Kde začíná masáž?

21. května 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
21. května 2007, 00:00

CECH KOSMETIČEK ČECH A MORAVY Ještě před několika lety měl Cech kosmetiček Čech a Moravy několik stovek členů. Řada kosmetiček ale s podnikáním končí. Podle předsedkyně cechu Vlasty Feřtekové za to mohou zejména minimální daň, nové hygienické předpisy a zvýšení cen vodného, elektřiny či nájmů.

CECH KOSMETIČEK ČECH A MORAVY Ještě před několika lety měl Cech kosmetiček Čech a Moravy několik stovek členů. Řada kosmetiček ale s podnikáním končí. Podle předsedkyně cechu Vlasty Feřtekové za to mohou zejména minimální daň, nové hygienické předpisy a zvýšení cen vodného, elektřiny či nájmů. Cech kosmetiček Čech a Moravy vznikl v roce 1992 poté, co se kosmetika stala řemeslnou živností. „Od té doby se snažíme o zpětné zařazení kosmetiky do živností vázaných. Je to přece péče o člověka, a ne o neživou hmotu. Naše úsilí je ale zatím marné,“ říká Feřteková. Podle jejích slov je nelogické, když mezi vázané živnosti patří i péče o zvířata. Například masérské služby, které se rovněž týkají i kůže a péče o tělo, přitom ve vázaných živnostech jsou. Pro kosmetičky tímto zařazením vzniká velký problém spojený s tím, kde končí kosmetika a začíná masáž. „Kontroly živnostenských úřadů například některé naše úkony na těle považují už za masáže a vyžadují jiné doklady,“ připomíná Feřteková. VÝZNAM CECHU? HLAVNĚ INFORMACE Základní úlohou cechů v dnešní době je podle cechmistryně Cechu kosmetiček Čech a Moravy informační činnost o novinkách na kosmetickém trhu či změnách v legislativě a podobně. „Dneska to občas vypadá tak, že jedna vyhláška popírá druhou, nesmí se na nic zapomenout. Musíme děvčata udržet v obraze, aby vůbec věděla, co je možné, co je reálné a na co si mají dát pozor,“ pokračuje Feřteková. Cech kosmetiček má poměrně liberální podmínky pro přijímání členů. Může se jím totiž stát nejen osoba, která podniká v oboru, ale také v některém z příbuzných. Nebo i kosmetička v zaměstnaneckém poměru či ta, která je dočasně v domácnosti a chce si stále udržet odbornost na vyšší úrovni. Práce v cechu je dobrovolná, členky výboru ji vykonávají zdarma mnohdy na úkor volného času nebo i pracovní činnosti. Stejně jako zástupci dalších cechů by i šéfka cechu kosmetiček přivítala povinné členství v cechu. Je ale poměrně pesimistická. „Povinné členství je prý omezování osobní svobody,“ připomíná Feřteková častý argument odpůrců povinného členství. Kdysi dávno patřil cech mezi pojmy a cechmistr mezi vážené občany. Dnes být cechmistryní, to podle Feřtekové přináší pouze více práce a stresu. „Dávám dohromady informace o novinkách v oboru, o nových postupech, nové legislativě, připravuji školení a semináře,“ popisuje Feřteková. Kosmetička, která je členem cechu, má možnost dozvídat se novinky z cechovního zpravodaje. Ten vychází dvakrát ročně, horké novinky se rozesílají mailem. SAMOTNÁ KOSMETIČKA TO MÁ TĚŽKÉ**

Jelikož Cech kosmetiček Čech a Moravy sdružuje právě drobné živnostníky, má Feřteková poměrně dobrý přehled, jak si podnikatelky vykonávající toto řemeslo žijí. A není to žádná sláva. „Nejvíce je dnes trápí nesmyslné hygienické a další kontroly, které chodí bez ohlášení v době ošetření klientky a kosmetičkám odrazují zákazníky,“ tvrdí Feřteková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít