Kartel vrací úder: Hochtief podává žalobu na antimonopolní úřad - Euro.cz

Přihlášení

Kartel vrací úder: Hochtief podává žalobu na antimonopolní úřad

,
Kartel vrací úder: Hochtief podává žalobu na antimonopolní úřad
Zdroj: čtk

V kauze jednoho z největších kartelů stavebních firem v zemi nastává důležitý zvrat. Antimonopolní úřad rozdělil sice dvanácti společnostem pokuty za více než 300 milionů korun, největší hříšník, firma Swietelsky, ale dostal od soudu odklad. O totéž žádala i společnost Hochtief, druhý největší provinilec, ale neuspěla. Její právníci proto přitvrdili. Hochtief na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podává žalobu.

„Dostali jsme pokutu za údajnou účast v kartelové dohodě na zakázce za necelých 12 milionů, kde jsme byli neúspěšný uchazeč, nikoliv vítěz. Podle nás úřad nepředložil žádné relevantní důkazy, s rozhodnutím nesouhlasíme, a proto jsme proti tomuto rozhodnutí podali žalobu,“ řekl Euru o zakázce z roku 2009 ředitel společnosti Hochtief Tomáš Bílek. Firma podle něj 65milionovou pokutu složila, chce ale dosáhnout toho, aby ji dostala zpět a byla od kartelu očištěna.

Žádná další společnost podezřelá z účelových dohod na zakázkách v Jihočeském kraji a na Vysočině se k tomuto kroku zatím neodhodlala. Swietelsky stavební, která dostala trest téměř 77 milionů, čeká, než soud vydá konečné rozhodnutí po odkladu. „Platba uložené pokuty by nepochybně mohla žalobci způsobit újmu zasahující do provozu, která by byla větší než újma hrozící z jeho prodlení,“ odůvodnila odklad mluvčí soudu Simona Pešková.

Čtěte o jiné zakázce Hochtiefu, kterou prověřuje ÚOHS:

Boj o státní operu: tendr na její opravu skončil u regulátora

 Státní opera

Odkladný účinek byl přiznán také brněnské OHL ŽS a společnosti Lesostavby Třeboň a.s. „Důvody pro přiznání jsou téměř totožné jako u předchozího žalovaného,“ uvedla mluvčí. OHL ŽS má zaplatit 53,4 milionu a Lesostavby Třeboň 3,4 milionu Naopak odkladný účinek nedostala vedle Hochtiefu CZ ani firma Vidox.

Úřad zajišťoval důkazy při přepadových kontrolách. Dokumenty, které zajistil, prý svědčí o koordinaci postupu firem. Mezi důkazy byly třeba e-maily, prostřednictvím nichž si firmy zasílaly krycí nabídkové rozpočty. Kontroloři nalezli i nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači z data předcházejícího podání nabídek.

Kartel dvanácti firem souvisí s výsledky rozsáhlého vyšetřování, které už přineslo v jiné kauze pokutu 1,66 miliardy korun. Byla to největší částka, kterou kdy antimonopolní úřad za kartel udělil. Ani tento případ není dosud uzavřený. Firmy se stejně jako nyní Hochtief rozhodly podat žalobu.

Dále čtěte:

O miliardovou rekonstrukci Negrelliho viaduktu bojují tři firmy

Děkujeme, nechceme. Češi si sami zabouchli dveře k miliardám z EU

Řidice se nových úseků dálnic letos nedočkali.


Diskuze