Kapesní průvodce Kanadou

07. května 2010, 20:00 - Tomáš Stingl s využitím informací agentury CzechTrade a ministerstva průmyslu a obchodu
07. května 2010, 20:00

Při cestě velkou severoamerickou zemí musíte dát pozor na velké časové posuny mezi provinciemi i na jedovatý břečťan v národních parcích. Přinášíme pár praktických doporučení, s čím je třeba počítat.

Obyvatelé Ottawy rádi bruslí napříč městem po zamrzlém říčním kanálu. Tamější zimní festival letos v únoru byl největší veřejnou bruslařskou party na světě.

Foto: Shutterstock

Kanada je s téměř deseti miliony kilometrů čtverečních druhým největším státem světa. Má ale jen 33 milionů obyvatel. Z nich 90 procent žije v pásu širokém zhruba 250 kilometrů od hranic se Spojenými státy. Kanada je konstituční monarchií a hlavou země oficiálně zůstává britská královna. Fakticky ale výkonnou moc drží premiér. Více než tři čtvrtiny obyvatelstva jsou křesťanské víry. Část populace soustředěná především v provincii Quebec je frankofonní, zbytek obyvatelstva hovoří anglicky.

Uzemní členění

Země se dělí na deset provincií: Alberta, Britská Kolumbie, Manitoba, Nový Brunšvik, Newfoundland, Labrador, Nové Skotsko, Ontario, Ostrov prince Edwarda, Quebec a Saskatchewan. Dále jsou zde tři teritoria: Severozápadní teritorium, Nunavut a Yukon. Jednotlivé provincie mají vysokou nezávislost na centrální správě. Stanovují si vlastní předpisy a také například výši lokálních daní.

Měna

Měnou je kanadský dolar (CAD), který je v současnosti asi 18 českých korun. Kanadský dolar tvoří sto centů.

Časový posun Kanada pokrývá celkem šest časových pásem. Vancouver na západě země je tak například o tři hodiny pozadu za Torontem nebo Montrealem, o čtyři hodiny za takzvanými Atlantickými provinciemi (například Halifax) a o úctyhodné 4,5 hodiny pozadu za časem v provincii New­foundland. Časový posun mezi Českem a dvěma hlavními provinciemi Ontario a Quebec je naprostou většinu roku šest hodin. Je tedy velmi vhodné mít tuto okolnost na paměti při snaze kontaktovat partnerské subjekty v různých částech Kanady telefonicky. Pracovní doba |DANĚ JSOU V KAŽDÉ PROVINCII JINÉ|
|Daně jsou v Kanadě rozděleny na federální, provinční a municipální. Kompletní aktuální přehled sazeb na federální i provinční úrovni lze nalézt na internetové stránce kanadské daňové správy (Canada Revenue Agency): http://www.cra-arc.gc.ca/ tx/llrts/menu-eng.html. Na většinu zboží a služeb prodávaných v Kanadě ukládá federální vláda pětiprocentní federální daň (GST - Goods and Ser­vices Tax). Tato daň se nevztahuje na potraviny prodávané v potravinářských prodejnách, lékařské služby, většinu finančních a vzdělávacích služeb. Dani GST podléhají veškeré dovozy a je placena dovozcem v okamžiku, kdy zboží překročí kanadské hranice. Spolu s federální daní ze zboží a služeb se na některé zboží vztahuje i federální spotřební daň (Federal Excise Tax). Jedná se především o tabák a tabákové výrobky, hodinky a bižuterii, benzin, naftu a alkoholické nápoje. Provinční daně jsou dalším daňovým zatížením, které se aplikuje na zboží při maloobchodním prodeji. Tyto daně (PST - Provincial Sales Taxes) jsou různé podle jednotlivých provincií a pohybují se v rozmezí nula až deset procent. Na základě dohody federální vlády a vlád tří atlantických provincií (Nové Skotsko, Nový Brunšvik a Newfoundland) je v těchto provinciích od 1. dubna 1997 zavedena takzvaná HST (Harmonized Sales Tax), jejíž výše v současné době dosahuje 13 procent. HST vznikla sloučením federální GST a provinční PST a je zahrnuta přímo do cen. |
Převažující doba v privátním sektoru je od 8.00 či 9.00 do 16.00 či 17.00 hodin. Přestávka na oběd je od 12 do 13 hodin. V Torontu je běžná pružná pracovní doba od 8 do 18 hodin.Obchody většinou otevírají v 10.00 hodin a jsou otevřeny bez polední přestávky až do 22.00. Většina maloobchodů je otevřena sedm dní v týdnu. Některé obchody jsou otevřeny 24 hodin denně.
Zdravotnictví Mezi Českou republikou a Kanadou neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče a proto by důležitou součástí cest do Kanady mělo být včas uzavřené zdravotní pojištění na celou dobu pobytu. Náklady na lékařské ošetření v Kanadě jsou v porovnání s Českem velmi vysoké. Úroveň péče však v některých aspektech – jako například dlouhé čekací lhůty v nemocnicích, nemožnost poskytnutí potřebné péče bez uzavření zdravotního pojištění – neodpovídá evropskému standardu. Svátky s pracovním volnem

V Kanadě se slaví řada svátků celokanadských, ovšem některé provincie a teritoria deklarují pro své obyvatele další zákonné svátky. Všeobecnými svátky jsou Nový rok, Velikonoce, Victoria Day (pondělí před 24. květnem). Dále 1. července Canada Day a ve většině provincií první pondělí v srpnu Civic Holiday. Další svátky jsou Labour Day (první pondělí v září), Den díkůvzdání (druhé pondělí v říjnu), Remembrance Day (11. listopadu), Vánoce (25. prosince) a vyjma Quebecu 26. prosince Boxing Day.

Vedle těchto svátků slaví ještě provincie Quebec St. Jean - Baptiste Day (24.června) a teritorium Yukon Discovery Day (22. srpna). Během uvedených svátků je většina obchodů a vládních institucí zavřena. Volno pro svátky, které vyjdou na sobotu či neděli, je obvykle uplatňováno následující pondělí. Při plánování případných cest či osobních jednání je vhodné vést v patrnosti, že hodně Kanaďanů si před „dlouhým víkendem” bere volno i v pátek, případně v úterý.

Rizika při pobytu

K místním zvláštnostem náleží dlouhotrvající zima, obvykle od října do května s teplotami klesajícími běžně pod minus 20 stupňů Celsia, ve vnitrozemí až minus 30. V parcích a lesích se vyskytuje jedovatý plazivý břečťan, místa jeho výskytu jsou většinou označena tabulkami „poison ivy”. Při pobytu v lese hrozí napadení medvědy. Vzhledem k nadměrnému výskytu hmyzu v zalesněných oblastech Kanady i v blízkosti vodních zdrojů se doporučuje vybavit se dostatkem účinných repelentních přípravků.

Vízová povinnost

Loni obnovila Kanada vízovou povinnost pro občany České republiky. V prosinci bylo znovuotevřeno vízové oddělení Velvyslanectví Kanady v Praze, kde mohou občané podávat žádosti o turistické vízum pro krátkodobý pobyt v Kanadě. Víza k pracovním a studijním pobytům a také víza k dlouhodobému pobytu nadále vyřizuje Velvyslanectví Kanady ve Vídni.

Úřední hodiny vízového oddělení v Praze jsou od pondělí do pátku od 8.30 do 11.30 hodin, pro vyzvedávání víza od 14.30 do 15.30 hodin. Doba zpracování žádosti o vízum je přibližně 10 pracovních dnů. V případě nebezpečí z prodlení je možné podat žádost o vízum na Velvyslanectví Kanady ve Vídni osobně. Vízum může být uděleno během jednoho pracovního dne, pokud bude žádost podána v pracovní dny od 8.30 do 11.30 hodin. Žádost je ovšem možné podat též na každém zastupitelském úřadě Kanady, který má funkční vízové oddělení. V Evropě lze tedy žádost podat například též v Paříži, Londýně a Římě.

O zrušení vízové povinnosti nyní diplomaté obou zemí intenzivně jednají, na Kanadu vyvinula v tomto směru tlak i Evropská komise.

Kontakt na Velvyslanectví Kanady

Velvyslanectví Kanady v Praze: Muchova 240/6, 160 00 Praha 6. Webová stránka: www.canada.cz. Telefonní číslo: 00420 272 101 800. Fax: 00420 272 101 890. E-mail: canada@canada.cz.

Velvyslanectví Kanady ve Vídni: The Canadian Embassy, Immigration section, Laurenzerberg 2, 1010 Vienna, Rakousko. Webová stránka: www.kanada.at. Telefonní číslo: 0043 (1) 531-38-300000. Fax: 0043 (1) 531-38-3321. E-mail: vienn@international.gc.ca.

Kontakt na Velvyslanectví České republiky

Embassy of the Czech Republic, 251 Cooper Street, Ottawa. Telefonní číslo: 001613/ 562387511. Fax 001613/5623878. E-mail: ottawa@embassy.mzv.cz. Web: www.mzv.cz/ ottawa. Velvyslancem je Karel Žebrakovský. Úřední hodiny pro veřejnost jsou od pondělí do pátku od 9.00 do 12.00.

Důležitá telefonní čísla

Policie, záchranná služba, požáry : 911

Informace o telefonních číslech v provincii, v níž se volající nachází: 411

Informace o telefonních číslech v jiné provincii, než ve které se volající nachází: 1(kód volané provincie) 555 1212.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít