Každý si může najít "svůj" server

11. srpna 2003, 00:00 - Jan Krupka, publicista
11. srpna 2003, 00:00

Už i ve finančním světě platí: "Kdo není na webu, jako by nebyl." Jak se ale v internetovém finančním světě bezpečně orientovat? Pomocí finančních serverů.Komu by se chtělo procházet internetové stránky například všech bank?

aneb kde všude jsou na internetu informace ze světa financí

Už i ve finančním světě platí: „Kdo není na webu, jako by nebyl.“ Jak se ale v internetovém finančním světě bezpečně orientovat? Pomocí finančních serverů.

Komu by se chtělo procházet internetové stránky například všech bank? Každá má jiné uspořádání, jiný design stránek a do značné míry se liší i hloubka podávaných informací. Některé zveřejňují celé sazebníky, jiné jen výtah z cen a u některých budete takové informace hledat někde v hlubinách webu. Nehledě na skutečnost, že každá finanční instituce má jiné url (internetovou adresu) a není pro každého snadné je všechny nalézt. A proto jsou tu finanční servery. Finanční servery (weby, portály) přinášejí informace ze světa financí. Bývají zaměřeny na různě pokročilé uživatele finančních služeb. Některé se spíše specializují na bankovnictví nebo pojišťovnictví, jiné na podílové fondy nebo kapitálové trhy. Lze říci, že každý uživatel internetu si dokáže mezi finančními servery vybrat takový, který mu bude sedět.

Co nabízejí finanční servery

Servery, které se financemi seriózně zabývají, především prezentují nabídky finančních institucí na jednom místě. Chcete-li si tedy vybrat kupříkladu cestovní pojištění, stačí navštívit jeden server a získáte přehled o všech (či přinejmenším podstatné většině) nabídkách pojišťoven. Internet a webové aplikace ovšem nabízejí další možnosti, které na běžném bankovním serveru z pochopitelných důvodů nalézt nemůžete. Některé finanční portály mají ve svém repertoáru srovnání produktů - nejen, že je můžete „postavit“ vedle sebe, ale na základě vámi zadaných požadavků naleznete nejvýhodnější nabídku v takzvaném „žebříčku“. Varování: Informace o produktech získané z porovnání na finančním webu nemusí vždy zcela odpovídat skutečnosti. Pokud chcete učinit finanční rozhodnutí, je dobré si informace ověřit přímo u té které finanční instituce. To ovšem nikterak nezmenšuje přínos internetových „žebříčků“. Navíc, chyba není vždy na straně webu. Vím i o případu, kdy se informace finančního serveru neshodovaly s informacemi na internetových stránkách příslušné banky. Po ověření se ukázalo, že finanční server jen aktualizoval informace dříve než banka.

Spočítej si sám

Další nabízenou součástí finančních webů jsou různé kalkulačky. Spočítat si tak můžete téměř vše od úroků z vkladu (některé počítají i s daní z příjmu), přes výnos stavebního spoření, úroky a splátky úvěrů, po čistou mzdu a různé daňové povinnosti. Nejširší nabídku má finanční část portálu Centrum a z finančních serverů Měšec, následovaný Penězi a Financemi. Nedílnou částí finančních portálů, o kterou je největší zájem ze strany čtenářů, jsou analýzy produktů a komentáře k aktuálnímu dění. Podle typu zveřejňovaných článků také nejsnáze zjistíte, zda je server, na němž se právě nalézáte, tím pravým, který hledáte. Kupříkladu budete-li shánět základní informace o stavebních spořitelnách či hypotečním úvěru a na titulní stránce otevřeného portálu vás uvítá článek o vývoji cen kukuřice na rotterdamské burze, pravděpodobně jste zabloudili. Narazíte-li naopak na článek o výši poplatků za výběr z bankomatu, jste nejspíš na správném místě. Rubrika Diskuze umožňuje nejen reagovat na zveřejněný článek, chválit a kárat autora, ale zejména zprostředkovává výměnu názorů a zkušeností mezi čtenáři. Některé servery mají též specializované stránky pro pokládání otázek. S novým designem přišel finanční portál Měšec také s ojedinělou službou, tzv. Hlídačem. Oč jde? Zvolíte si téma (např. běžné účty, životní pojištění aj.) nebo finanční instituci (např. Živnostenskou banku nebo Ministerstvo financí) a budete informováni o všech změnách, novinkách a článcích o tomto tématu či instituci. V ybrat si můžete i konkrétní produkt a dozvíte se tak, kdy došlo k aktualizaci poplatků a úrokových sazeb.

Kde začít hledat

Zadáte-li do celosvětově uznávaného vyhledávače Google.com slovní spojení „finanční server“, na první straně objevíte z renomovaných finančních serverů Finance.cz, Fin.cz, ale také s financemi nesouvisející server Svatby.cz. Pokud ale budete hledat konkrétní informaci, například o stavebním spoření, a zadáte-li k vyhledání sousloví "stavební spoření", bude váš výběr šťastnější a získaný přehled širší. Na prvním místě vypluje server Měšec.cz, následovaný finanční částí portálu Tiscali.cz a servery Finweb.cz, Fincentrum.cz, Fin.cz, Peníze.cz a Finance.atlas.cz. Co z toho plyne? Lepší než hledat finanční portál je hledat odpověď na finanční otázku. Ovšem ani výše uvedený výpis finančních webů není zdaleka kompletní. Je třeba přidat ještě alespoň Finance.centrum.cz, Finanční noviny.cz, finanční část má i největší portál Seznam.cz a jiné. (Ostatní nevyčtené jsou buď svou velikostí nevýznamné nebo specializované, např. Patria.cz či iFondy.cz)

Jaký finanční portál je ten pravý

Otázka výběru finančního portálu je do značné míry věcí osobního vkusu a sympatie. Dále záleží na míře odbornosti, kterou od finančního serveru očekáváte - jste-li odborníkem ve světě financí, nabízí se servery s konkrétní specializací dle vašeho oboru. Z obecných serverů pro odbornou veřejnost lze jmenovat například Patria.cz nebo Finance.cz, jsoucích jakousi přechodovou linií mezi odbornou a laickou veřejností. Specializované informace naleznete na serverech obchodníků s cennými papíry (jako jsou například Fio.cz, Atlantik.cz ad.), na stránkách České národní banky (www.cnb.cz) a jinde dle vašeho zaměření. Mezi servery pro širokou veřejnost dominují Měšec.cz a Peníze.cz, nepochybně kvalitní je taktéž finanční část portálu Centrum.cz (ostatní velké portály pro své finanční stránky přebírají informace z jiných finančních serverů). Podle hesla „co je dobré, to lidé používají“ může být dobrým vodítkem při volbě finančního webu návštěvnost (viz tabulka). Zatím jsem se zmiňoval o „výběru finančního webu“, ale vězte, že každý může používat libovolné množství finančních portálů. Zkušenost (a statistika) však ukazuje, že většina lidí si zvolí svůj oblíbený a jiné nenavštěvuje. Podobně rozdělení na servery „pro laickou“ a „pro odbornou“ veřejnost není zcela přesné. Řada odborníků navštěvuje první skupinu portálů a je přínosem pro ostatní nejen v diskuzích. Důležitým bodem v rozhodování o výběru finančního portálu jsou také služby, které ten který server nabízí. O tom však zase někdy příště.

Návštěvnost finančních serverů v červnu 2003

Portál UV PV

Měšec.cz 55 597 277 589

Finance.cz 49 650 493 673

Peníze.cz 43 147 385 441

Fin.cz 25 301 197 816

Patria.cz 21 204 447 686

Finance.atlas.cz 17 702 59 001

FinWeb.cz 11 343 62 193

Poznámka: Servery jsou řazeny podle počtu unikátních návštěvníků (UV), který je nejbližší počtu lidí, portál navštěvujících. Druhou informací je počet shlédnutých stránek (PV). Je patrné, že například odborný server Patria slouží menšímu počtu lidí, zato však „vydatněji“. Naopak Měšec, portál pro laickou veřejnost, využívá velké množství návštěvníků, kteří se na serveru dlouho nezdrží.

Pramen: iAudit

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít