Kdo bude ke Štědré štědrý?

15. května 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
15. května 2006, 00:00

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - ZÁMEK ŠTĚDRÁ Přibližně třicet kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů leží obec Štědrá. Okolní příroda těží ze své nedotčenosti lidskými zásahy, místní zámek by ale pomocnou ruku velmi uvítal. Již více než deset let chátrá a majitelé se ho marně snaží prodat.

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - ZÁMEK ŠTĚDRÁ Přibližně třicet kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů leží obec Štědrá. Okolní příroda těží ze své nedotčenosti lidskými zásahy, místní zámek by ale pomocnou ruku velmi uvítal. Již více než deset let chátrá a majitelé se ho marně snaží prodat.

Velká patrová stavba zámku se nachází téměř v centru obce. Spolu s hospodářskými budovami uzavírá čtvercové nádvoří, do kterého ústí mohutná pseudogotická brána. Zahradní průčelí zdobí vstupní rizalit s balkonem, doplněný pozdně klasicistním štítem s erby původních majitelů a letopočtem 1747. Na střeše budovy je malá věžička ukončená bání.

Při bližším pohledu je ale jasné, že zámek je již několik let neobývaný a silně chátrá. Připomíná to zejména probořená terasa v průčelí, na jejímž místě dnes zeje obrovská díra. Objekt je staticky zajištěn a vnitřní prostory jsou v relativně dobrém stavu, nutná rekonstrukce si ale vzhledem k rozsáhlosti stavby vyžádá několik milionů korun. Současný majitel firma Carrá do oprav investovat nehodlá a místo toho zámek nabízí k prodeji prostřednictvím několika realitních kanceláří. Cena je díky atraktivnosti lokality stanovena na 12 milionů korun, vhodný zájemce se ale zatím nenašel.

ZÁMEK KOKOŘOVCŮ

Ves Štědrá se v písemných pramenech poprvé uvádí roku 1239, kdy ji vlastnil Vít ze Štědré. Nedaleko obce stával kdysi malý hrad, zvaný Štědrý hrádek, šlechta ho ale brzy opustila a na příhodnějším místě si založila novou tvrz. I ta se ale za čas stala málo reprezentativním sídlem, proto si v její blízkosti nechali majitelé panství Kokořovci z Kokořova v letech 1731 až 1734 postavit honosný barokní zámek. Po ukončení prací, které vedl stavitel Johann Andreas Sšllner, sem byla přestěhována správa z nedalekých Žlutic a Štědrá se tak stala centrem nevelké oblasti.

Brzy po dostavbě sice zámek vyhořel, po roce 1747 byl ale znovu opraven a sídlem šlechty zůstal dalších bezmála dvě stě let. Úpravy v polovině 19. století jen částečně změnily jeho původní vzhled. Pozdně klasicistní fasáda byla doplněna o nový štít a vstup s balkonem, na severní straně nádvoří pak vznikla již zmíněná pseudogotická brána. Věžička na střeše přibyla teprve ve dvacátých letech minulého století.

Kokořovci z Kokořova vlastnili v okolí ještě několik dalších měst a obcí, zámek ve Štědré ale vždy patřil k jejich hlavním sídlům. Koncem 18. století sem dokonce převezli velkou část rodinné obrazárny, ve které nechyběla ani díla takových mistrů, jakým byl například Petr Brandl.

LETITÁ BEZMOC

Po roce 1945 připadl zámek státu a ten do něj umístil zemědělskou školu, kanceláře MNV a státního statku. Do oprav se příliš neinvestovalo, budovy ale po celou dobu zůstávaly v relativně dobrém stavu. Po roce 1989 se jejich majitelem stala obec, která však neměla na provoz areálu dostatek prostředků a za sídlo obecního úřadu si vybrala jiný dům. Odstěhovala se i škola se školkou, a zámek byl určen k prodeji. Za šest milionů korun ho koupila firma Rustika, která chtěla z objektu vybudovat rekreační centrum. Peníze na rekonstrukci ale nakonec nenašla a jediným výsledkem tak bylo zřícení části průčelí zámku. Další vlastník, společnost East Company, si však nevedl o mnoho lépe. I přes slibně vypadající snahy o vypracování projektové dokumentace nešla do obnovy zámku opět ani koruna a budovy i s přilehlým parkem začaly rychle pustnout.

Zatím poslední majitel, firma Carrá, se od loňského podzimu snaží objekt prodat prostřednictvím několika realitních kanceláří. Jednou z nich je i společnost Bydlíte.cz, jejíž makléř Jiří Bolek potvrzuje, že objekty jsou kromě poničených exteriérů v relativně dobrém stavu. Zájemci se ale zatím příliš nehrnou nebo mají nesmyslné požadavky, jako například vybudování přívodu minerálních vod z Karlových Varů.

POPIS OBJEKTU Název:místo: kraj:adresa: typ: stav:   využití: kult. památka:vlastník:zámek Štědrá Štědrá Karlovarský č. p. 1 zámek zchátralý žádné od roku 1964Carrá, s. r. o.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít