Kde vzít na dotace? Podojit státní lesy a Budvar

23. července 2010, 14:00 - Táňa Králová
23. července 2010, 14:00

Pravicová zemědělská politika neexistuje nikde v EU, říká nový šéf Ivan Fuksa

Na ministerstvu financí se točil kolem privatizací. Státní podniky chce přeměňovat i jako ministr zemědělství. Ivan Fuksa (ODS), který dosud agrární sektor vnímal hlavně jako konzument, ho teď provede veledůležitým obdobím. Bude naplněné dohadováním o tom, jaká bude po roce 2013 na dalších sedm let společná zemědělská politika Evropské unie. A půjde jako vždy o peníze. U nich také Fuksa, donedávna první náměstek ministra financí, na novém působišti začíná.
Po pár dnech v úřadu má představu, kde ušetří polovinu z úspor předepsaných programovým prohlášením. Rychle se také porozhlédl po zdrojích, odkud by mohly přitéct další peníze. Vládní koalice to totiž nebude mít jednoduché. Zavazuje se k úsporám, přitom současně zemědělcům slibuje miliardy na přímé platby. Stát se tak snaží dorovnávat nižší úroveň dotací, kterou tuzemští farmáři dostávají z unijní kasy oproti sedlákům v původní evropské patnáctce. EU teď ovšem koketuje s myšlenkou nevyplácet v budoucnu rozhodující agrární dotace jen bruselské pokladny. Přispívat by mohly také jednotlivé státy. K tomu už Fuksa svými plány připravuje půdu.

Přisypou i fondy „V našem resortu jsou firmy, které vykazují slušný zisk,“ uvádí ministr. Poohlíží se, co by mohlo kápnout z podniků Lesy České republiky a Budějovický Budvar. V tom ho inspiruje třeba společnost ČEZ, v níž byl donedávna místopředsedou dozorčí rady. „V první řadě musíme Lesy ČR a Budvar překlopit na akciovou společnost, a to jsou velké kroky,“ dobře si uvědomuje Fuksa. Snadněji může peníze vytahovat z různých fondů, a s tím také počítá. Je už pravidlem, že na dotace zemědělcům přispívá Pozemkový fond. Aktuálně má na účtu kolem 3,5 miliardy korun nastřádaných z prodeje státní půdy a pronájmů nemovitostí. Nový ministr se chce podívat i na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), který vypomáhá podnikatelům ručením za bankovní úvěry a dotacemi úroků k úvěrům. Fond se už několik let umí obejít bez příspěvku ze státního rozpočtu.
„Prostředky fondu jsou uloženy v bankách a je otázka, jak efektivně,“ říká nový agrární šéf. Přemítá, zda by nebylo výhodnější si peníze půjčit. K tomu by ovšem potřeboval změnu zákona. PGRLF, jehož jediným akcionářem je ministerstvo zemědělství (MZe), ale těmito depozity ručí za bankovní úvěry. V minulém roce poskytl garance ve výši zhruba 600 milionů korun a díky tomu si podnikatelé od bank vypůjčili přes šest miliard korun. Téměř 600 milionů korun vyplatil fond na dotacích úroků. V koaliční smlouvě se přitom vládnoucí strany zavazují, že okruh podpor z PGRLF do konce příštího roku ještě rozšíří.

Audit v Lesích Pořádek chce nový ministr udělat hlavně v Lesích ČR, kam vedla i jeho první cesta. „Podniknu razantní kroky k tomu, aby Lesy ČR přestaly být černou ovcí, která je soustavně propírána médii za podezřelá výběrová řízení a pochybné projekty,“ slibuje. Státní podnik by měl na Fuksův pokyn pozastavit veškeré probíhající i plánované tendry. Jejich efektivnost a transparentnost prověří ministerský tým vedený prvním náměstkem Romanem Bočkem (ODS). „Chceme se seznámit s tokem peněz a posoudit, zda se nějaké výdaje nedají zastavit, omezit či odsunout. Na vše chceme audit,“ říká ministr. Situaci ve státním podniku chce probrat i s Jiřím Olivou (TOP 09), který jedenáct let Lesy ČR řídil, než musel v roce 2003 odejít.
Po dlouhodobé vládě lidovců a sociálních demokratů v agrárním resortu je Fuksa po Petru Gandalovičovi druhým občanským demokratem a profesním neodborníkem. Fuksa, označovaný za Kalouskova muže, měl původně zamířit na dopravu. „Nejsem zemědělský expert. To má výhodu, že si dokážu udělat odstup,“ říká. Loď se při změně kurzu může otáčet jen postupně, říkal Gandalovič a o nějaké převratné změny se nepokoušel. Ani Fuksa, který umí kormidlovat svižnou námořní jachtu, se k nabrání výraznějšího směru doprava nechystá. „Pravicová politika v zemědělství neexistuje nikde v Evropské unii. Vše je postavené na dotacích, pak už nemůžeme mluvit o svobodném trhu,“ vysvětluje.

Změny v české režii Chce ovšem využít prostoru, který je v české režii. A není úplně malý. K proklamovanému posílení vlastnických práv vede cesta přes pozemkové úpravy. Ty ministr řadí mezi důležité položky, u nichž nechce razantněji omezovat finanční příděl. Zaměřit se chce na protipovodňová opatření. Oživuje antibyrokratickou komisi, založenou za Gandaloviče. Její efekt není „jen“ v tom, že ubude mnohdy nesmyslné papírování, které zatěžuje zemědělce. Časem by odbourávání byrokracie měli třeba zaznamenat lidé, kteří chtějí nakupovat na farmářských trzích. Mnohdy ale nemají co. Brzy je vyprodáno a organizátoři trhů marně pátrají po sedlácích, kteří by nabízeli produkty, po nichž je sháňka. Neexistují. Příliš přísné a nákladné požadavky hygieniků a veterinářů odradily zemědělce od toho, aby si zřídili minimlékárnu nebo minijatka. „Stačí se podívat do Rakouska a Německa, co vše se dá ve skromných podmínkách na statku udělat. K tomu potřebujeme upravit legislativu,“ chystá se Fuksa.
Během prvního týdne ve funkci ministr vyměnil dva ze šesti náměstků. S Romanem Bočkem, který na MZe přišel z dopravy, se Fuksa zná z Příbrami. „Úspěšně během roku a půl zvládl transformaci dvou nemocnic v okresním městě. Předtím to žádná politická reprezentace za patnáct let neuměla vyřešit,“ chválí Fuksa svou pravou ruku. Ve funkci nepřežil Stanislav Kozák, který pět let řídil komoditní sekci. Na MZe působil už od časů Josefa Luxe a na „baráku“ zažil sedm ministrů. Po sněmovních volbách Kozák přestoupil od lidovců do TOP 09. Díky tomu se neztratí, je vrchním ředitelem zemědělských agentur v okresech. I takto se „topka“ před komunálními volbami dostává do regionů. Kozáka nahradil spolustraník Karel Tureček, bývalý statutární náměstek Fuksova předchůdce Jakuba Šebesty. S odvoláním náměstka pro životní prostředí, výzkum a vzdělávání Jiřího Urbana (Strana zelených) zanikla i tato funkce. Zcela nový post náměstka pro společnou zemědělskou a rybářskou politiku EU obsadil Juraj Chmiel, který byl ve Fischerově vládě ministrem pro evropské záležitosti vyslaným ODS. Fuksa si ponechal ekonomického náměstka Oldřicha Černocha, lesního náměstka Jiřího Nováka a náměstka pro vodní hospodářství Aleše Kendíka.

ROZHOVOR: Ivan Fuksa Žádné zázraky nečekejte Stát musí šetřit a všichni to musí pochopit, míní ministr zemědělství

EURO: Všude se hledají úspory, budou příští rok peníze na dotace zemědělcům, nebo kvůli nim vyjdou opět do ulic? FUKSA: Ať ode mě nikdo nečeká žádné zázraky. Na začátku schvalování rozpočtu nebude číslo podobně jako v minulých letech vůbec uspokojivé. Slibuji ale, že udělám maximum pro to, aby nakonec bylo. Podle toho, jak se bude vyvíjet státní rozpočet, se chci společně s premiérem a ministrem financí postarat o to, aby české dorovnání k nižším evropským dotacím bylo důstojné. Ale celý stát teď musí šetřit, to všichni musejí pochopit.

EURO: Ale ne Agrární komora. Víc peněz si většinou úspěšně vynucuje demonstracemi. FUKSA: Jednal jsem s představiteli dvou hlavních nevládních organizací a řekl jim, že finanční objem v resortu je zapotřebí vnímat jako jeden společný balík. Když chci získat důstojné peníze pro dorovnání dotací zemědělcům, měl bych je někde ušetřit. A ta možnost v našem resortu je.

EURO: Kde ji vidíte? FUKSA: Jsou firmy, které vykazují slušný zisk. Chtěl bych aplikovat model z resortu financí, kde jsou akciové společnosti s významnou účastí státu, jejichž dividendová politika se zapojuje do státního rozpočtu. Peníze jdou pak například na odstraňování povodňových škod či dopravní infrastrukturu.

EURO: Které firmy mají nosit peníze? FUKSA: Lesy České republiky a Budějovický Budvar. V první řadě je ovšem musíme překlopit na akciové společnosti, což jsou velké kroky. Možnosti jsou ale také v různých fondech, například Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu. Prostředky fondu jsou uloženy v bankách a je otázka, jak efektivně. To musíme posoudit, kdybychom si peníze půjčili. K tomu ale potřebuji politický mandát a změnu legislativy.

EURO: Příprava na přechod Budvaru z národního podniku na akciovou společnost za úřednické vlády zamrzla. Předpokládáte, že jako ministr transformaci dokončíte? FUKSA: Myslím, že překlopení Budvaru na akciovou společnost by se za tu dobu dalo uskutečnit. Problematiku znám velmi dobře. Podílel jsem se na zadání transformace, která by sama o sobě neměla být nijak komplikovaná. Majetek je skoro na jednom dvoře na rozdíl třeba od České pošty. Hlavním problémem je ochrana známky. Pro drtivou většinu zemí ale bude tento přechod s udržením ochranné známky akceptovatelný. A zdůrazňuji, že pivovar hodlám transformovat, nikoli privatizovat.

EURO: Uděláme rychle pořádek v oblasti správy a řízení Lesů ČR, oznámil jste po návštěvě státního podniku. Znamená to i personální změny? FUKSA: Chtěl bych, aby se mé první kroky nespojovaly s plánem personálních změn. Ty jsou až to poslední. Nechci, aby lidé byli nervózní, ale aby pracovali. Od generálního ředitele Lesů ČR chci jednoznačný scénář, jak bude probíhat těžba od 1. ledna příštího roku. Zda se podaří velký tendr a jak by měla fungovat těžba a prodej dřeva. Chceme, aby byl do konce roku vybrán vítěz soutěže. Pokud by se to nepodařilo, je tu alternativa krátkodobých smluvních vztahů.

EURO: Máte jasný názor na to, jak by státní lesy měly obchodovat se dřevem? FUKSA: Nemám ho uzavřený. Na toto téma se bavím s odborníky už několik dnů. U lesů mám trochu výhodu, že jsem dvanáct let viděl do správy 1200 hektarů městských lesů. V Příbrami byl prodej rozdělený; zhruba polovinu jsme zpeněžovali takzvaně na stojato a polovinu „dražili“ na sběrném místě.

EURO: Dle čeho se chcete rozhodovat u Lesů ČR? FUKSA: To je jednoduché. U mě bude rozhodovat koruna. Chci vidět finanční analýzy, protože jediné měřitelné jsou finanční toky. Vše ostatní je subjektivní názor. Moji náměstci – lesní a ekonomický – mají do týdne zpracovat finanční rozbor. Analýzy jsem si přivezl i z Lesů ČR. Chci ale své vlastní.

BOX: Ivan Fuksa (47) Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. Na pražské VŠE absolvoval postgraduální studium. Pochází z Příbrami, kde byl od roku 1992 deset let místostarostou a poté do roku 2006 starostou. Od roku 2007 byl prvním náměstkem ministra financí. Působil také v řadě dozorčích orgánů, například České exportní banky, ČEZ a EGAP. Dosud je členem dozorčí rady Letiště Praha. Předsedal komisi pro rozvoj Brdska, kterou zřídila Topolánkova vláda. Od roku 1992 je členem ODS.
Je podruhé ženatý. S druhou ženou má dva syny. Jeho největší zálibou je sport. Vystoupil na Mont Blanc, účastnil se několika mezinárodních maratonů a mistrovství republiky v námořním jachtingu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít