Karlín v katalánském rytmu

29. ledna 2007, 00:00 - PETR BÝM
29. ledna 2007, 00:00

CORSO IIV pražském Karlíně začala výstavba administrativního paláce Corso II.První budova komplexu, která je jakýmsi dvojčetem vedle stojící budovy Corso I, bude dokončena v polovině příštího roku.Corso II je dalším projektem developerské společnosti Real Estate Karlín Group (REKG).

CORSO II V pražském Karlíně začala výstavba administrativního paláce Corso II. První budova komplexu, která je jakýmsi dvojčetem vedle stojící budovy Corso I, bude dokončena v polovině příštího roku.

Corso II je dalším projektem developerské společnosti Real Estate Karlín Group (REKG). Společnost působí především na území pražského Karlína - prvním krokem k tomu bylo skoupení zbankrotovaných továren na jeho území, které se prodávaly počátkem devadesátých let. Od té doby REKG řadu z nich zrekonstruovala nebo využila jejich pozemky k výstavbě jiných objektů. Nejznámějším projektem firmy je právě Corso I. K jeho výstavbě bylo využito staré industriální architektury, která je pro Karlín typická.

KORZOVÁNÍ PO KARLÍNĚ

„Mým úkolem bylo respektovat původní průčelí budovy i její půdorys,“ vzpomíná na základní zadání projektu Corso I světoznámý katalánský architekt Ricardo Bofill. Úkol zároveň zachovat i modernizovat původní továrnu vyřešil jejím překrytím jakousi „skleněnou krabicí“, která z čelního pohledu není patrná. Podobně pojal i projekt Corso II. S první budovou ho spojuje jednak bílá barva fasády (kombinovaná s červenými plochami) a především průhledná skleněná hmota, která stejně jako u Corso I tvoří samotnou budovu.

Bofill považuje Karlín za velmi perspektivní část Prahy. „Hlavně díky spojení s centrem a své specifické atmosféře se může stát módní čtvrtí,“ říká. Bofill je proslulý svým vztahem k industriální architektuře 19. století -jeho ateliér sídlí v objektu bývalé cementárny.

Corso II ve své první fázi představuje investice ve výši půl miliardy korun, do provozu bude uvedeno v polovině příštího roku. Celkem nabídne 13 tisíc metrů čtverečních, pro které už byla stanovena orientační úroveň nájemného -14,5 eura za metr čtvereční a měsíc. Po budově A přijde na řadu budova B s 21 tisíci metry, která má být hotova do konce desetiletí. Komplex bude uzavřen třetí budovou, takže Corso II bude sahat od Křižíkovy až k Pernerově ulici.

VZHŮRU NA ÚPATÍ VÍTKOVA

„Z hlediska pronájmů kancelářských prostor se Praha 8, hlavně díky Karlínu a Libni, už loni zařadila za Prahu 4, celkem tady bylo pronajato 230 tisíc metrů,“ říká Milorad Miškovič z REKG a dodává: „Chceme, aby se Praha 8 stala jedničkou, a to nejen v segmentu administrativních budov, ale i rezidenční výstavby.“ Samotná REKG k tomu přispěje zásadním dílem. Vedle projektu Corso II se chystá na výstavbu paláce Crystal Karlín, kde bude dalších 25 tisíc metrů čtverečních kanceláří.

Aktivní je REKG i na poli bytové výstavby. Podél Rohanského ostrova postavila rezidenci River Diamond s 230 byty. „Jde o největší nový bytový projekt v centru Prahy od II. světové války,“ upozorňuje Miškovič. Na tento projekt naváže River Gardens, který by se v blízké budoucnosti měl napojit na velkorysou revitalizaci libeňských doků, což je opět projekt REKG.

DALŠÍ HRÁČI

Velmi aktivní je v Karlíně i firma Ablon, rozšiřující areál Meteoru, který vznikl na místě někdejší čokoládovny na Sokolovské ulici. K dvěma budovám přibude další s pěti tisíci metry čtverečními. Přitom na počátku hlavní karlínské třídy má už v polovině tohoto roku zahájit provoz Oasis Florenc, nabízející 14 tisíc metrů čtverečních. Tento palác bude stát nedaleko mrakodrapu Diamond Point, kde dnes mají sídlo například pojišťovna Allianz a developerská skupina Sekyra Group.

Dominantním developerem v Praze 8 ale zůstane Real Estate. „Máme v Praze 8 celkem 40 hektarů pozemků, kde chceme vybudovat bytové a kancelářské budovy s užitnou plochou půl milionu metrů,“ říká Miškovič.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít