Kasteláni českých hradů a zámků se bouří

21. července 2003, 00:00 - Petr Bým
21. července 2003, 00:00

Státní hrady a zámky by měly být oficiálně otevřeny až do konce října. Podle všeho ale hrozí, že budou zavřeny co nevidět. Na provoz nejsou totiž peníze. Peníze, se kterými měli hrady vystačit do konce sezony, vyčerpá řada z nich v nejbližších týdnech. I proto správci hradů a zámků sepsali petici, kterou předali do Senátu.

Státní hrady a zámky by měly být oficiálně otevřeny až do konce října. Podle všeho ale hrozí, že budou zavřeny co nevidět. Na provoz nejsou totiž peníze. Peníze, se kterými měli hrady vystačit do konce sezony, vyčerpá řada z nich v nejbližších týdnech. I proto správci hradů a zámků sepsali petici, kterou předali do Senátu.

Podle Hradeckého deníku v ní kasteláni žádají o podporu při hledání možností najít i v tak napjatém rozpočtu částku, která by přiblížila výdaje na oblast památek ve vlastnictví státu jejich relativní potřebě. „Prohlášením několika desítek objektů národními kulturními památkami s platností od 1. ledna 2003 stát řekl: ,Toto je naše kulturní bohatství - toto je naše rodinné stříbro.` Je však třeba toto prohlášení dokončit a říci: `Postaráme se o ně!´ A splnit tak zákonem danou povinnost,“ říká v této souvislosti kastelán Miloš Jiroušek. Podle MFD jsou nejostudnější platy průvodců - na měsíc přibližně 3600 až 4000 korun. A to za práci šest dní v týdnu a aktivní znalost cizích jazyků, důstojné vystupování, umění jednat s lidmi. HN v těchto souvislostech uvádějí, že Ministerstvo kultury neposkytlo dostatek peněz na provoz hradů a zámků během celé letní sezony. Kasteláni proto doufají, že jim senátoři pomůžou. Senátní výbor pro kulturní dědictví by se peticí měl zabývat 23. července. Na schůzi je pozván i ministr kultury Pavel Dostál. Tíživá situace postihla přitom nejen menší hrady a zámky, ale i hojně navštěvované objekty, jako jsou například hrad Karlštejn nebo zámek Konopiště. Ani tyto nemají peníze na průvodce, přestože tržby ze vstupného jsou velké a roční návštěvnost jde do statisíců lidí. Ani vysokoškolsky vzdělaní pracovníci Národního památkového ústavu však nejsou placeni dobře. Jejich plat dosahuje v průměru částky jedenáct tisíc korun měsíčně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít