Kdo ještě nemá Nintendo Switch, nechť si pospíší! Kvůli koronaviru mohou být sklady brzy prázdné - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kdo ještě nemá Nintendo Switch, nechť si pospíší! Kvůli koronaviru mohou být sklady brzy prázdné

,
Kdo ještě nemá Nintendo Switch, nechť si pospíší! Kvůli koronaviru mohou být sklady brzy prázdné

Japonská společnost Nintendo oznámila, že v důsledku wuchanského koronaviru bude mít problémy s dodávkou některých svých produktů. A týkat se to bude i její vlajkové herní konzole Switch, která si od okamžiku, kdy byla v březnu roku 2017 uvedena na trh, získala po celém světě velké množství fanoušků.

Přestože je Nintendo ryze japonskou firmou, většina jejích produktů pochází z Číny. Ta je ovšem v současnosti doslova ochromena rychle se šířící infekční nákazou, která k dnešnímu dni stála život již 636 lidí a kterou se navzdory řadě přísných opatření stále nedaří dostat pod kontrolu.

Důsledek jejího řádění negativně ovlivňuje světové trhy i jednotlivé více či méně významné podniky. A jak se zdá, ani Nintendo nebude v tomto ohledu výjimkou.

Japonská firma aktuálně boduje se svou hybridní herní konzolí Switch, které se podle nedávno zveřejněné finanční zprávy podařilo celosvětové prodat už přes 52 milionů kusů. Není proto divu, že skladové zásoby v obchodech mizí doslova před očima.  

„S dodávkami produktů budeme s ohledem na dopady nového koronaviru pokračovat, co nejdříve to jen půjde. Věříme, že nás pochopíte,“ sdělilo podle webu CNBC vedení dotčené společnosti v japonsky sepsaném prohlášení.

Zboží může začít chybět kdekoliv

Nedostatek zásob by se prozatím měl týkat pouze jejího domácího trhu, to by se však mohlo relativně brzy změnit, jak upozorňuje Daniel Ahmad, analytik firmy Niko Partners, jež se v Asii specializuje právě na výzkum v oblasti herního průmyslu.

„Čína je z hlediska výroby herního hardwaru, telefonů a dalších součástek důležitá, a proto si myslíme, že to bude mít dopad na úplně celý dodavatelský řetězec – o poznání rozsáhlejší než celé herní odvětví,“ cituje Ahmada CNBC.

„Když se podíváte konkrétně na herní konzole, zjistíme, že 96 procent videoherních konzolí importovaných do Spojených států v roce 2018 bylo vyrobeno v Číně. I když tedy společnosti, jako je Nintendo, přesunuly část své výroby do zahraničí, (zboží z) Číny stále tvoří většinu,“ všímá si analytik.

Není to poprvé

Jak dlouho přerušení dodávek potrvá, je v tuto chvíli nejasné. Stejně tak nelze ani odhadovat potenciální finanční dopady. Jak ovšem dodává šéf konzultační společnosti Kantan Games Serkan Toto, současné potíže nezažívá tato japonská firma poprvé.

„Nintendo už v minulosti mělo podobné problémy s dodávkou na domácím trhu, které trvaly měsíce, i když z odlišných důvodů,“ připomíná Toto situaci z roku 2017, kdy kvůli neúměrně vysokému zájmu o tehdy zbrusu novou konzoli nebyly switche jednoduše k sehnání. „Pozdější poptávku to nijak negativně neovlivnilo,“ uzavírá s tím, že podobné chování tamních spotřebitelů očekává i nyní, kdy se celý svět potýká s nebezpečným koronavirem.

Čtěte také:

Jak to bude s olympiádou? Šířící se koronavirus organizátory her v Tokiu „vážně znepokojuje“

Předražené roušky před koronavirem neochrání. Počet nakažených stoupl za týden třikrát

Kim Čong-un soucítí s Čínou. Na boj s koronavirem posílá „finanční pomoc“

        

Ohodnoťte tento článek
Diskuze