Každý Čech má milion ulitý v cizině

12. března 2010, 12:02 - István Lékó
12. března 2010, 12:02

Odliv peněz do zahraničních bank roste nevídaným tempem

Každý z nás má v nějaké zahraniční bance milion! V průměru, včetně nemluvňat. Je nás deset milionů, dohromady je to 100 miliard korun. Jen ve Švýcarsku Češi uložili asi 54 miliard, v Rakousku zhruba 18, v Lucembursku něco přes čtyři miliardy, v jiných zemích, včetně off-shorů, další desítky miliard. Jedná se jen o fyzické osoby, které z daňových či jiných důvodů ulili svoje peníze do bankovních sejfů v zahraničí. Týdeník EURO to poprvé spočítal na základě informací ministerstva financí.
Asi moc nepřekvapí, že největší sumy peněz z Česka mizí ve Švýcarsku. Základním pilířem ekonomického systému tohoto bohatého státu je přece bankovní tajemství. Mít peníze a údaje o majiteli účtu v bezpečí je snem všech lidí. Hlavně proto se věří švýcarským bankám, kde je uloženo několik tisíc miliard dolarů ze zahraničí. Státy jako USA, Německo, Itálie či Francie, jejichž občané si v uplynulých desetiletích oblíbili švýcarské banky, by byly rády, kdyby tyto peníze byly zdaněny a uloženy doma. Jenže Švýcarsko odolávalo a hledalo kompromis. Před několika lety se dohodlo s EU, že pokud občan jakékoli země unie uloží peníze do švýcarské banky, tak od roku 2006 daná země obdrží část úroku z vkladu bez toho, aby identita držitele účtu byla prozrazena. Říká se tomu Rubikova daň a v současnosti činí 20 procent z úroku. Podle tohoto schématu české ministerstvo financí ze Švýcarska v roce 2006 obdrželo 50, o rok později 60 a v roce 2008 už 81 milionů korun. Znamená to, že Češi těch zmíněných 54 miliard korun už měli ve Švýcarsku uloženo už před dvěma lety a že vyvádění (pravděpodobně) nezdaněných peněž roste každý rok dvouciferným, více než dvacetiprocentním tempem. Celkovou částku, kterou Češi takto vyvedli prostřednictvím firem založených v zahraničí, není možné přesně vypočítat. Dá se ale předpokládat, že bude podobná, ne-li vyšší než ta, kterou mají na svých kontech fyzické osoby žijící v České republice.
Je dobře, že když už český stát tyto příjmy nedokázal udržet doma, díky tlaku Němců, Italů, Francouzů a dalších zemí se do státního rozpočtu formou této specifické daně vrátí alespoň zlomek peněz uložených ve Švýcarsku, Rakousku, Lucembursku či jinde. V době krizí se jednotlivé státy snaží dostat zpět peníze, které jejich občané drží v zahraničí, zvláště když se jedná o nezdaněné příjmy. Něco podobného se dělo i ve třicátých letech minulého století, kdy se Francie a Německo dostaly do úzkých. V roce 1932 v Paříži zatkli dva bankéře z Basileje, protože se seznamem, který obsahoval 2000 jmen, vydírali svoje francouzské klienty. Ve Francii vypukl skandál, mezi jehož oběťmi se našli průmyslník, biskup i ministr. Aby se nic takového nemohlo opakovat, Švýcarsko přitvrdilo. Od roku 1934 trestá vyzrazení bankovního tajemství ještě přísněji.
Uplynulo tři čtvrtě století, přišla další hospodářská krize a opět se objevily seznamy se jmény daňových hříšníků, tentokrát už na CD. Poslední skandál vypukl minulý čtvrtek, kdy britská HSBC přiznala, že její bývalý bankéř ukradl údaje o 24 tisících klientech s účty – většinou stále aktivními – ve Švýcarsku. Švýcaři to považují za trestný čin. Němci a další země však raději počítají: Když koupím za 2,5 milionu eur CD a zároveň získám půl miliardy eur na daních, udělal jsem dobrý kšeft. A ještě jsme nehovořili o tom, že se letos kvůli tomuto obchodu bude méně Němců snažit vyvést nezdaněné peníze do Švýcarska. Tato alpská země ale chystá odvetu: tamní pravicová strana UDC navrhla zveřejnit jména německých politiků, kteří svoje peníze uložili ve Švýcarsku. Zajímavý krok, jenže nesměřuje k uklidnění situace.
Český stát se tváří, že se ho otázka ulitých peněz netýká. Existují sice úvahy o jakési daňové amnestii, ale pokud vycházíme z reálného předpokladu, že se příští premiér i příští prezident bude jmenovat Jiří Paroubek, v odlivu kapitálu budou Češi pokračovat. Zvednou-li se daně či zruší-li se akcie na doručitele, lidi budou se svými penězi utíkat pryč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít