Kdo dá na modlení?

16. dubna 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
16. dubna 2007, 00:00

MODLITEBNA VE VELVARECH Středočeské městečko Velvary se může pyšnit originální funkcionalistickou synagogou z roku 1931. Nahradila starší židovskou modlitebnu v obytném domě. Později sloužila Církvi československé husitské. Dnes čeká na nové využití. K tradičním židovským svatostánkům patří již od středověku synagogy.

MODLITEBNA VE VELVARECH Středočeské městečko Velvary se může pyšnit originální funkcionalistickou synagogou z roku 1931. Nahradila starší židovskou modlitebnu v obytném domě. Později sloužila Církvi československé husitské. Dnes čeká na nové využití.

K tradičním židovským svatostánkům patří již od středověku synagogy. Jsou to zpravidla strohé spoře zdobené stavby, jejichž bohoslužebná funkce je většinou dobře patrna. Existují ale i jiná duchovní místa, u nichž se na první pohled náboženské využití pozná jen stěží. Patří mezi ně například modlitebny, které si budovaly méně početné židovské komunity v menších městech. Jednoduše zařízená obřadní místnost byla většinou součástí obytného domu.

Tuto podobu měla i bývalá modlitebna na rohu ulic Čechovy a Karla Krohna ve Velvarech. Nebýt pozdějších úprav Církve československé husitské (kalich nad vstupním portálem), nikdo by svatostánek v budově pravděpodobně nehledal. Stavba vypadá spíš jako tělocvična či sokolovna.

SILNICE K PROSPERITĚ

První zmínka o vsi Velvary pochází ze 13. století, kdy se jejím majitelem stal vyšehradský probošt Petr. O půlstoletí později byl postaven farní kostel sv. Kateřiny a roku 1482 byla stále se rozrůstající obec povýšena na město.

Počátkem 19. století byla postavena nová silnice z Prahy do Litoměřic, což mělo na rozvoj Velvar významný vliv. Město se stalo sídlem c. k. okresního úřadu, vznikl zde první spolek dobrovolných hasičů v Čechách a do popředí se začala dostávat i zdejší židovská obec, jejíž členové aktivně zasahovali do obchodu, průmyslu i komunální politiky.

DESET LET SYNAGOGY

Historie staré modlitebny příliš známá není. Jisté je jen to, že ji roku 1931 nahradila nová velvarská synagoga, postavená v tehdy moderním funkcionalistickém stylu podle návrhu architekta Františka Alberta Libry.

Již o osm let později však vypukla druhá světová válka a roku 1941 musela židovská komunita Velvary opustit. Pouhých deset let stará synagoga osiřela a později byla upravena pro potřeby základní školy, která v ní sídlí dodnes.

Nové využití dostala i budova s modlitebnou, kterou získala Církev československá husitská. Ještě dnes je zde kompletní vybavení včetně varhan, bohoslužbám však už prostory neslouží. Objekt je v zanedbaném stavu a nutně potřebuje rekonstrukci. Současný majitel ale na jeho opravu peníze nemá. Budovu i se sousedním rodinným domkem nabízí k prodeji za 4,5 milionu korun.

POPIS OBJEKTU název modlitebna Velvary místo Velvary kraj Středočeský lokace ul. Karla Krohna typ modlitebna stav zchátralý využití částečné kulturní památka ne nabízí Bravin reality cena 4,5 milionu Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít