Kdo jste? Město chce znát skutečné čínské vlastníky AC Milán - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kdo jste? Město chce znát skutečné čínské vlastníky AC Milán

, tre,
Kdo jste? Město chce znát skutečné čínské vlastníky AC Milán
Zdroj: sansiro.net

Protimafiánské oddělení na milánské radnici požádalo čínské majitele fotbalového klubu AC Milán, aby odtajnili svou identitu. Pokud tak v uspokojivé míře neučiní, dá městská rada podnět úřadům, které se specializují na boj proti praní špinavých peněz.

Předchozí vlastník, expremiér Silvio Berlusconi, prodal velkoklub v srpnu společnosti Sino-Europe Sports Investment Management Changxing, za níž stojí finanční skupina Haixia Capital a podnikatel Jung-chung Li. Jak ale uvedl zdroj agentury Reuters, celková architektura konsorcia nebyla nikdy zcela známa a dosud nemá ustálenou podobu.

Předseda protimafiánské komise na milánské radnici David Gentili z Demokratické strany uvedl, že město má povinnost se ptát na identitu skutečných vlastníků. V případě, že se mu nedostane odpovědi, zalarmuje oddělení italské centrální banky pro boj s praním špinavých peněz.

Město je majitelem stadionu San Siro, na němž své domácí zápasy hraje AC i městský rival Inter, který je od letošního roku rovněž v čínském vlastnictví. Kluby za pronájem stadionu městu platí 14 milionů eur (asi 380 milionů korun) ročně.

Převod AC na čínské investory má být dokončen letos v prosinci a při té příležitosti má vejít ve známost rovněž úplný soupis nových vlastníků. Konsorcium kolem Sino-Europe je však stále ve stádiu zrodu. Kromě Haixia Capital a Jung-chung Lia se o účast v něm ucházejí další dva investoři, dodal zdroj Reuters.

Berlusconi jednal s Číňany už od dubna a původně se očekávalo, že k dohodě dojde do dvou měsíců. Jednání se však protáhla a ke schválení obchodu došlo až v průběhu srpna. Čínští investoři měli zaplatit 740 milionů eur (20 miliard korun), což je částka za podíl v klubu a splacení dluhů.

Dohodu provází více pochybností. Konsorcium Sino-Europe se při počátečních jednáních mělo vykázat zfalšovanou bankovní zprávou od Bank of Jiangsu, kterou údajně chtělo demonstrovat svou finanční sílu pro převzetí klubu. Bankovní zpráva údajně obsahovala datum vydání 25. dubna a vykazovala poslední pohyby na účtu, včetně aktuální bilance ve výši 128 milionů dolarů. Její pravost měla dokládat pečeť Bank of Jiangsu. Banka po revizi údajů zjistila, že žádný takový dokument nevydala a patrně se tak jedná o padělek.

Dále čtěte:

Dohodnuto. AC Milán nejdražší čínskou fotbalovou akvizicí

Vzkříšení Interu Milán: Číňané, diváci, ale hlavně góly

Čína chce ovládnout další sport. Do ragby investuje 100 milionů dolarů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze