Katar se stane významný akcionářem Volkswagenu

24. srpna 2009, 13:35 - Zdeněk Strmiska, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
24. srpna 2009, 13:35

Porsche definitivně vzdalo svou snahu o převzetí největší evropské automobilky. Během čtyř let získal výrobce sportovních aut přes 51 procent akcií VW a držel opce na dalších 20 procent. Ambice na úplnou kontrolu však notně zchladila finanční krize a neochota bank financovat další nákupy cenných papírů.

Autor: Luděk Vycpálek

Hrozba pro Volkswagen

I když spolu obě německé automobilky několik let čile spolupracovaly a mají částečně společnou historii, k prvnímu kapitálovému propojení došlo až v roce 2005. Automobilka Porsche tehdy koupila 20 procentní podíl ve VW, aby jej uchránila před údajným nepřátelským převzetím. Volkswagen byl tehdy nejméně ziskovou německou automobilkou a spekulovalo se o jeho odkoupení buď ze strany jiných výrobců či různých fondů, které by podnik mohly rozštěpit na několik částí a ty postupně prodat. V té době však byl VW pro Porsche nejvýznamnějším dodavatelem a automobilky například společně vyvinuly nové SUV. Porsche jej pojmenovalo Cayenne a Volkswagen nazval svou verzi Touareg.

Podíl Porsche se pak postupně zvyšoval, v roce 2007 překonal hranici 30 procent, a tak byla automobilka německými zákony nucena podat nabídku na převzetí celé společnosti. Cenu vyhlásila na nejnižší možné úrovni a investoři prakticky nereagovali. Mezitím dosáhlo Porsche dalšího úspěchu na právní frontě, když Evropský soudní dvůr nařídil Německu zrušit či přepracovat speciální zákon o Volkswagenu. Pravomoci Dolního Saska tak byly částečně okleštěny a Porsche mělo volnou cestu k výraznější kontrole.

Nečekaný zvrat Avšak budování podílu probíhalo pozvolna a investoři nabyli dojmu, že akcie VW jsou výrazně podhodnocené, což spustilo nevídanou míru spekulace na pokles ceny. V říjnu roku 2008 Porsche oznámilo, že hodlá koupit 75 procent akcií VW, a jeho současný podíl je 43 procent. Největším překvapením však byla informace, že Porsche má připraveno opce na 31,5 procenta akcií VW. Pro finanční trhy to byl šok. Investoři urychleně uzavírali své krátké pozice nákupem volných akcií, jejichž množství se rychle zmenšovalo a cena raketově vystoupala vzhůru. VW se tak na krátkou dobu stal největší firmou na světě podle tržní kapitalizace a způsobil některým investorům těžké ztráty. Jedny z největších (v řádu stovek milionů eur) utrpěl Adolf Merckle, jehož život skončil zanedlouho tragicky. Neúspěch a finanční krize jej dohnaly až k sebevraždě. Přehodnocení plánů **

Během své snahy o převzetí Volkswagenu nahromadilo Porsche dluh téměř 10 miliard eur (256 mld. Kč). Komplikace nastaly, když banky z důvodu finanční krize omezily penězovody do podniků, zvýšily úroky a odstoupily od financování rizikovějších aktivit. Společnosti Porsche po zastavení přísunu nových peněz došly síly a plány na dosáhnutí 75 procentního podílu, který by zajistil přístup k hotovosti VW, vzaly za své.

Více na Finance.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Microsoft popsal, jak funguje proces řízené distribuce Windows 10 Fall Creators Update
O2 kvůli konci roamingu v EU nevykrvácelo. Naopak zvyšuje zisk
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít