Kapesní průvodce Irákem

30. března 2010, 13:31 - Tomáš Stingl s využitím portálu BusinessInfo.cz
30. března 2010, 13:31

Pro případnou obchodní cestu do Iráku vám přinášíme přehled vstupního režimu, praktických informací pro návštěvu země i základních reálií, které se vám mohou během pobytu hodit.

Autor: Shutterstock

Asijský stát Irák leží v povodí řek Eufrat a Tigris, velká část jeho plochy je ale pouštního charakteru. Ze zhruba 31 milionů obyvatel vyznává téměř 95 procent islám. Důležité je ale dělení na majoritní šíitskou část obyvatel (asi dvě třetiny) a zbylou sunnitskou část. Mezi těmito skupinami panuje dlouhodobé napětí.

Z pohledu národnostního je vedle dominantních Arabů (72 procent populace) důležitá kurdská menšina soustředěná především na severu země. Ta představuje 18 procent obyvatel. Další významné menšiny jsou Turci a Arméni.

Největší města jsou vedle sedmimilionové metropole Bagdádu také Basra, Mosul, Sulajmáníja a Erbil. Všechna tato města se blíží dvoumilionové populaci.

Doprava

Lokální přepravu zajišťuje na severu snadno dostupná a celkem spolehlivá taxislužba, ve zbylých částech země jezdí autobusy. Mezi Bagdádem a Mosulem jezdí vlaky. Na větší vzdálenosti lze doporučit letecké spojení. Vnitrostátní letecká přeprava existuje mezi Bagdádem a městy Erbil, Sulajmáníja, Basra a Nadžáf.

Nákup pohonných hmot je záležitostí hodinových front, kvalita nafty a benzinu je velmi nízká. Přeprava ve městech je kontrolována stanovišti mezinárodních koaličních sil, irácké policie a na mnoha místech i polovojenskými milicemi.

Ubytování

Ve větších městech lze bez problému najít kvalitní hotely západního standardu.

Měna

Peněžní jednotkou je irácký dinár. V současnosti je 1000 dinárů v přepočtu zhruba 16 korun.

Časový posun

Oproti středoevropskému času je Irák o dvě hodiny napřed. Tedy například pokud je v Praze deset hodin dopoledne, v Bagdádu je pravé poledne.

Pracovní doba

Irácký pracovní týden začíná v neděli a končí ve čtvrtek, v pátek a v sobotu jsou úřady a většina obchodů uzavřeny. Obvyklá pracovní doba je od 8 do 15 hodin. Obchody bývají otevřeny od devíti a zavírají kolem 18. hodiny. Výjimku tvoří obchody s potravinami a textilem a některé soukromé služby, které mají otevřeno celý týden.

Počasí

VÍZUM A REŽIM VSTUPU
Pro vstup občana České republiky na území Iráku je vyžadován platný pas (cestovní, služební nebo diplomatický) s dobou platnosti nejméně tři měsíce od posledního dne žádaného pobytu. Vstupní vízum vydává Velvyslanectví Iráku v Praze. Adresa je Mongolská 607/3, 160 00 Praha 6, telefon 224 326 976. Provozní hodiny úřadu jsou od 9 do 15 hodin v pondělí až pátek. Imigrační důstojníci na mezinárodním letišti Bagdád (jiný vstup prakticky není možný, s výjimkou iráckého Kurdistánu) dělají po příletu důslednou a pečlivou kontrolu dokladů, chtějí znát důvod cesty, místo pobytu. Hovoří většinou pouze arabsky, znalost angličtiny je velmi nízká. Doporučuje se nedovážet předměty a zboží, které by mohly být považovány za neslučující se s náboženstvím, zejména alkohol. Podle zkušeností lze vstupní vízum získat na mezinárodním letišti Erbil a Sulajmáníja, a to na dobu šesti dnů. Následně je třeba je prodloužit na nejbližší policejní stanici v Erbilu, Sulajmáníji nebo Dohuku. Do Iráku létají pravidelné letecké linky například z Vídně. Letět lze nejen do metropole Bagdádu, přímé linky zajišťují také spojení do města Erbil na severu země. Po příletu se spojte s ambasádou Při pobytu delším než 10 dnů je povinnost přihlásit se na iráckém ministerstvu vnitra. Doporučuje se ihned po příletu kontaktovat Velvyslanectví České republiky na adrese: Bagdád, Al-Mansour, Dijlaschool 601/11/07. Využít lze též služeb kanceláře obchodně-ekonomického úseku ambasády v Erbilu. Adresa: Ain-Kawa 415/09/10, Erbil. E-mailový kontakt: Commerce_Erbil@mzv.cz ; ghazigeology@yahoo.com. Pomůže registrace u investiční rady Ministerstvo zahraničních věcí Iráku doručilo loni diplomatickým misím v Bagdádu nótu, v níž informuje o povinné registraci zahraničních podnikatelů a investorů před cestami do Iráku u Národní investiční rady (National Authority for Investment). To by mělo usnadnit vydávání iráckých víz. Registrace před cestou do Iráku vypadá následovně. Společnosti, podnikatelé a investoři zašlou radě žádost o irácké vízum (pro uvedené podnikatelské a investiční účely) a kopii cestovního dokladu s dostatečným předstihem před plánovanou návštěvou (není časově specifikováno). Součástí mají být údaje o společnosti, která chce v Iráku investovat, včetně informací o dřívějších podobných projektech. Uvedené informace musejí být zaslány na adresu (uvádíme v anglickém překladu): National Authority for Investment /Office of Relations and Promotion/ Information Department, e-mail: P.r.nic@investpromo.gov.iq. Podrobnější informace na www.investpromo.gov.iq.

V letních měsících (květen až září) panují v Irácké republice extrémní klimatické podmínky, kdy teplota ve stínu přesahuje až 50 stupňů Celsia. Z důvodu nedostatku vodních srážek jsou časté tropické písečné bouře (zvané chamsin), které někdy trvají dokonce i dva až tři dny.

Jídlo a stolování

V Iráku se setkáte s tradiční arabskou kuchyní, která zásadně vylučuje vepřové maso a alkohol. Sestává z širokého výběru přísad (zelenina, luštěninové, jogurtové a zeleninové kaše) a příloh (zejména rýže a chlebové placky). Tradičním hlavním jídlem je omáčka s různými kusy pečeného skopového masa s uvařenou rýží, obvyklý také je i kebab (pečené kousky skopového, hovězího, ale i kuřecího masa) nebo kubba (podle oblastí buď placka s rýží a masem, nebo plněný oválný piroh). Hojně se konzumují rovněž ryby (zvláštní, ale velmi oblíbený a známý simač masgúf, ryba na rožni).

Doporučuje se konzumovat zásadně balenou vodu, vzhledem k vysokým teplotám po většinu roku je nutno přijímat zhruba čtyři litry tekutin denně.

Ramadán

Muslimské svátky jsou ve vztahu k našemu kalendáři většinou pohyblivé (lunární kalendář, podle něhož se islámské svátky určují, je o jedenáct dnů kratší). Hlavním svátkem je postní měsíc ramadán, který trvá čtyři týdny. Během tohoto měsíce se muslimská část národa od východu do západu slunce postí a zříká se i dalších světských radovánek. Aktivita obyvatelstva se v té době přesouvá spíše do nočních hodin, což se pochopitelně projevuje na výkonnosti během dne.

Pracovní doba je o ramadánu kratší. Prvním jídlem po západu slunce je takzvaný iftar, kdy se všichni scházejí u rodinného stolu, s pohoštěním je pamatováno i na nejchudší obyvatelstvo. Na konec ramadánu navazují třídenní svátky a po přibližně dvou měsících pětidenní svátky, kdy se práce v Iráku zastaví. Ramadán letos vychází na druhou půli srpna a začátek září.

O svátcích jsou školy, úřady a převážná většina obchodů zavřeny. Vcelku neočekávaně se stává, že irácká vláda vyhlašuje nějaký den za svátek (podle politického vývoje).

Lékařská péče

Zdravotnická péče je pro irácké občany zajišťována v zastaralých zařízeních. Funkčních je 240 nemocnic a 1200 zdravotnických klinik s téměř 29 tisíci lůžek. V případě nutnosti ošetření v provinciích Dohúk, Erbil, Sulajmáníja je nejvhodnější vyhledat lékařské ošetření v některém z těchto krajských měst.

V ostatní části Iráku se doporučuje využívat zdravotnická zařízení pouze v objektech střežených britskou nebo americkou armádou, poněvadž hrozí riziko únosu i ze zdravotnického zařízení. Ta jsou na mezinárodním letišti v Bagdádu a Basře a také v Mezinárodní zóně v Bagdádu. Při cestování je třeba počítat s tím, že místní obyvatelé většinou neumějí poskytovat první pomoc.

Důležitá telefonní čísla

Policie: 07901 737727(z iráckého mobilu), +964 7901 737727 (z českého mobilu)

Nouzové volání: 130 (z pevné linky), 01130 (z iráckého mobilu), +964 1130 (z českého mobilu)

Ohlašovna požárů: 105 (z pevné linky), 01105 (z iráckého mobilu), +964 1105 (z českého mobilu)

Lékařská pohotovostní služba (v Bagdádu): 5429120 (pevná linka), Nemocnice Yarmouk 5376641 (pevná linka), Červený půlměsíc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít