Každý máme dílčí zájmy

29. května 2012, 17:20 - Pavla Kreuzigerová
29. května 2012, 17:20

Mnozí sociální demokraté na Jižním Městě vstoupili do politiky, aby levně privatizovali byty. Nyní se hádají o jejich cenu, padají trestní oznámení a hrozí pád tamní koalice.

Velká koalice ODS a ČSSD doplněná o Pražany za svá práva, která vládne na Praze 11-Jižním Městě, zřejmě tento měsíc odklepne další vlnu prodeje bytů obecním nájemníkům. Uvnitř sociální demokracie, jejíž radní má přípravu privatizace na starost, se však situace vyhrotila. Pro některé straníky není žádná částka za byt dost malá, lze říci s nadsázkou. Roztržka nabrala už takového rozsahu, že dokonce může ohrozit budoucnost tamní koalice.

Program nade vše

Všichni nájemníci by měli mít právo odkoupit si byty, v nichž dlouhodobě bydlí. A to za „rozumnou“ cenu, tedy takovou, která je té tržní na hony vzdálená. Shodnout se na této výchozí premise nebývá v komunální politice nijak těžké ani napříč politickým spektrem. Zejména těsně před volbami. Je přece třeba pomoci občanům, aby dosáhli naplnění jedné ze základních lidských potřeb, zní zleva. Je libo pravicové zdůvodnění? Všichni by měli mít rovné podmínky, a proto jestliže část občanů levně privatizovala byty v devadesátých letech, musí dostat stejnou příležitost všichni nájemníci. Argumenty jsou stejné – ať už jde o Prahu nebo třeba Litvínov – protože politické body se hodí vždycky. Místostarosta Josef Belaník (ČSSD) si nechal zpracovat znalecké posudky, které mají být východiskem pro příští prodej nájemních bytů na pražském Jižním Městě. Ceny se podle nich pohybují nejčastěji mezi deseti a jedenácti tisíci korunami za metr čtvereční, na desetiprocentní slevu bude mít pak nárok každý, kdo celou částku zaplatí v hotovosti. Takový přístup se ale nelíbí Belaníkovým stranickým protivníkům. Letos v únoru se proto ve schránkách nájemníků objevil dopis, ve kterém další z místostarostů zvolených za sociální demokracii Vítězslav Bílek Belaníka ostře kritizuje. Vadí mu, že znalecký posudek vůbec zadal a že nezohlednil fakt, že část bytů není renovovaná.
Stěžejní jsou především dva vchody v Blatenské ulici. Bílek v tomto případě požaduje cenu čtyři tisíce korun za metr čtvereční a v závěru dopisu volá po Belaníkově odvolání. „Odmítáme jeho voluntaristické zadávání posudků. Je tu od toho, aby naplňoval náš volební program, ve kterém byla cena stanovena zcela jasně,“ říká Bílek. Sociální demokraté nicméně voličům slibovali, že byty si budou moci odkoupit za ceny v rozpětí čtyř až osmi tisíc korun za metr čtvereční. V další fázi Josef Belaník přišel s informací, že byty v Blatenské ulici městská část nabídne k odkupu za šest tisíc korun za metr čtvereční. Průměrný byt o rozloze 60 metrů čtverečních tak přijde na 360 tisíc korun namísto Bílkem požadovaných 240 tisíc. Obdobný byt jinde na Jižním Městě se ovšem bude privatizovat za zhruba 660 tisíc korun. „Vycházíme pořád ze stejného znaleckého posudku. Je spravedlivé, aby byty v Blatenské byly levnější, protože Praha 11 do tohoto domu na rozdíl od jiných nic neinvestovala,“ vysvětluje Belaník. Stejný slevový princip hodlá uplatnit ještě v ulici Hviezdoslavova.

Rybáři a Rybnikáři

Pochybnosti vzbuzuje fakt, který se dvěma vchody v Blatenské ulici souvisí. Právě na této adrese totiž najdeme nejen větší než malé množství jihoměstských sociálních demokratů, ale i většinu místních významných funkcionářů. Kupříkladu Danu Astlovou, manžele Jindrákovi, Petra Kopce, Petra Rutha nebo Petra Štefka, kteří jsou všichni členy Obvodního výkonného výboru ČSSD Prahy 11. Náhoda? Nikoliv. Před posledními volbami na Jižním Městě totiž probíhalo takzvané „velrybaření,“ během kterého se řady tamních sociálních demokratů významně rozrostly. Nabírání nových členů probíhalo prostřednictvím jasně daných slibů. „Pomozte nám dostat se na radnici a my vám zajistíme privatizaci bytů za čtyři až šest tisíc korun za metr čtvereční,“ zněly sliby, jak tvrdí zdroj blízký místní buňce sociálních demokratů. A že to tak ve skutečnosti bylo, nepopírá ani Belaník. On sám ostatně do strany vstoupil také až v roce 2009 a od počátku prý s úmyslem prosadit privatizaci. „Nápad, abychom do strany pozvali lidi, kteří dosud neměli šanci odkoupit si nájemní byty, se zrodil v hlavě bývalého předsedy místní sociální demokracie Olega Rybnikáře. Osobně na tom nevidím vůbec nic špatného a nedemokratického, každá strana přece prosazuje své dílčí zájmy. Díky tomu se nám do strany podařilo přilákat mnoho nových, často vzdělaných a kvalitních lidí,“ říká zcela vážně místostarosta. Je patrné, že česká politika od chvíle, kdy se v ní objevují zprávy podobné například té o Věcech veřejných jako „politickém projektu na ovládnutí veřejné zprávy“, zcyničtěla. Nebo alespoň její představitelé navenek komunikují přímočařeji.
Tito lidé se následně dostali spolu s některými „zasloužilými“ členy místní sociální demokracie do čela Obvodního výkonného výboru jedenácté městské části. To se ale starší části strany znelíbilo. „Očekávali od nich loajalitu a podřízenost. To se nesplnilo. Nově přijatí lidé totiž nejsou žádní hlupáci a chtějí aktivně rozhodovat o tom, co se děje,“ dodává Belaník. Do sporu se „zasloužilými“ se ostatně dostal i on sám. Spor mezi dvěma hlavními aktéry „velrybaření“ a někdejšími přáteli vygradoval loni v létě. Rybnikář, který byl v tu dobu místostarostou, požadoval, aby byl Belaník zbaven politických kompetencí z důvodu manažerského selhání. Naopak Belaník Rybnikáře obvinil z úplatkářství, které mělo souviset se zadáváním veřejných zakázek spojených právě s plánovanou privatizací. Belaník přišel o své kompetence na čas, zatímco Rybnikář ztratil post místostarosty zřejmě natrvalo.

Kdo vládne, ten privatizuje

Nestandardním způsobem přijímání nových členů strany v jedenácté městské části se zabývala i Krajská kontrolní komise ČSSD. Výsledkem ale byla jen takzvaná přeregistrace – straníci se dostavili v určený den s občanským průkazem a byli znovu registrováni. „K důkladnější kontrole a tvrdším opatřením se nesáhlo proto, že by tak mohly být zpochybněny i naše mandáty v zastupitelstvu hlavního města Prahy, a o to nikdo nestál,“ vysvětluje zdroj z místní sociální demokracie, který si nepřál zveřejnit své jméno. Sociální demokraté z Prahy 11 však na magistrátu nyní žádné své zastupitele nemají, proto je pravděpodobnější, že strana měla spíše obavy z mediální pozornosti, kterou by radikálnější postup vyvolal. Napětí, jež každou chvíli hrozí přerůst v otevřenou válku, v jihoměstské stranické buňce ČSSD trvá. Část jejích členů dokonce zvažuje podání trestního oznámení. „Dle našeho přesvědčení šlo o ovládnutí strany za účelem privatizování bytů. Tím pádem se domníváme, že došlo k porušení zákona o správě cizího majetku,“ tvrdí nespokojení straníci, kteří nefandí ani jedné ze znepřátelených stran a byli kvůli aktivitě „nováčků“ odstaveni na druhou kolej. Zda mají šanci uspět, není jasné. Ceny, za které mohou být byty privatizovány, nikdo závazně nepředepisuje. Politická reprezentace, jež v danou chvíli vládne, smí privatizovat za částku, za kterou se jí zamane.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se…
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít