Kdo je Harry Potter?

29. srpna 2008, 21:46 - István Lékó
29. srpna 2008, 21:46

Zprávou o policejním vyšetřování Pavla Béma začal bratrovražedný boj ve straně

Kongres ODS začíná sice až 5. prosince, ale nelítostný boj o pozice vypukl naplno již v srpnu. Objevila se totiž zpráva nejmenovaného zdroje týdeníku Respekt, že protikorupční policie (SPOK) vyšetřuje pražského primátora Pavla Béma (místopředsedu ODS) a jeho kamaráda, známého lobbistu Romana Janouška. Ředitel SPOK Jiří Novák ale tuto informaci okamžitě dementoval a zároveň se důrazně ohradil proti dalšímu tvrzení týdeníku, že protikorupční policii zadává „zakázky“ na vyšetřování ministr vnitra Ivan Langer. ČTK to sdělil mluvčí útvaru Roman Skřepek. Dle týdeníku Respekt se policisté na Béma a Janouška zaměřili kvůli privatizaci ruzyňského letiště.

Unfair hry

Respekt minulé pondělí uvedl, že kriminalisté prověřují Béma a Janouška v rámci spisu s názvem Blaník, který „byl založen snad na Langrův popud“. „Žádný spis s názvem Blaník náš útvar nezaložil, nebyl k tomu vyzván a ani se nezabývá prověřováním zmíněných osob,“ tvrdí Novák.
Skutečnost, že šéf protikorupčního útvaru hned druhý den totálně dementuje informaci, kterou týdeník Karla Schwarzenberga a finančníka Zdeňka Bakaly přináší jako fakt, nepotřebuje komentář. Nepopletli si novináři SPOK s BIS?
„Jako politik jsem připraven čelit různým obviněním. Vše má ale své meze,“ uvedl vzápětí v písemném prohlášení Bém, který informace médií od počátku označuje za nepravdivé. Dodal, že na obranu proti novinovým článkům nepoužije žádnou z možností, které mu poskytuje zákon. Postěžoval si však na některé novináře a vyzval je, aby se „nenechali zatáhnout do unfair her různých vlivových a zájmových skupin“. Bém v Lidových novinách naznačil, že rozpoutaná aféra je odrazem boje o funkce uvnitř vládní Občanské demokratické strany. „Je z toho patrné, že se blíží volební kongres ODS,“ podotkl.

Spor o privatizaci Letiště Praha

O vliv na privatizaci Letiště Praha se první místopředseda ODS Bém přetahuje s premiérem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem. O tomto sporu týdeník EURO informoval několikrát. Ačkoli premiér Topolánek již začátkem června jasně řekl týdeníku EURO, že „na hlavní město Praha nebude převedeno 34 procent akcií státní společnosti Letiště Praha, s jejímž prodejem vláda počítá v roce 2009“, koncem července primátor Bém stále trval na tom, aby Praha získala akciový balík ještě před privatizací. „Mně osobně dal Topolánek gentlemanské slovo a podanou ruku na to, že Praha dostane 34 procent akcií. Těžko si dovedu představit, že by se tak nestalo. To by pan předseda ztratil moji důvěru,“ řekl primátor Bém Lidovým novinám. Tento požadavek potvrdil i ministr dopravy Aleš Řebíček. „Diskutovalo se o tom ještě před vládní dovolenou a nejspíše se bude diskutovat i po ní,“ řekl ministr.
„Představa hlavního města Prahy, že bude disponovat akciemi, není reálná. Nemohu najít jediný argument, proč by takový krok prospěl privatizaci či zvýšil prodejní cenu,“ řekl premiér týdeníku EURO začátkem července. „Nebo jsou ještě jiná kritéria?“ ptal se tajemně Topolánek. Připouští však, že Praha může při splnění různých podmínek získat zhruba třetinu výnosu z privatizace, který se očekává minimálně ve výši sta miliard korun. „Taková je dohoda. Nicméně představa Prahy, že bude disponovat volnými penězi z prodeje letiště v Ruzyni, rovněž není reálná. Nebráním se třetinové alokaci výnosu na pražské infrastrukturní projekty. Chci ale standardní a transparentní proces. Vláda může poskytnout hlavnímu městu peníze pouze na předem identifikované a vysoutěžené projekty,“ dodal premiér, jehož názor je stále stejný.
Je pravda, že před dvěma lety v povolebním turbulentním období existovala jakási dohoda mezi vládou a hlavním městem Praha o získání 34 procent akcií Letiště Praha. Důvodem ale byl povolební politický kalkul ODS, aby prostřednictvím vlastníka 34 procent Letiště Praha mohla tato politická strana dohlížet na transparentní prodej společnosti v případě, že by z různých důvodů nebyla v roce 2009 u vlády. ODS u vlády je, a proto z pohledu Mirka Topolánka už není politický důvod akcie Letiště Praha převádět. Navíc převod tohoto balíku by pravděpodobně prodlužoval privatizační proces.
Ten ani vlastně nezačal. Tendr na poradce byl vypsán před několika týdny a ministr financí Miroslav Kalousek jej ostře hlídá. Není totiž jasné, jakou roli může v současnosti hrát lobbista Janoušek v privatizaci ruzyňského letiště.

Démonizace Janouška

Kromě prodeje Letiště Praha, byznysu budoucnosti, Janoušek dle MF Dnes ve velkém podniká a tyto aktivity se týkají zejména Prahy. Janoušek údajně spoluvlastní developerskou společnost Navatyp, která spravuje asi deset tisíc městských bytů, prostřednictvím dceřiných firem asi čtyři tisíce parkovacích míst a lukrativní vltavské náplavky. Do Janouškova impéria patří dle MF Dnes i firma Taiko, která je městem pověřená pořádat trhy na Staroměstském náměstí a provozuje i rekreační areál Žluté lázně. I firma Tardus, která vydává městem placené Listy hlavního města Prahy, prý patří z poloviny Janouškovi.
V této souvislosti MF Dnes upozorňuje na to, že podnikatel Janoušek, jehož aktivity jsou úzce spojeny s hlavním městem, je považován za Bémova přítele. Mužům se prý říká „dvojčata z Blaníku“ dle budovy na Václavském náměstí, v níž Janoušek sídlí.
Osoba Janouška, který jistý vliv bezpochyby má, je v českých politických a podnikatelských kruzích extrémně démonizována. MF Dnes o něm dokonce - s odvoláním na nejmenovaný zdroj - tvrdí, že si vysloužil přezdívku dle postavy z Harryho Pottera lord Voldemort, jehož jméno se nesmí vyslovit. Kdo však má být dle podobné logiky kouzelník Harry? Snad ne premiérův přítel Marek Dalík?!?
O Janouškovi se šíří mnoho neuvěřitelných informací - stejně jako tomu bylo ještě nedávno v případě démonizace Dalíka. Jen namátkou vybíráme ty nejzajímavější: Janoušek rozděluje peníze pražského magistrátu; bez jeho souhlasu se žádná významnější transakce nerozhodne ani v resortu dopravy, zemědělství, zdravotnictví či ministerstva průmyslu a obchodu; schůzku s ním je obtížnější domluvit než s premiérem či prezidentem; za zařízené obchody bere nejvyšší provize v Česku; vlastní jachtu za 300 milionů korun v Chorvatsku; za několik desítek milionů korun si koupil v Německu soukromý tryskáč a podobně. Drbů je milion, ale důkaz zatím ani jeden. Ale do 5. prosince, kdy začne kongres ODS, je ještě času dost. Čeká nás hezká zábava.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít