Kdo chce shodit Armstronga ze sedla

25. srpna 2010, 14:01 - –pic–
25. srpna 2010, 14:01

Hon na čarodějnice, nebo podvod století? Tajemná a hlavně mediální kauza se odehrává okolo jednoho z nejlepších sportovců všech dob – cyklisty Lance Armstronga. Čelí obvinění, že svých úspěchů dosáhl s pomocí zakázaných látek. Případ dokonce vyšetřují americké federální úřady.

Autor: ČTK

Říká se o něm, že je nejlepším cyklistou všech dob. Sedmkrát vyhrál slavnou Tour de France. Ve svém osobním životním souboji dokázal porazit rakovinu, stal se symbolem vůle a sportovní cti. Teď je před ním možná nejtěžší závod kariéry. Nepotřebuje k němu ale přesně seřízený cyklistický speciál a silné nohy mu nejsou nic platné. Američan Lance Armstrong čelí obvinění z dopingu, vyšetřují ho kvůli němu americké federální úřady.

Celý případ se v novinových článcích zjednodušeně polarizuje na prohlášení více či méně zasvěcených „vinen – nevinen“ nebo také „je Armstrong nejlepší cyklista historie, nebo jsou jeho slavná vítězství sportovním podvodem století?“

Co doručovali pošťáci?

Sportovního fanouška napadne samozřejmá otázka, proč se do údajného dopingového skandálu míchají americké federální orgány. Problém je totiž v tom, že Armstrongův domácí tým US Postal v letech 1998 až 2004 sponzoroval stejnojmenný americký poštovní úřad. Ve sporu tedy vyšetřovatelům nyní nejde primárně o to, zda si Lance Armstrong do žil vháněl injekční stříkačkou nějaké povzbuzující látky, ale zkoumají, jestli dopingové prostředky někdo nakupoval a distribuoval za státní peníze. Tenhle přesah je v kauze „dopující Armstrong“ vlastně novinkou; obviňování z využívání zakázaných látek slavného cyklistu provází téměř celou jeho kariéru, posledních deset let víceméně pravidelně. Na všechna obvinění Armstrong zatím říká „jsem čistý“ a zdůrazňuje, že žádný z testů na doping, jichž absolvoval bezpočet, nebyl nikdy pozitivní.

Jakési nové, dosti tmavé světlo přineslo květnové „vyznání“ bývalého šampiona a sesazeného vítěze Tour z roku 2006, někdejšího Armstrongova stájového kolegy Floyda Landise. Ten se v několika e-mailech antidopingovým úřadům přiznal k užívání nepovolených látek a obvinil z něj i další kolegy včetně Armstronga.

Udej Armstronga, budeš čistý

Armstrong pro očištění svého jména angažoval schopné právníky, v jejichž čele stojí Brian Daly. Jeho hlavním úkolem je nyní zdiskreditovat federálního vyšetřovatele Jeffa Novitzkyho.

Daly označil Novitzkyho pracovní metody za manipulativní a federální úřady napadl, že vycházejí pouze z neověřených zdrojů. „Celý příběh o vině mého klienta je plný nejmenovaných zdrojů a pochybných informací. Z případu chtějí udělat cirkus,“ tvrdí Daly. Armstrongovi právníci navíc obvinili Americkou antidopingovou agenturu (USADA), že slibuje cyklistům nižší tresty za doping, pokud jí pomohou z užívání zakázaných látek usvědčit jejich klienta. „V případě, že cyklista dopoval, řeknou mu: Stáhni ke dnu Armstronga. My pak vyndáme zmizík… a všechno bude v pohodě,“ říká právník Tim Herman.

Tohle tvrzení podpořil i Landis, který uvedl, že před třemi lety dostal od USADA nabídku nižšího trestu, pokud jí pomůže usvědčit Armstronga. Tehdy však odmítl, protože považoval jednání agentury za urážku. USADA ale obvinění Armstrongových právníků striktně odmítá. „Cílem naší práce je najít pravdu. Nic míň a nic víc,“ tvrdí mluvčí Erin Hannanová.

Důkazy, nebo vendeta?

Vyšetřovatelé ale kontrují novými svědectvími. Několik dalších cyklistů podle deníku The New York Times sdělilo americkým úřadům, že Armstrong i další členové jeho bývalého týmu US Postal dopovali. Vedle zakázaných látek prý Armstrong využíval i krevní transfuze. „Kdyby se Lance Armstrong umisťoval v Tour de France jako druhý, nebyl by zapleten do těchto případů. Myslím, že se (vyšetřovatelé) stali součástí honu na celebritu, který ji chce přistihnout při lži,“ říká k tomu právník Daly.

Dopoval, či nedopoval? To ví patrně jedině Armstrong. Podle deníku The New York Times se úřady snaží vyšetřování urychlit, protože příští rok na jaře budou některé z údajných činů již promlčeny.

Nezaujatému pozorovateli tak zbývá jen vytvořit si obrázek podle dalších prohlášení. Armstronga se například minulý týden zastal prezident Mezinárodní cyklistické unie Pat McQuaid. Pozastavil se nad tím, zda jsou k dispozici nové důkazy. „Když se podíváte, jak to celé začalo, tak se musíte ptát, jestli se opravdu objevily nové důkazy, nebo jde jen o vendetu,“ říká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít