Kapesní průvodce Spojenými státy

23. listopadu 2010, 03:13 - Tomáš Stingl
23. listopadu 2010, 03:13

Tavící kotel, ve kterém se mísí nejrůznější národnosti, víry i kulturní zvyklosti. Tak bývají označovány Spojené státy americké. Podmínky pro obchod i cestování jsou v každém z padesáti unijních států trochu odlišné. Některé zvyklosti lze ale zobecnit na Spojené státy jako celek. Co je tedy dobré vědět?

Spojené státy americké jsou bezesporu stále ještě nejsilnější světovou ekonomikou, když zajišťují asi čtvrtinu celosvětové produkce. Se svými víc než 300 miliony obyvatel jsou také třetí nejlidnatější zemí planety. A plocha devět a půl milionu kilometrů čtverečních USA zajišťuje třetí příčku i v žebříčku největších států.

Při pohledu zvenčí bývají Spojené státy vnímány trochu chybně jako homogenní společnost. Ve skutečnosti ale i samotní Američané označují svou zemi jako jakýsi tavící kotel, ve kterém se mísí nejrůznější národnosti, náboženství, myšlenky i vzorce chování.

Americká společnost je pestrá jako samotná krajina této rozlehlé země. Rozdíly logicky vyplývají už jen z geografických vzdáleností jednotlivých unijních států. Těch je padesát a liší se jak klimatem, tak i historickým vývojem, nerostnými zdroji a etnickým složením.

Například lidnatá severovýchodní oblast, takzvaná Nová Anglie, která byla kolonizována evropskými imigranty jako první, si zakládá na vysoce kvalifikované pracovní síle. Region poblíž Velkých jezer a hranice s Kanadou těží z bohaté průmyslové tradice. Jižní státy jako je Kalifornie disponují zase obrovským zemědělským potenciálem. Texas, Louisiana či Aljaška mají velké zásoby ropy. Arizona, Montana, Utah či Nové Mexiko mají zase významné zdroje rud, uranu či zlata.

Etnicky dominují obyvatelé bílé rasy, kteří jsou obvykle potomky evropských imigrantů. Ti představují tři čtvrtiny obyvatel. Další zhruba desetina populace je černé barvy pleti, přibližně deset procent jsou Hispánci, nejčastěji přistěhovalci z Mexika, Portorika či Kuby.

Polovina obyvatel jsou protestanté, katolíci představují další čtvrtinu americké populace. Mezi menší náboženské směry zastoupené v USA patří mormoni, židé, muslimové či buddhisté.

Jestliže jednotlivé regiony jsou velmi odlišné, existují naopak přinejmenším čtyři silné pojící prvky. Jednak je to angličtina jako jasně dominující jazyk. Významná je ještě španělština a to zejména v jižních státech jako je Kalifornie, Texas nebo Florida, kde je žije významné procento Hispánců.

Dalším pojícím prvkem je společná měna dolar, která svým významem zejména v druhé půli dvacátého století přesáhla hranice USA a fungovala – do jisté míry stále funguje – také jako standardní mezinárodní platidlo.

V neposlední řadě je ale důležitý i patriotismus onoho amerického kosmopolitního společenství. I přes veškerou pestrost a fakt, že vlastně všichni Američané jsou přistěhovalci (původní obyvatelé – Indiáni, Eskymáci či tichomořští obyvatelé netvoří dohromady už ani tři procenta populace), jsou Američané hrdí na svou zemi i historii a cítí k ní obvykle velkou loajalitu.

Jednotlivé unijní státy mají výraznou nezávislost při stanovování vnitřních zákonů a pravidel. Centrální vláda ve Washingtonu má ale přesto velkou autoritu. Třímá otěže federálních zákonů, společné bezpečnostní a zahraniční politiky, a tak seshora dále stmeluje jinak rozmanitý státní útvar.

Měna

Klasické zelené dolarové bankovky jsou v oběhu v nominální hodnotách od jednoho do sta dolarů. Dolar se dále dělí na 100 centů, přičemž nejmenší je jednocentová mince. Zajímavostí je, že americký dolar funguje jako běžné platidlo také v mnoha latinskoamerických nebo oceánských státech. Například v Panamě, Salvadoru, Ekvádoru, na Palau či Marshallových ostrovech.

Správní členění

Hlavní část území Spojených států leží v Severních Americe, když na jihu sousedí s Mexikem a na severozápadě zemi odděluje od Kanady pohraniční pás vedoucí po 49. rovnoběžce. Do této hlavní části USA spadá 48 unijních států. Dále patří do unie i Aljaška na samém nejsevernějším konci amerického kontinentu. Padesátým státem jsou Havajské ostrovy v Tichomoří. V tomto regionu je také několik ostrovů označovaných jako „závislá území“, například Guam či Americká Samoa. Obdobný statut mají v Karibiku Portoriko a Panenské ostrovy.

Státní svátky (v roce 2010)

1. ledna New Year´s Day

18. ledna Martin Luther King, Jr.´s Day

15. února Presidents´ Day

31. května Memorial Day

4. července Independence Day

6. září Labor Day

11. října Columbus Day

11. listopadu Veteran´s Day

25. listopadu Thanksgiving Day

25. prosince Christmas Day

Státní svátky jsou kromě 1. 1., 4. 7. , 25. 12. (a 11.11.) pohyblivé (pokud připadá státní svátek na konec pracovního týdne, sobotu nebo neděli je automaticky přesunut na následující pondělí). V době státních svátků jsou pravidelně uzavřeny státní instituce, u ostatních je udělování volna různé. Kromě výše uvedených státních svátků je poměrně rozšířeno dodržování svátků židovských nebo místních, kdy mohou být zavřeny některé úřady nebo firmy.

Pracovní doba

Úřady mají obvykle otevřeno od 9 do17 hodin. Prodejní doba běžných obchodů bývá od pondělí do pátku od 9 do 21 hodin. Některé supermarkety a „convenience stores“ jsou ovšem otevřeny 24 hodin denně.

Víza

Cestující, kteří chtějí vstoupit na území Spojených států za účelem obchodní cesty nebo turistiky na méně než 90 dní, se mohou pokusit cestovat bez víz v rámci bezvízového programu. Pro takovou cestu je potřeba mít pas s elektronickým čipem a také získat elektronické povolení. Podrobné informace o této možnosti najdete na stránkách http://czech.prague.usembassy.gov/elektronicka_registrace_esta.html.

Cestovat je možné také na jedno z 18 typů nepřistěhovaleckých víz. Podrobný popis jednotlivých kategorií víz a způsob jejich získání najdete na adrese http://czech.prague.usembassy.gov/non-immigrant_visas.html.

Takzvanou zelenou kartu (Green Card), tedy povolení k trvalému pobytu spojené s právem pracovat, je možné získat zpravidla jen s podporou amerického zaměstnavatele – sponzora.

Velvyslanectví USA v ČR

Tržiště 15

124 48 Praha 1 – Malá Strana

Tel: +420 257 530 663

Fax: +420 257 530 920

http:www.usembassy.cz Velvyslanectví ČR v USA Embassy of the Czech Republic 3900 Spring of Freedom St., NW Washington, DC 20008, USA Tel: +1 202 274 9100 Fax: +1 202 966 8540 www.mzv.cz/washington Kancelář CzechTrade v Chicagu The Merchandise Mart, Suite 938 200 World Trade Center Chicago, IL 60654 Tel: +1 312 644 1790 Mobil: +1 312 282 5437 Fax: +1 312 527 5544 chicago@czechtrade.cz www.czechtradeoffices.com Vedoucí: Zuzana Pittnerová Článek vznikl s využitím informací portálu www.businessinfo.cz//

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít