Kdo je v Česku vesmír?

03. prosince 2007, 00:00 - Michal Plavec
03. prosince 2007, 00:00

Jak může Česká kosmická kancelář, jejímž zaklada-telem je soukromá osoba, jednat jménem ČR?

Současné kroky vlády snad definitivně otevřou Česku dveře do Evropské kosmické agentury (ESA). Organizace, jež se za krátkou dobu stala vítaným protipólem, ale i spolupracovníkem americké NASA. Začátky sice rozhodně ne-byly jednoduché, ale dnes se jedná o jednu z nejúspěšnějších evropských organizací. A kupodivu nemluvíme ani o jedné z těch mlsných evropských struktur, kde valná část prostředků plyne na pokrytí výloh a málokterý z výdajů má dlouhodobější smysl.

Rozpočet 2,6 miliardy eur je impozantní, ale ještě zajímavější a pro drobné a střední podnikatele přitažlivější je skutečnost, že do vývoje a výzkumu jde přibližně 62 procent těchto prostředků. A že právě malí a střední podnikatelé mají do budoucna získávat větší a větší díl těchto zakázek na úkor velkých průmyslových gigantů. Až potud by to byla hudba lahodící uchu každého podnikatele. To bychom však nesměli být v Česku.

Za jedenáct let od podpisu první smlouvy se republice nepodařilo stát se stálým a právoplatným členem Evropské kosmické agentury. Od počátku totiž není vůbec jasné, kdo má organizaci vstupu na starosti. Je to nyní Česká kosmická kancelář, jež se považuje za jediného oprávněného? Nebo je to ministerstvo školství, přes které jdou dosti nelogicky všechny projekty? Vyznat se ve struktuře českého vesmírného programu mi osobně připadá skoro nemožné. Proč musí v současné době společnost, jež se svou vlastní pílí a kvalitami dostane k zakázkám ESA, mít ještě dobrozdání od České kosmické kanceláře? Jak může obecně prospěšná společnost, jejímž zakladatelem je soukromá osoba, jednat jménem České republiky a vystupovat jako partner Evropské kosmické agentury? Kdo dal České kosmické kanceláři takové právo? Nedivím se snaze těch dvanácti úspěšných společností, že založily společně s CzechTrade, jako protějšek této neprůhledné společnosti, „vlastní“ Czech Space Alliance. Tvrdí, že nechtějí rozhodovat o bytí a nebytí jiných, jde jim pouze o to, aby se dostávali ke stejným informacím jako Česká kosmická kancelář. Zahraniční obchod potřebuje CzechTrade a ne ministerstvo školství. Můžeme jen doufat, že si vláda uvědomí, o jak velké zakázky a jakou velkou výzvu pro české firmy jde. Abychom jako obvykle neskončili s očima pro pláč a z velkolepých nadějí nezůstalo slzavé údolí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf…
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Technologie
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Američané natočí remake seriálu IT Crowd. Zkusí to už potřetí
Češi milují Škodovky víc než kdy dřív. Letos jich objednali už přes 100 000
IBM vydalo servery s prvními procesory Power9. Mají 16, 20 a 22 jader a takty do 3 GHz
AMD má možná „superAPU“ s HBM2 a 1792 shadery. Kolem je ale hodně otazníků
Hry pro příležitostné hráče