AMD A10-9630P a 8 GB RAM. Specifikace, detaily a OS
DVB-T2 je dostupné pro více lidí. ČRa spouštějí první dokrývače
Kuba konečně nabídne mobilní internet. Drahý a jen 3G
Hry pro příležitostné hráče