Kde noviny prosperují

29. srpna 2008, 15:43 - Jack Ewing
29. srpna 2008, 15:43

Německým novinám se daří i přes útěk inzerce na web

celý podtitul:
Německým novinám se daří i přes útěk inzerce na web. Jaké je jejich tajemství?

V mnoha amerických novinách není takováto scéna v současnosti k vidění. Vydavatel se uvelebí na pohovce ve své kanceláři, přes rameno vrhne letmý pohled z okna na rušnou metropoli a ležérně prohodí: „Vedeme si dobře!“
Je pravda, že podnikatelský model Bildu, berlínského deníku s dvanácti miliony čtenářů, rozhodně má některé aspekty, které by se asi neujaly v USA (například fotografie nahých žen na první stránce). Přesto se vyplatí zeptat se vydavatele Kaie Diekmanna, jak v době, kdy příjmy amerických novin strmě padají, největší evropský list dokázal, že rok 2007 byl jeho nejziskovějším rokem vůbec.
Nejde o to, že by Bild nebyl postižen stejnými problémy jako americké listy, počítaje v to inzerenty, kteří odešli na web. Je tedy lákavé připisovat dvojcifernou ziskovou marži Bildu výhradně senzacechtivosti. Toho dne, kdy jsem se setkal s Diekmannem, se hlavní článek Bildu týkal manažerů veřejných zdravotních pojišťoven, kteří si pomáhali k bezplatné viagře. Jeden z hlavních on-linových článků se ptal: „Která ženská celebrita má nejhezčí prsa?“
Docela dobře si však vedou i prestižní německé listy. Chronicky prodělečný deník Die Welt zabývající se celostátními záležitostmi, který podobně jako Bild patří do impéria Axela Springera, dosáhl loni zisku poprvé ve své šedesátileté historii. „Netvrdil bych, že nemáme problémy, ale inzertní krize na nás ani zdaleka nedoléhá tak tvrdě jako na USA,“ říká vydavatel Peter Würtenberger.

PŘEDWEBOVÁ TRANSFORMACE I když se vezmou v úvahu manýry místního trhu, Bild a další německé noviny dělají něco správně. Pro Američana z tiskové branže jako já byla osvěžujícím zážitkem návštěva redakce, kde novináři nevypadají, jako by se chystali vyskočit z okna. Poučením se zdá být to, že pro noviny existují cesty, aby přežily přechod na digitální technologii, pokud jsou ochotné riskovat.
Německý novinový průmysl zažil svou existenční krizi v roce 2001, kdy se propadla ekonomika země. Příjmy z inzerce náhle poklesly a noviny prováděly všechny ty bolestivé kroky, které jejich americké protějšky dělají právě teď, jako například snižování stavů a zvykání si na nové majitele. Z dnešního pohledu bylo na krizi i něco pozitivního.
Přinutila totiž německé noviny, aby přísně posoudily své podnikání ještě předtím, než se začal citelně projevovat nástup webu. Neochvějně šedivý Frankfurter Allgemeine Zeitung riskoval ztrátu sympatií čtenářů, když začal tisknout barevné fotografie na titulní straně a přišel s pestrým nedělním vydáním. Tato opatření pomohla zastavit úbytek čtenářstva. Die Welt vytvořil bulvární verzi, která pomohla přilákat mladší čtenáře. A noviny se odvážily zvýšit ceny. Dokonce i Bild, zaměřený na pracující veřejnost, zvedl v červenci svou stánkovou cenu o 20 procent přibližně na 90 centů na většině trhů. Toto zvýšení společně s digitálními příjmy pomohlo kompenzovat ztrátu v oblasti inzerce.
Německé noviny rovněž využily toho, že si Evropané osvojovali web pomalu, což vydavatelům umožnilo, aby se poučili z amerických chyb. Bild využil partnerství s Deutsche Telekom, největším internetovým poskytovatelem v Německu, aby získal pevné místo on-line za minimální náklady. Většina webových čtenářů Bildu chodí v současnosti na webovou stránku přímo, a ne přes nějaký vyhledávací stroj nebo portál. Diekmann uvádí, že na službu YouTube to zapůsobilo natolik, že pomýšlí na spolupráci.
Jsem ohromen tím, jak si Bild hlídá mobilní web. Prostřednictvím partnerské spolupráce se skupinou Vodafone se Bild stal poskytovatelem mobilních telefonních služeb a prodává předplacené hovorné u stejných stánků, kde se prodávají noviny. Bild Mobile umožňuje zákazníkům neomezené surfování a stahování, pokud jsou naladěni na bild.de. Je to neodolatelný způsob, jak si udržet uživatele jako přikované k jeho webové stránce, a právě díky tomu se z Bildu stal v Německu cíl mobilního webového zpravodajství číslo jedna.
Mám dojem, že skutečným důvodem, proč německé noviny dosud prosperují, je to, že akceptují soutěž. Na rozdíl od mnoha amerických novin Bild nikdy nebyl součástí kvazimonopolu, který by umožňoval sebeuspokojení. Je výmluvné, že Bild se nedoručuje – je závislý na stánkovém prodeji. „Bild musí obstát na stánku každý den,“ prohlašuje zástupce šéfredaktora Michael Paustian.
Tento tlak pomohl Bildu, aby si udržel zaměření na originální obsah. Nepoužívá téměř žádné telegrafické informace a chlubí se, že každý článek je exkluzivní. Dokonce i v krizových letech Bild udržel všech 800 redakčních pracovníků. Jakou radu má Diekmann pro americké noviny? „Je příliš pozdě.“

foto na s. 94:
Diekmann: Uživatelé mobilů mohou surfovat bez omezení, když si nechají naladěný Bild on-line

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc. BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít