Každý má právo na co nejrychlejší kontrolu

29. května 2006, 00:00 - (dš)
29. května 2006, 00:00

MICHAL DOKTOR, POSLANEC ZA ODS: Podle člena rozpočtového výboru Michala Doktora zůstává výše penále i po jejím nedávném snížení stále nad průměrem okolních států. * Jak vnímáte nedávno schválenou novelu zákona o správě daní a poplatků ohledně změny penále? Vnímám ji jako velmi nejednoznačnou.

MICHAL DOKTOR, POSLANEC ZA ODS: Podle člena rozpočtového výboru Michala Doktora zůstává výše penále i po jejím nedávném snížení stále nad průměrem okolních států.

Jak vnímáte nedávno schválenou novelu zákona o správě daní a poplatků ohledně změny penále?

Vnímám ji jako velmi nejednoznačnou. Poskytuje totiž dvojí výklad především tam, kde se měl nějakého prohřešku dopustit správce daně. Zákon zcela jasně nevymezuje, od kdy je úročena zaplacená daň, byla-li později zpochybněna. Podle mého názoru by to mělo být ode dne, kdy byla daň zaplacena, a ne ode dne, kdy vznikl právní názor na její přeplatek.

Pomůže podnikatelům posunutí lhůt pro zjištění nedoplatku z pěti set dnů na pět let?

Posunutí považuji za naprosto nesprávné, protože správce daně tak má mnohem delší čas k tomu, aby zvážil, kdy daňového poplatníka přepadne.

Nesouhlasíte tedy s názorem, že pětiletá lhůta je rozumným kompromisem mezi různými časovými obdobími, v nichž chodí k podnikatelům kontroly?

Každý daňový subjekt má právo, aby daňová kontrola přišla co nejdříve, tak aby se na případnou chybu přišlo také co nejdříve. Podnikateli se tak prodlužuje lhůta, kdy se na případnou nesrovnalost přijde, což ovlivní i výši sankcí.

Je už po novele stanoven úrok z prodlení v přijatelných mezích?

Dosavadní úprava, kdy úrok mohl dosáhnout až 73 procent, byla opravdu skandální. Přijaté rádoby zmírnění ale zůstává nadále nad průměrem okolních zemí, zejména Rakouska či Německa.

Porovnáním sankcí za daňové nedoplatky, respektive přeplatky, je zřejmé, že správce je na tom lépe než plátce. Považujete to za správné? Ani náhodou. Ústava zaručuje rovnost práv a povinností - a proto úroky, které platí daňový poplatník, by měly odpovídat svou výší i rámci pochybení jednotlivých subjektů. Jste pro to, aby stát platil i úrok v případě vratek na zálohy na daně?**

V takovém případě má daňový poplatník řadu možností jak zálohu snížit. Může požádat o zmírnění tvrdosti zákona, může na základě bilance prokázat, že jeho zisky jsou nižší a požádat o snížení nebo o nezaplacení zálohy na daň. Důvody pro odmítnutí žádosti na snížení zálohových plateb by ale měly být dány meritorně a být zdůvodněny, aby v případě přezkumu mohly být zamítnuty. V případech, kdy by dal přezkumný orgán za pravdu poplatníkovi, musel by správce daně platit úroky i z té částky zálohy na dani, kterou by mu přezkumný orgán nepřiznal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít