Kdo další půjde z kola ven?

21. října 2008, 16:30 - Pavel Hanslíček
21. října 2008, 16:30

Německé veřejnoprávní televize se odvrací od profesionální cyklistky...

Celý podtitul:
Německé veřejnoprávní televize se odvracejí od profesionální cyklistky a objevily se i návrhy zákazu tohoto sportu na olympiádě

Skandály pronásledovaná cyklistika čelí novým obviněním z dopingu: od počátku října francouzská protidopingová agentura AFLD oznámila pozitivní testy tří jezdců z Tour de France na přípravek CERA. Jedná se o německého závodníka Stefana Schumachera, Itala Leonarda Piepoliho a Rakušana Bernharda Kohla. Spolu s přiznáním italského cyklisty Riccarda Ricca jde již o čtvrtý případ potvrzeného užití zakázaného prostředku CERA na letošní Tour de France. A další provinilci můžou následovat. Zatímco se dosavadní testy soustředily právě na přípravek CERA, tak podle AFLD bude brzy možné dokázat i autotransfúze. „Máme již řadu vážných důkazů o takovém druhu dopingu. Konkrétní jména ale budeme moci sdělit až později. Nyní pracujeme na metodě spolehlivě prokazující takový prohřešek,“ řekl prezident AFLD Pierrre Bordry německé televizi ZDF s tím, že vyšetřování se týká třiceti jezdců. Tyto případy potvrzují, že Tour de France bude muset nadále bojovat o svou důvěryhodnost. Jeden z nejslavnějších cyklistických závodů světa je totiž pronásledován dopingovými skandály již několik let za sebou. A přitom zdaleka nejde jen o Tour, ale hraje se o pověst celé cyklistiky. Navíc se postupně vracejí i známí hříšníci, kterým končí zákazy činnosti. V sobotu se v Japonsku k závodění měl vrátit italský závodník Ivan Basso a na příští rok ohlásili comeback Kazach Alexandr Vinokurov a Američan Floyd Landis. Zpět do profesionálního pelotonu se opět chystá i Lance Armstrong. Cyklistickou legendu se antidopingovým komisařům z užívání nedovolených látek nikdy usvědčit nepodařilo. V jeho případě existuje jen množství nepodložených spekulací.

ČERNÉ OBRAZOVKY

Vážnost dopingových odhalení potvrzuje skutečnost, že Ricco, Piepoli a Schumacher dohromady vyhráli pět z jednadvaceti etap letošní Tour de France a Kohl byl nejlepším vrchařem závodu a dokonce třetím v celkovém pořadí. Následky odhalení jsou vážné – Ricco dostal zákaz startu na dva roky, se stejným osudem musí počítat i německý a rakouský závodník. Přitom na Schumachera a Kohla kromě okamžitého vyhazovu z týmu Gerolsteiner čeká ještě žaloba, kterou chce jejich dosavadní zaměstnavatel vysoudit alespoň část platu obou jezdců. Zároveň tým Gerolsteiner, v jehož barvách Schumacher i Kohl jezdili, oznámil konec své existence a na 25. října ohlásil výprodej veškerého majetku. Již nyní je však jasné, že následky prohřešků neponesou jen tito jezdci či jejich týmy, ale celé sportovní odvětví. Nejtvrdší dopady lze čekat zřejmě právě v Německu, kde sílí hlasy po omezení podpory cyklistiky z veřejných prostředků a dvě největší německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF se po výzvách politiků rozhodly k zastavení přenosů z Tour de France v příštím roce. Navážou tak na loňskou přestávku, kdy obě stanice vysílání přímých přenosů z Tour po propuknutí dopingových afér ukončily. Tento krok je může ale přijít draho: celkově měly podle platné smlouvy zaplatit za vysílací práva do roku 2011 každoročně přes šest milionů eur. Důvodem pro ukončení přenosů ze strany ZDF a ARD byl kromě skandálů jezdců týmu Gerolsteiner především potvrzená účast kazašského týmu Astana v příštím ročníku Tour. Tato stáj přitom letos kvůli dopingovým skandálům nastoupit nesměla. Mezi jezdci Astany se objeví i Lance Armstrong, jenž byl rovněž opakovaně podezříván z užívání zakázaných prostředků. Že v Armstrongově případě je důvod k opatrnosti, potvrzují i okolnosti jeho návratu. Někdejšímu sedminásobnému vítězi Tour de France vyšla Mezinárodní cyklistická unie (UCI) vstříc a odpustila mu jeden týden ze šestiměsíční reintegrační lhůty požadované pravidly UCI. Jinak by totiž Armstrong nestihl návrat plánovaný na australskou Tour Down Under v lednu příštího roku.

NĚMECKÝ NÁVRAT DO CYKLISTICKÉHO PRAVĚKU

Ale zpět do Německa, kde mezitím začali odcházet sponzoři. Například pivovar Rothaus ohlásil, že končí s podporou profesionální cyklistiky. Přitom Rothaus byl dosud hlavním partnerem německé Regio-Tour a také financoval několik dalších závodů v jižním Německu. „Profesionální cyklistika je nyní pro sponzory nepřijatelná. V dohledu není žádné zlepšení, naprosto chybí vůle k očistě. Raději budeme podporovat amatérské týmy,“ vysvětlil člen představenstva pivovaru Thomas Schäuble. Skandály vedly rovněž k odřeknutí dalšího ročníku celoněmeckého závodu Kolem Německa (Deutschland-Tour). „Přeruší-li ARD a ZDF přenosy z Tour de France, tak určitě nebudou uvažovat o živém zpravodajství z našeho závodu. A bez televize jen obtížně oslovíme sponzory,“ řekl RTL tiskový mluvčí společnosti Deutschland-Tour Hendrik Heinz s tím, že obnovení celoněmeckého závodu v roce 2010 je zatím nejisté. Situaci, v jaké se německá cyklistika nachází, potvrzuje i to, že po ukončení existence týmu Gerolsteiner zbyla z původních tří (někdejší T-Mobile Team jezdí pod názvem Columbia Team a s americkou licencí - pozn. red.) pouze jediná profesionální stáj– Milram-Team. A ani jeho budoucnost není zaručená. Vše bude záležet na marketingových efektech, jak se nechal slyšet hlavní sponzor týmu, společnost Bremer Nordmilch. A ty mohou být sporné. „Popularita cyklistiky v Německu může poklesnout na úroveň před příchodem Jana Ulricha,“ vyjádřil své obavy sportovní vedoucí Milramu Jochen Hahn.

ŠKODOVKA VYTRVÁ

Je otázka, nakolik odchod sponzorů postihne i další cyklistické podniky. Spekuluje se též o budoucnosti závodu Kolem Rakouska. Naopak skandály by zřejmě neměly více ohrozit elitní podniky, jako jsou Tour de France či Giro d'Italia. Jejich významný sponzor – společnost Škoda Auto – týdeníku EURO potvrdil, že o ukončení svého angažmá neuvažuje. „Podporujeme sport jako takový, a ne jednotlivé týmy, proto rozhodně z Tour de France odcházet nebudeme. Chceme cyklistiku očistit od jezdců, kteří dopují, proto se snažíme o podporu na co nejširším základě, tedy od amatérské po profesionální, a zároveň s pořadatelem Tour, společností Amaury Sports Organisation, a organizacemi, jako je ALDF spolupracujeme,“ řekl mluvčí společnosti Škoda Auto Jaroslav Černý s tím, že konkrétní mechanismus spolupráce s protidopingovými agenturami upřesnit nemůže, protože je součástí obchodního tajemství.

OLYMPIJSKÉ POCHYBNOSTI

Na pozitivní testy z Tour de France reagovalo i olympijské hnutí: Mezinárodní olympijský výbor (MOV) sdělil, že nové testy na zjištění přítomnosti CERA vyzkouší i na tisícovce krevních vzorků získaných v Pekingu. Kromě toho se bude nově testovat i přítomnost inzulinu a také autotransfúze, podaří-li se brzy metodu zmíněnou AFLD ověřit Světové antidopingové agentuře (WADA). Testování přitom postihne všechny sporty, nejen cyklistiku. „Naše sdělení je velmi jasné – nikdy nevynecháme příležitost k dalším testům. Věříme, že si sportovci o to silněji rozmyslí podvádění,“ sdělil BBC předseda MOV Jacques Rogge. Přitom lze tento krok MOV považovat za výjimečný. „MOV umožňuje opakované testy vzorků až osm let nazpět, ale je to poprvé, kdy to udělají v takovém měřítku,“ řekl BBC sportovní expert Gordon Farquhar. Potěšeně reagovali i sportovci oslovení BBC. Například britští dráhoví cyklisté a vítězové z Pekingu Chris Hoy a Bradley Wiggins se shodli, že jde o skvělou zprávu. „Je správné, že se snaží najít zakázané látky. Každý sportovec chce vědět, že soupeří s lidmi, kteří nepodvádějí,“ dodala atletická olympijská vítězka na 400 metrů Christine Ohuruoguová.
Někteří funkcionáři MOV ale chtěli postupovat ještě tvrději. Například prezident Německého olympijského svazu a zástupce šéfa MOV Thomas Bach řekl televizi RTL: „Nebudou-li všichni zúčastnění v boji s dopingem spolupracovat, musíme zvážit olympijskou přestávku pro tento sport.“ Takové řešení ale mezitím Jacques Rogge odmítl.

PRÁZDNÉ SÍTĚ

Přitom však v nových testech MOV nelze počítat s příliš mnoha úlovky. „Až do Tour nikdo nevěděl, že lze CERA prokázat. Před Pekingem si to jistě mnozí uvědomili,“ řekl deníku Die Neue Züricher Zeitung ředitel lausannské laboratoře Martial Saugy a dodal, že testování vzorků z Pekingu se mělo uzavřít do konce roku. Zároveň se ukázalo, že máslo na hlavě má i MOV – WADA potvrdila, že 300 testů z celkem 4770 v Pekingu provedených ve zprávě MOV chybí. Kromě toho zpráva MOV vykazuje další nesrovnalosti: nebylo nahlášeno asi 140 pochybných výsledků, z toho většina souvisela se zvýšenou hladinou testosteronu. Navíc z 28 světových sportovních svazů zastoupených na olympiádě se na předolympijském krevním screeningu podílely pouze čtyři.

POTŘEBNÁ VÝMĚNA MANAŽERŮ

Na další osud Tour de France a výsledků nových testů MOV si bude ještě třeba chvíli počkat. Nicméně již nyní je jasné, že se skandály v cyklistice jen tak konec nebude. V polovině října přinesl německý týdeník Focus informaci, že freiburská prokuratura zvažuje proces s někdejšími manažery cyklistického týmu T-Mobile. Ty obviňuje z podílu na možném ohrožení zdraví jezdců. Situaci, v jaké se cyklistika nachází, dobře vystihuje rozhovor, který německému týdeníku Der Spiegel poskytl bývalý jezdec stájí Polti, Telekom, Once, CSC a Liberty Seguros Jörg Jaksche, jenž loni přiznal zakázaný krevní doping, EPO a další látky. „Když mi skončil zákaz činnosti, hledal jsem práci. Jeden z manažerů německé stáje mi řekl: ‚Nevezmeme tě, promluvil jsi, a tak jsi pošpinil vlastní hnízdo.‘ A takový lidé propagují nový začátek cyklistiky!“ Přitom Jaksche tvrdí, že hlavní problém cyklistiky spočívá v tom, že i přes odchod jezdců zůstala většina manažerů stájí na svých místech. „Když vyhodili Jana Ullricha kvůli kontaktům s Fuentesem, říkali týmoví lékaři, jak moc je zklamal. O dva dny později už ale leželi další jezdci na freiburské klinice a stejní doktoři jim dávali krevní doping,“ vzpomínal pro Der Spiegel Jaksche, jehož příběh potvrzuje, že přiznání se nevyplácí. Stejnou zkušenost udělal i další korunní svědek z německých dopingových cyklistických skandálů Patrik Sinkewitz. Přitom jiní klienti doktora Fuentese nového zaměstnavatele našli. Dobrým příkladem je již zmíněný Ivan Basso, který podepsal smlouvu s italskou stájí Liquigas.

ČTYŘI MÍSTO DVOU

Přesto se zdá, že by konečně dopingovým hříšníkům mohla začít zvonit hrana. „Jedinou správnou cestou je nechat dopingový průmysl v nejistotě, kam až věda pokročila. Dosud všichni dobře věděli, jak dlouho je určitý prostředek prokazatelný, a podle toho se dopovalo. Nyní zřejmě poprvé nikdo netuší, co lze ještě najít, a co ne,“ řekl Spiegelu Jaksche. Stejnou strategii sleduje i WADA v případě testů prokazujících autotransfúzi, kterou dosud nebylo možné spolehlivě prokázat. „Metoda je stále ve stádiu validace. Navíc nechceme komunikovat připravenost testu, abychom nevarovali sportovce,“ sdělil deníku The Guardian ředitel WADA pro vědu Olivier Rabin. Testy potvrzující podání cizí krve přitom existují již od roku 2000 a metoda potvrzující autotransfúzi by znamenala další významný krok v boji s dopingem. Další výsledky by měly přinést i organizací UCI letos zavedené biologické pasy, jejichž cílem je monitorovat změny hodnot krve a hormonálních hladin jednotlivých jezdců v delším období. „Přes zimu budeme pokračovat ve vývoji tohoto programu,“ potvrdil deníku Irish Times šéf UCI Pat McQuaid. Kromě toho UCI oznámila, že od příštího roku dojde ke zpřísnění sankcí a jezdci přistižení při dopingu budou muset počítat s až čtyřletým zákazem činnosti namísto současných dvou let.

BOX Giro bez opakování Zástupci dalšího významného evropského podniku– Giro d'Italia– se rozhodli, že opakované testování není potřeba. „Giro již provedlo všechny potřebné kontroly a laboratoře potvrdily, že neexistují důvody k podezření,“ řekl listu Gazzetta dello Sport ředitel závodu Angelo Zomegnan. Jeho stanovisko potvrdila sice Světová cyklistická unie UCI, přesto si nelze nepovšimnout, že na Giru, konaném pouhý měsíc před Tour de France, slavil úspěchy mimo jiné i Ricco. Ten zde vyhrál dvě etapy, umístil se druhý v celkové klasifikaci hned za vítězem Albertem Contadorem, a zároveň získal bílý trikot za nejlepší pořadí mezi jezdci do 25 let .

BOX 2 Nebezpečná autotransfúze Sportovci se odebere nanejvýš jeden litr vlastní krve, která se zakonzervuje a zamrazí. Mezitím se na základě ztráty krve zvýší produkce červených krvinek. Po čtyřech až šesti týdnech, až objem krve dosáhne normální hodnoty, je uskladněná krev znova zavedena. To vede ke zvýšení celkového počtu červených krvinek, a tím schopnosti vázat kyslík. Nejčastěji se autotranfúze využívá ve vytrvalostních sportech, jako jsou cyklistika, triatlon, lyžování a vytrvalostní běhy. Zvýšení počtu červených krvinek může být však nebezpečné – krev se zahušťuje a zvyšuje se riziko vzniku krevní sraženiny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít