Kde končí dítě a začíná dospělý?

22. října 2007, 00:00 - Radovan Burkovič
22. října 2007, 00:00

Krást a vraždit můžete, pracovat nesmíte.

Novým zákoníkem práce, schváleným loni před volbami společně sociálními demokraty a komunisty, vrazili poslanci nůž do zad všem brigády chtivým středoškolákům a učňům. Příslušný paragraf totiž zakázal pracovat středoškolákům a učňům do osmnácti let denně déle než šest hodin. Prý by delší práce narušila jejich duševní a fyzický vývoj. Vždyť jsou to jen děti. Titíž poslanci však neváhají diskutovat o snížení trestní odpovědnosti z nynějších 15 na 14 let. Krást a vraždit můžete, pracovat nesmíte.

Nový parlament se v takzvané technické novele zákoníku práce snaží vše napravit. Obrazně řečeno, nůž vytáhnout a ránu zašít. Pacient by mohl od prvního ledna 2008 opět do práce. Dokonce i levicové odbory chybu uznaly a novela prošla prvním čtením jednomyslně nevídanými 200 hlasy napříč politickým spektrem.

Paradoxních situací, které zákaz brigád přináší, je nespočet. Odhlédneme-li od statisíců zklamaných mladistvých, kteří letos poprvé nemohli nalézt brigádu, byli i tací, co loni mohli a letos už ne. Náš loňský šestnáctiletý klient pracoval celé prázdniny brigádně u stěhovací firmy osm hodin denně a přilepšil si o více než 16 tisíc. Letos, ač maje 17 let, díky „starostlivé péči“ levicových poslanců o jeho duševní a fyzický vývoj seděl celé prázdniny doma a marně hledal brigádu s šestihodinovou pracovní směnou.

Nebylo by od věci, kdyby se mu levicoví poslanci minulého parlamentu, z nichž valná část sedí i v tom letošním, omluvili a složili se na šestnáct tisíc korun, o které ho letos svým špatným rozhodnutím okradli. Při počtu 111 tehdejších poslanců by to jednoho stálo 135 korun. To ale určitě neudělají, známe je.

Kdyby měli stejnou škodu uhradit třiceti tisícům poškozených ostravských středoškoláků a učňů, musel by každý poslanec vytáhnout ze své kasičky čtyři miliony korun. To už by se asi pěkně kroutil. A to jde jen o Ostravu a pouze o dva měsíce z celého roku. Trpká ukázka toho, jak nový zákoník práce poškozuje ty, kteří chtějí pracovat.

Držme si tedy palce, aby novela parlamentem včas prošla a celý nesmysl se stal od ledna 2008 pro firmy i středoškoláky jen hořkou vzpomínkou. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít