Kdo komu vypálí Rybnik? Konkurenti EPH navýšili nabídku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kdo komu vypálí Rybnik? Konkurenti EPH navýšili nabídku

,
Kdo komu vypálí Rybnik? Konkurenti EPH navýšili nabídku
Zdroj: CC BY-SA 3.0: MOs810; Wikimedia

Konsorcium firem PGE, Enea, Energa a PGNiG Termika navýšilo nabídku na převzetí polských aktiv Électricité de France (EDF). Ta zahrnují také elektrárnu ve městě Rybnik, kterou by chtěl ovládnout i Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského.

Polské sdružení firem PGE, Enea, Energa a PGNiG Termika potvrdila předložení nové vyšší nabídky na aktiva EDF International v Polsku. Zájem skupiny silných energetických hráčů cílí na hlavní aktiva EDF, která tvoří hlavně elektrárny v Krakově, Gdaňsku, Gdyni a Rybniku.

O poslední uvedený závod přitom avizuje zájem také česká EPH. Navýšení konkurenční nabídky tak skupině Daniela Křetínského ztěžuje pozici. Firma se však nehodlá vzdát. Zda navýší nabídku také ona, ale její mluvčí neprozrazuje. „Náš zájem o elektrárnu Rybnik trvá i nadále, více teď nebudeme komentovat,“ uvádí pro Euro.cz mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Nová nabídka bude platná po dobu 90 dnů ode dne podání. EDF během této doby posoudí nabízené podmínky převzetí. Stejným posuzováním prochází také nabídka EPH a australského investičního fondu IFM Investors.

Plán Francouzů odprodat všechna, nebo alespoň část těchto aktiv nemile překvapil polskou vládu. Ministerstvo energetiky vyjádřilo k záměru EDF značnou skepsi. Prodej tak významné části polského energetického mixu na principu volného trhu totiž může podle vlády ohrozit energetickou bezpečnost země.

Ministr Krzysztof Tchórzewski proto zdůraznil, že stát drží v případě prodeje firem EDF právo veta a do jednání s potenciálními zájemci bude mluvit. Je přitom známo, že konzervativní nacionalistická vláda preferuje domácí investory.

Čtěte také:

Zájem EPH o polskou elektrárnu trvá. Varšava hrozí vetem prodeje

Tržby Křetínského EPH loni vzrostly o čtvrtinu

Nové slovenské daně zabolí i Kellnera a Křetínského. Přijdou o stovky milionů