Kauza Chodorkovskij vyděsila investory

03. listopadu 2003, 00:00 - JAN SCHIESSER, Atlantik finanční trhy
03. listopadu 2003, 00:00

Ruská prokuratura zatkla Michaila Chodorkovského, který je díky svému podílu ve společnosti Jukos považován za nejbohatšího Rusa (s majetkem téměř 10 miliard dolarů). Jukos je největší ropnou firmou v Rusku a svoji pozici tento rok upevnil fúzí se společností Sibněfť.

Oficiálním důvodem zatčení Chodorkovského jsou daňové úniky z konce 90. let ve výši 1 miliardy dolarů, podvody provázející privatizaci a další obvinění. Tato zpráva překvapila nejen ruské podnikatele ale také zahraniční investory. Takový vývoj nikdo neočekával. Ještě překvapivější informace ale přišla ve čtvrtek, kdy ruské úřady oznámily zabavení 44 % akcií Jukosu, které podle jejich názoru kontroluje Chodorkovskij. Události posledních dní jsou však pouze vyvrcholením „kampaně“ proti Jukosu a jeho akcionářům, která trvá už minimálně od léta. Výsledkem je, že ze čtyř největších akcionářů Jukosu jsou tři obžalováni z daňových úniků a podvodů a jeden uprchl do zahraničí.

„SLIB“ PODNIKATELŮ A „PRÁVO“ POLITIKŮ

Jaké mohou být důvody stíhání majitelů největší ruské ropné společnosti? Političtí a ekonomičtí analytici se shodují v zásadě na dvou motivech: 1) Michail Chodorkovskij se před listopadovými parlamentními volbami netajil sympatiemi k liberálním stranám, které aktivně podporoval. Kromě toho podporuje nezávislé organizace, jejichž cílem je rozvoj demokracie, tržní ekonomiky a nezávislého soudnictví (podle některých odhadů jeho finanční dary odpovídají zhruba 10 % všech darů v rámci Ruska). Tyto aktivity jdou proti politickým zájmům části Kremlu a fakticky porušují neoficiální „slib“, podle kterého se podnikatelé nebudou „plést“ do politiky. 2) Po fúzi Jukosu a Sibněfti se spekulovalo o vstupu amerických firem ExxonMobil nebo ChevronTexaco, které by mohly získat až 25 % ruské firmy. Druhým důvodem tvrdého postupu vůči Jukosu tak může být odpor politiků proti vstupu amerického kapitálu do jedné z nejvýznamnějších ruských společností. Bez ohledu na to, jaký je skutečný motiv, je ale zřejmé, že ruští politici se nevzdali svého „práva“ zasahovat do ekonomické sféry.

CO BUDE DÁL

Krátkodobá reakce investorů byla samozřejmě negativní. Akcie společnosti Jukos oslabily o 27 % a protože tvoří přibližně třetinu tržní kapitalizace akciového trhu, propadl se také akciový index (o 12 %). Krátkodobé oslabení se nevyhnulo ani rublu a cenám dluhopisů. Nezůstalo však pouze u negativních reakcí finančních trhů, ale došlo i na strategické investory. Francouzská společnost Danone odložila plán na kapitálový vstup do ruské firmy Wimm-Bill-Dann v objemu 900 milionů dolarů. V posledních 2-3 letech se prezident Putin snažil přitáhnout zpět ruský kapitál (který zemi dříve opustil) a zahraniční investory. To se mu podařilo, ale kauza Jukos má a bude mít velmi negativní vliv na hodnocení úrovně podnikatelského prostředí Ruska. Postup ruského kabinetu totiž zpochybňuje vlastnická práva i

výsledky privatizace a naznačuje obrat v přístupu vlády k ruským podnikatelům. Krátkodobě dojde k výraznému zpomalení zahraničních investic do ruské ekonomiky, protože investoři budou čekat na další vývoj kauzy Jukos. Výsledek naznačí, jak velký je odpor vůči bohatým ruským podnikatelům a do jaké míry bude ruská vláda ochotna zasahovat do vlastnických práv. Neochota zahraničních firem investovat do ruských společností samozřejmě zpomalí investice a nutnou obnovu a modernizaci výrobních kapacit.

DALŠÍ ODLIV KAPITÁLU

Silnější reakci lze předpokládat ze strany ruských podnikatelů, protože mnozí z nich již mají negativní zkušenosti z minulých let, ale důvěřovali Putinovým slibům. Pokud se rozhodnou znovu opustit Rusko, bude to znamenat další odliv kapitálu. K odlivu totiž již došlo ve třetím letošním čtvrtletí, kdy ze země odplynulo 7-9 miliard dolarů, zatímco v předchozích obdobích zaznamenala ekonomika příliv kapitálu. Pokud by tento vývoj pokračoval, dojde k dalšímu oslabení rublu. Protože obnovení investorské důvěry není otázkou dnů ani týdnů, bude Rusko čelit negativním dopadům kauzy Jukos v závislosti na výsledku minimálně několik měsíců. V dlouhodobém horizontu, což jsou v tomto případě roky, je však výhled spíše optimistický. Rusko je díky svému nerostnému bohatství velmi atraktivní a strategicky důležité. Zahraniční společnosti budou mít velký zájem podílet se na jeho přírodním potenciálu. Zároveň reprezentuje trh se zhruba 145 miliony spotřebitelů, jejichž kupní je sice nízká, ale poroste. Vliv kauzy na Českou republiku bude minimální. Rozhodně nelze očekávat omezení dodávek ropy a dalších surovin z Ruska. Případný odliv ruského kapitálu by se mohl projevit pozitivně, protože ČR je vnímána jako stabilní a investorsky přívětivá. Pro ruské firmy může být zajímavá také svým vstupem do EU v květnu 2004. Proti většímu přílivu ruského kapitálu ovšem stojí poměrně malá velikost naší ekonomiky a stále převládající negativní přístup veřejnosti. V obecné rovině je kauza Jukos podle názoru autora připomenutím, jak jsou důležité ochrana vlastnických práv, vytváření vhodných investičních podmínek a nevměšování se politiků do soukromého podnikání.

AKCIE JUKOSU OSLABILY PO ZATČENÍ ŠÉFA FIRMY O 27 %. JELIKOŽ TVOŘÍ PŘIBLIŽNĚ TŘETINU TRŽNÍ KAPITALIZACE AKCIOVÉHO TRHU, PROPADL SE TAKÉ AKCIOVÝ INDEX (O 12 %). KRÁTKODOBÉ OSLABENÍ SE NEVYHNULO ANI RUBLU A CENÁM DLUHOPISŮ.

GRAFY

Cena akcie společnosti Jukos

(v rublech)

Kurz rublu k dolaru

(v rublech)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít