Kdo je tady „zpitomělý“?

05. června 2015, 18:16 - Jiří Vojáček
05. června 2015, 18:16

Česká republika rozhodně není jedinou zemí, kde bují úplatkářství. Korupce je přítomná i v zavedených demokraciích, jakými jsou Německo nebo Švédsko, které svůj přechod ke kapitalismu mají dávno za sebou. Pravda, v těchto zemích postrádá jak náš rozsah, tak nám vlastní pachuť vepřového buranství, přesto můžeme být alespoň v tomto ohledu klidní. Zcela sami v tom nejsme.

Co už většinou nebývá obvyklé - a tady hrajeme první housle, je zlehčování boje proti korupci a napadání osob, které jej vedou.

Kritika protikorupčních velikánů, jakými jsou u nás senátoři Láska a Michálek, šéf Transparency International Ondráčka, státní zástupkyně Bradáčová nebo její kolegové Ištván a Zeman, většinou nemá formu přímého útoku. Veřejnost, slovy Tomáše Sokola „zpitomělá“ protikorupčním bojem, totiž stále špatně snáší otevřené útoky na každého, koho si v tomto zápalu postavila na piedestal. Proto je nutné nejdříve každého českého Cattaniho trochu mediálně „ohlodat“.

Dušan Šrámek z rozcestníku ceskajustice.cz v článku „Justiční pornografie“ kritizuje žalobce z procesu s Janou Nagyovou alespoň za to, že nechali veřejně přehrávat odposlechy, které byly v rámci této kauzy pořízeny. Potud nemůže žádný rozumný člověk nesouhlasit, lidsky nedůstojné hádky dvou milenců opravdu nejsou něco, co by veřejnost nutně potřebovala k naplnění svého ústavního práva na veřejné soudní jednání (Ústava ČR, Hl. 5., čl. 96). Pečlivý čtenář však už mezi řádky pochopí, proč materiál vznikl a na jakou stranu se jeho autor staví.

Chatrný a veskrze laický právní názor „soudkyně … Nečasové napařila podmínku za organizování … něčeho, co nebylo trestným činem“, už rozmetal v rok starém prohlášení Městský soud, když konstatoval: „Je úplně jasné i při úvaze tím nejobyčenějším způsobem, že obviněná Nagyová jako nastupující partnerka předesedy vlády zneužila Vojenské zpravodajství…“, přičemž „o absenci subjektivní stránky trestného činu nemůže být ani řeči, mají-li obvinění alespoň základy průměrného intelektu.“ A je dobré připomenout, že i organizování trestné činnosti je u nás samo o sobě trestným činem.

Své úvahy Dušan Šrámek naplno rozvíjí v dalším textu „V kauze Nečasová zněla jen verze žalobců“. Zde se už otevřeně staví proti všem, kdo si dovolili vsadit do vězení partnerku předsedy jím vybrané politické strany a jeho argumenty opět kolidují s tím, co o rozhodování soudkyně Králové v září loňského roku prohlásil Městský soud, když rušil její trestní příkaz. Netřeba citovat.

Jsme chválabohu po všech těch letech zadrátovaných hranic a plných kriminálů, svobodná země, a pokud neporušujeme zákon, můžeme hlásat, co nám libo. Ovšem v protikorupčním boji neplatí stranická příslušnost, voličské ani jiné sympatie. Boj proti korupci buďto je, nebo není, nic mezi tím.

A každý by si měl uvědomit, že pokud nemá na účtu miliony, bude veřejné peníze jistě jednou potřebovat. Ve škole, na silnici, nebo nedejbože v nemocnici. A v té chvíli nevymění ani tisíc značkových kabelek za jednoho dobře zaplaceného a odpočatého doktora.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít