Karlínský Manhattan se rozrůstá

14. srpna 2006, 00:00 - PETR BÝM
14. srpna 2006, 00:00

AMAZON COURT Velkorysý projekt River City Prague developerské a investiční společnosti Europolis vstupuje do další fáze. Právě v této době se na nábřeží v Praze-Karlíně začíná stavět už třetí administrativní palác. Po Danube House a Nile House přichází na řadu Amazon Court.

AMAZON COURT Velkorysý projekt River City Prague developerské a investiční společnosti Europolis vstupuje do další fáze. Právě v této době se na nábřeží v Praze-Karlíně začíná stavět už třetí administrativní palác. Po Danube House a Nile House přichází na řadu Amazon Court.

V lokalitě pražského Rohanského ostrova je v posledních letech živo. Také zásluhou společnosti Europolis, za níž stojí dva investoři - Investkredit a DIFA - a bankovní dům EBRD. Europolis tady už několik let staví administrativní komplex River City Prague. Dnes se úhrnná hodnota realitních investic této společnosti na území střední a východní Evropy odhaduje na 900 milionů eur (přibližně 25 miliard korun). Jejich nikoli zanedbatelnou součástí je právě karlínská kancelářská miničtvrť River City.

Z EVROPY DO LATINSKÉ AMERIKY

River City v současné době vstupuje do třetí etapy: vedle budov Danube House a Nile House se začíná stavět Amazon Court. Názvy mají symbolizovat propojení všech kontinentů v současném globálním světě, časem k nim přibude ještě rezidence Yukon. Pro amazonský palác byl zvolen na rozdíl od předchozích staveb poněkud odlišný název court (tedy dvůr), což vychází z jeho půdorysu, který má rozsáhlý vnitřní trakt.

Po dokončení nabídne šestipatrový Amazon Court 17 500 metrů čtverečních užitné plochy. V přízemí se počítá i s obchody, gastronomickými i sportovními kapacitami, ve vyšších patrech budou kanceláře. Po dostavbě objektu (je plánována na rok 2008) skončí práce na administrativní části River City - Danube. Nile a Amazon dohromady představí na 55 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy. Čtvrtou a pátou stavbou budou hotel a již zmíněná Yukon Rezidence, určená pro dlouhodobější ubytování. Samotný Amazon Court má stát miliardu korun, celý projekt čtyřikrát tolik.

River City už nyní představuje jeden k uzlových bodů výstavby v pomyslném trojúhelníku Karlín (Rohanský ostrov) - Libeň (doky, Palmovka) - Holešovice (úpatí Libeňského mostu, přístav). Developerské aktivity se soustřeďují právě do okolí Vltavy, respektive přímo na její břehy. Podél celého karlínského nábřeží (včetně přilehlých oblastí) až po libeňské doky má vzniknout nová zástavba - mix komerčních a rezidenčních budov. Tomu bude na protilehlém břehu sekundovat projekt revitalizace holešovického přístavu. Tady vyroste jednak luxusní obytná čtvrť Prague Marina, jednak administrativněobchodní komplex, z něhož je zatím dokončen pouze mrakodrap Lighthouse. Realizace všech projektů je ovšem dlouhodobá záležitost, samotné River City Prague má být dokončeno až v roce 2010.

POPTÁVKA ROSTE Administrativních budov v Praze kvapem přibývá. Ještě nedávno se v realitních kruzích poukazovalo na jisté „přehřátí“ výstavby. To způsobovalo stagnaci či pokles nájemného a také vzestup neobsazenosti kancelářských ploch. Poslední zpráva seskupení Prague Research Forum (tvoří je pět realitních konzultantských společností), která zachycuje stav trhu komerčních realit v hlavním městě, ovšem tyto obavy víceméně vyvrací. Plocha nevyužitých, respektive nepronajatých kancelářských prostor, se už třetí čtvrtletí zmenšuje. Ke konci prvního letošního pololetí jich bylo v poměru k celku jen 11 procent, zatímco ještě na počátku tohoto roku míra neobsazenosti činila 12,5 procenta. Přitom se nabídka ve zmíněném období rozšířila o přibližně 83 tisíc metrů čtverečních (jde hlavně o budovu Luxemburg Plaza, areál Nestlé a komplex Diamond Point). Úhrnná plocha nových či rekonstruovaných administrativních budov dosahovala k 30. červnu tohoto roku v Praze 1,9 milionu metrů.

„Objem nájemních smluv v posledních osmnácti měsících trvale roste. Přispívají k tomu velké transakce, kdy si jeden podnik pronajme celou budovu, jako třeba Telefónica v michelském BB Centru či pražský magistrát v bývalé budově ČEZ v Jungmannově ulici. Poptávka ale roste i ze strany menších firem,“ říká Monika Younis ze společnosti Cushman&Wakefield. Přitom si obě zmíněné společnosti pronajaly ještě nedostavěné budovy - v takové situaci lze na pražském trhu kancelářských prostor očekávat i nadále silnou aktivitu developerů. Podle odborných předpokladů překoná Praha v tomto roce magickou hranici dvou milionů metrů čtverečních moderních kancelářských ploch. *

ZA KOLIK V PRAZE Nájemné v centru města na konci letošního prvního pololetí dosahovalo v průměru 18 až 19 eur za metr čtvereční měsíčně. V takzvaném vnitřním městě (patří sem Karlín a Holešovice, Vinohrady, Žižkov, Smíchov, Holešovice, Dejvice či Pankrác) činí průměrné měsíční nájemné 14,50 až 15,50 eura za metr čtvereční. Na okrajích metropole je ještě levněji - například na Chodově či v Nových Butovicích se metr čtvereční kanceláří pronajímá za přibližně 13,00 až 14,50 eura.

Pramen: Prague Research Forum

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít