KDEPAK, LÍBÁNKY S AKCIONÁŘI - Euro.cz

Přihlášení

KDEPAK, LÍBÁNKY S AKCIONÁŘI

, Václav Lavička,
KDEPAK, LÍBÁNKY S AKCIONÁŘI
Zdroj: Euro.cz

Hlavní pro nového šéfa General Electric bude přežít

Historie amerického koncernu General Electric se píše už 122 let. Za tu dobu se na postu nejvyššího šéfa vystřídalo všeho všudy osm mužů, které na manažerské nebe vynesla dlouholetá věrnost firmě. Tím posledním je legendární Jack Welch, jehož recepty, normy a kritéria dávno vešly do učebnic manažerských škol jako „výukový model . Koncem příštího roku ho nahradí Jeffrey Immelt, dosavadní ředitel divize GE Medical Systems.
„Je–li ve firemním světě post rovnocenný prezidentovi Spojených států, pak to je právě ten, na který byl jmenován Jeffrey Immelt, poznamenal britský týdeník The Economist. Dodává, že tento čtyřiačtyřicetiletý muž dostane do rukou otěže, které nemůže svírat jen tak ledajaký smrtelník.
Ještě žádnému šéfovi se nepovedlo zvýšit tržní hodnotu společnosti během dvaceti let tak jako Welchovi. Když v roce 1981 nastupoval do nejvyšší funkce, stály veškeré akcie General Electric (GE) zhruba třináct miliard dolarů, dnes je to kolem půl bilionu dolarů. To znamená, že hodnota akcií v ročním průměru stoupala o 23,5 procenta, tvrdí americký týdeník Business Week. Kromě toho si koncern již dlouho udržuje pověst nejobdivovanější americké společnosti, což je titul udělovaný prestižním časopisem Fortune.
Welch „nastavil v General Electric velmi vysoké standardy. Jednou z jeho železných zásad je, že manažer nemůže setrvávat na vyšlapané cestě. Jasná výzva pro Immelta, o jehož křesle analytici shodně říkají, že bude velmi horké. Usedá do něj totiž v době, kdy se akcionáři s výkonnými šéfy firem vůbec nemazlí. „Nemají zdaleka tolik trpělivosti jako na počátku osmdesátých let, kdy byl nový ředitel po určitou dobu hájen. S tím Immelt nemůže počítat, citoval Business Week jednoho z expertů. A tak první, co musí Immelt na novém postu dokázat, je přežít, míní britský The Economist, připomínající, jak neslavně v minulých měsících skončili nově nastoupivší šéfové mnoha firem (Coca–Coly, Gilette a dalších).
Rozsáhlé impérium GE díky akvizici letecké a zbrojařské firmy Honeywell dále zmohutní. Jeho příjmy, které loni dosáhly 130 miliard dolarů, by se tak mohly v roce 2001 zvýšit na 176 miliard dolarů a počet zaměstnanců stoupne ze současných 340 000 na 450 000 tisíc. Immelt zatím neřekl nic konkrétního o tom, jaké změny ve společnosti chystá. V americkém tisku se vyjadřuje dost obecně v tom smyslu, že bude zapotřebí „prohloubit aktivity a „pokračovat v globální expanzi , o čemž analytici soudí, že míní především pronikání GE na čínský a indický trh.
Znalci sledující americkou firemní scénu také upozorňují, že Immelt má zkušenosti s řízením jen tří z deseti divizí GE, takže se mu může často stát, že se při svém rozhodování snadno ocitne na „neznámé půdě . Kromě toho nikdy nepůsobil v řídící funkci v zahraničí.
Když se dosavadní a příští šéf GE ukázali v „živém přenosu na obrazovce NBC, zaujali tím, že měli na sobě stejnobarevnou (modrou) košili bez kravaty a stejná saka. Prý to byla vyloženě náhoda, která způsobila, že se před diváky objevili jakoby Jack a Jack junior. V západním tisku zableskla i poznámka, že Immelt je typ manažera vzniklý „klonováním svého předchůdce. Až se chopí v GE otěží, bude mu pětačtyřicet let (stejně jako Welchovi v roce 1981). Takže teoreticky by měl v nejvyšším křesle vydržet také dvacet let jako Welch.
Immelt shromažďoval své manažerské zkušenosti hlavně v divizi GE Plastics – tedy na stejném místě jako Welch. Oba muže spojuje také hluboké přesvědčení, že jejich mamutí koncern musí být přednostně orientován nikoliv na výrobky, ale na poskytování služeb (na GE Capital již připadá 41 procent obratu koncernu). Samozřejmě mezi nimi existují i rozdíly. Welch bývá díky svému místy až konfrontačnímu stylu přirovnáván k zarputilému teriérovi, Immelt je zase ve styku s podřízenými pověstný svým kousavým humorem.
Jeffrey Immelt se narodil 19. února 1956 v Cincinnati, stát Ohio. Vystudoval ekonomii a aplikovanou matematiku. Manažerské vzdělání si doplnil na Harvard Business School. Svůj osud a kariéru spojil s General Electric – podobně jako jeho otec, který pracoval v pozici manažera v divizi leteckých motorů. Na pracovišti se Immelt také seznámil se svojí manželkou Andreou, s níž má jednu dceru.
Immelt v mládí vedl několik studentských spolků. Na škole se věnoval košíkové a díky 193 centimetrům vysoké postavě se prosadil i v americkém fotbalu jako útočník. Razance a schopnost získat jiné pro svoji věc mu zůstala. „Lidé za ním jdou, hodnotí svého nástupce Welch v časopise Business Week.