Kapesní průvodce Tureckem

21. července 2010, 13:00 - Tomáš Stingl s využitím portálu <a target="_blank" href="http://www.businessinfo.cz">BusinessInfo.cz</a>
21. července 2010, 13:00

Platit můžete zrovna tak tureckou lirou jako americkým dolarem. Na ulici má absolutní přednost auto před chodcem. Anglicky si moc nepopovídáte, zato vás možná někdo pozdraví kurdsky. Nabízíme přehled základních poznatků, které je dobré před cestou do Turecka znát.

Istanbul s více než jedenácti miliony obyvatel má moderní obchodní centrum.

Autor: Martin Siebert

Turecko je země rozkročená geograficky i kulturně mezi dvěma kontinenty. Malá část z celkové rozlohy zhruba 780 tisíc kilometrů čtverečních leží v Evropě. Většina země ale zabíhá mezi Černým a Středozemním mořem do asijského kontinentu.

Kulturně a politicky je ovšem Turecko s Evropou propojeno daleko víc. Přestože přes 99 procent z více než 71 milionu obyvatel vyznává islám, zejména v západních regionech země se žije životním stylem, který se velice blíží evropským zvyklostem. Země také intenzivně usiluje o vstup do Evropské unie.

Podle odhadů tvoří zhruba 80 procent populace samotní Turci. Nejdůležitější menšinou jsou Kurdové, kteří představují asi 17 procent populace státu. Jsou koncentrováni zejména na východě země při hranici s Irákem. Jejich potřeba sebeurčení a dlouhodobá snaha radikálnější části Kurdů o vytvoření vlastního státu je zdrojem politického napětí a někdy i ozbrojených střetů. Malé skupiny obyvatel představují dále Arméni, Arabové, Řekové, Albánci, Gruzíni či Židé.

Měna

Turecká lira – označovaná mezinárodním kódem TRY – je v současnosti asi 13 českých korun. Zajímavostí je, že v Turecku není zakázáno ani používání volných měn ve vnitřním platebním styku. Některé obchody je zcela běžně přijímají a ceny uvádějí buď v místní i volné měně nebo jen v té zahraniční, což je téměř výhradně americký dolar. V zahraničním obchodě se využívají převážně dolary a eura.

Jazyk

Úředním jazykem je turečtina, kurdština se používá v běžném neoficiálním styku ze­jména na jihovýchodě Turecka. Znalost ostatních světových jazyků, především němčiny a angličtiny, je mezi obyvatelstvem minimální. Angličtina je omezena na vzdělanější vrstvy a turistická střediska. Němčinu ovládají „bývalí gastarbeiteři“, kteří pracovali v Německu.

Pracovní doba Obvyklá pracovní doba v Turecku je mezi 9. až 17. hodinou. Státní úředníci jsou obvykle k dispozici od 10. hodiny a je možno je zastihnout až do 18 hodin. Pracovní týden je pondělí až pátek, některé firmy pracují i v sobotu (s výjimkou státních firem a úřadů). Obvyklá prodejní doba je od pondělí do soboty od 9 do 19 hodin. Větší obchodní domy mají otevřeno i v neděli. Státní svátky 1. leden – Nový rok 23. duben – Den národní svrchovanosti a Den dětí 19. květen – vzpomínka na zakladatele tureckého státu Atatürka a Den mládeže a sportu 30. srpen – Den vítězství 29. říjen – výročí vzniku republiky 10. listopadu – výročí Atatürkovy smrti Ramadán – posvátný měsíc muslimů, každý rok se posouvá jeho datum Ukončení Ramadánu, svátek cukroví – Şeker bayrami Svátek obětování – Kurban bayram – koncem kalendářního roku Dopravní předpisy Turecko patří mezi země s největším počtem dopravních nehod a nejvyšší úmrtností. Dopravní předpisy jsou obdobné těm v Česku, v praxi se však nedodržují. Velmi ostražití by měli být chodci, protože v Turecku je uplatňováno „pravidlo absolutní přednosti motorového vozidla“. Při řízení doporučujeme také zohlednit další specifika zdejšího dopravního provozu: svou přítomnost dává řidič na vědomí často troubením, použití světelné signalizace neznamená dávání přednosti, ale právě naopak. Pokud řidič signalizuje levým blinkrem, nemusí to znamenat pouze jeho odbočení vlevo, ale také tímto způsobem může dávat najevo, že jej lze předjet. Počasí, bezpečnostní rizika Klimatické podmínky v Turecku jsou ze­jména v letních měsících relativně náročné. Doporučujeme hodně pít, aby bylo zabráněno dehydrataci. Setkání s hady nebo škorpióny bývají v Turecku vzácná a jako většina zvířat i tito živočichové útočí, pouze pokud se cítí být ohroženi. V zemi jsou poměrně často na ulicích volně se pohybující psi. Bezpečnostní situace je v zásadě srovnatelná s Evropou. Přepadení jsou v Turecku méně častá než v západních zemích. Drobná kriminalita (krádeže osobních věcí z hotelových pokojů, vykrádání aut, podvody) je poměrně častá zejména v hlavních turistických oblastech, vyskytly se i případy znásilnění. Cestování vlastním automobilem

Při cestě do Turecka vlastním autem musí být vozidlo zapsáno tureckými celními orgány do pasu. Řidič musí mít mezinárodní řidičský průkaz. Při výjezdu se navíc vyžaduje předložení potvrzení o zaplacení pojistky pro zahraničí (takzvaná zelená karta). Pokud chybí, lze uzavřít pojištění na tureckých hranicích. Daný osobní automobil může opustit území Turecka pouze s řidičem, který má vozidlo zapsané v cestovním pase. Osobě, v jejímž cestovním pase je vozidlo zapsáno, je zabráněno opustit Turecko bez tohoto vozidla, nebo bez předložení potvrzení, že vozidlo bylo v zemi přihlášeno. Automobil může být v Turecku maximálně po dobu šesti měsíců – v této době však musí po třech měsících alespoň na jeden den se svým automobilem z Turecka vyjet. Pokud řidič zamýšlí pobývat se svým automobilem v Turecku déle, musí si vyřídit zvláštní poznávací značku pro cizince s povolením k pobytu. K tomu jsou potřebné tyto dokumenty: technický průkaz vozidla, povolení k pobytu, cestovní pas, doklad o účelu pobytu.

Důležitá telefonní čísla: Policie - 155 První pomoc - 112 Hasiči - 110 Jandarma (četníci) - 156 Plyn - 187 Voda - 185 Elektřina - 186 Vízum Pro turistické cesty není do Turecka od roku 2005 vyžadováno po českých občanech vízum. Pro obchodní návštěvu je vízum potřeba, ovšem dostanete jej bez poplatku. Vízum vystavuje turecký zastupitelský úřad v Praze. Adresa je Na Ořechovce 69, 162 00, Praha 616. Telefon: 224 311 402 nebo 224 311 403. Fax: 224 311 279. E-mail: tr5@telecom.cz. Provozní hodiny úřadu jsou ve všední dny od 9.00 do 12.30 a od 14.00 až do 17.30. Podat žádost o vízum lze v době od 09.30 do 12.00. Velvyslanectví České republiky v Ankaře Embassy of the Czech Republic (Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği), Kaptanpaşa Sok. 15, Gaziosmanpaşa – Ankara. Telefon: 0090/312/4056139. Stálá služba: 0090/532/3751387. Fax: 0090/312/4463084. E-mail: ankara@embassy.mzv.cz. Web: www.mzv.cz/ankara. Generální konzulát ČR v Istanbulu General Consulate of the Czech Republic, Abdi Ipekçi Cad. 71, POB 35, 80 212 Istanbul – Maçka. Telefon: 0090/2122329046. Stálá služba: 0090/5332573880. Fax: 0090/212/2319493. E-mail: istanbul@embassy.mzv.cz. Web: www.mzv.cz/istanbul. Zahraniční kancelář CzechTrade v Istanbulu**

Kancelář je ve stejné budově, a má tedy stejnou poštovní adresu jako istanbulský generální konzulát.

Vedoucím kanceláře je Miroslav Kelnar.

E-mail: czechtrade@tnn.net.

Web: www.czechtrade.com.tr.

Telefon: 0090/ 2122199847.

Fax: 0090/2122911516.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít