Kapesní průvodce Indonésií

20. dubna 2011, 13:40 - Tomáš Stingl
20. dubna 2011, 13:40

Řetěz ostrovů zvaný Indonésie je odvěkou křižovatkou, kde se protínají obchodní cesty vedoucí ze všech pěti kontinentů. Nejlidnatější muslimský stát světa s téměř čtvrt miliardou obyvatel vyniká různorodostí přírody, lidí i obchodních příležitostí.

Foto: Profimedia.cz

Indonésie je v mnoha ohledech unikátní a fascinující stát. Je tvořena pásem více než 17 tisíc ostrovů a ostrůvků, jenž se táhne podél rovníku jako jakýsi přerušovaný pevninský most mezi jihovýchodní Asií a Austrálií. Tento rozdrobený státní útvar je domovem už téměř čtvrt miliardy lidí. Je také již od raného novověku přirozenou křižovatkou námořních obchodních cest spojujících všechny kontinenty. Připočteme-li ke strategické poloze a vysokému počtu spotřebitelů ještě i bohaté přírodní zdroje od ropy až po dřevo a kaučuk, vyvstává obraz země zaslíbené obchodu. Indonésie je díky tomuto potenciálu v popředí i mezi jihoasijskými státy organizace ASEAN, jíž v letošním roce také předsedá.

Náboženství

Indonésie má mimo jiné jeden kulturně-politický primát, na který se často zapomíná. Je to nejlidnatější muslimský stát světa. V západním zjednodušeném vidění bývá islám poměrně nesprávně ztotožňován hlavně s arabskými zeměmi severní Afriky a Blízkého východu. Ty přitom ovšem představují jen relativně malou část světové muslimské populace (jen asi 14 procent). Daleko početnější společenství muslimů jsou soustředěna ve střední a východní části Asie. A Indonésie jim dominuje, islám tu vyznává zhruba 86 procent z 238 milionů jejích obyvatel.

Díky četným obchodním aktivitám, které v minulosti na ostrovech rozvíjeli Portugalci, Holanďané či Britové, se však v mnoha oblastech uchytily také různé varianty křesťanství, ke kterým se dnes hlásí úhrnem asi osm procent Indonésanů. Turisté se také často setkávají s barvitými slavnostmi a nádhernou architekturou hinduismu, kterému se daří zejména na populárním ostrově Bali.

Nutno podotknout, že byť je islám státním náboženstvím, indonéská společnost vyniká relativně vysokou mírou tolerance a otevřenosti vůči odlišným náboženským i kulturním směrům. V zemi, která je na křižovatce cest tradičně vystavena neustálému přílivu nových impulzů, je to dvojnásob důležité. Svou kulturní tolerancí je ostatně indonéská společnost podobná další muslimské zemi – sousední Malajsii.

Etnické složení

Nejpočetnější etnickou skupinou jsou Javánci, kteří tvoří více než 40 procent populace. Asi 15 procent obyvatel jsou Sundánci. V Indonésii žije dále mnoho menších etnik a také přistěhovalecké komunity Číňanů, Indů i Arabů.

Rozloha a členění

Zmíněných více než 17 tisíc indonéských ostrovů dává dohromady pevninskou plochu zhruba 1,9 milionu kilometrů čtverečních. Souostroví se táhne mezi Indickým a Tichým oceánem v dálce téměř pěti tisíc kilometrů a je velmi různorodé. Mezi nejvýznamnější ostrovy patří na západě Sumatra se svým rozlehlým tropickým pralesem a bohatou faunou a flórou.

Obchodně je nejdůležitější sousední Jáva. Ta koncentruje téměř polovinu indonéské populace a patří s tisíci obyvateli na kilometr čtvereční mezi nejhustěji zalidněná místa světa. Také zde leží hlavní město Jakarta s 11 miliony obyvatel, jež je i významným přístavem.

S tímto přelidněným centrem ostrovní říše kontrastují další velké ostrovy. Indonésii patří větší část Bornea – nazývaná Kalimantan – a západní polovina ostrova Nová Guinea – nazývaná Irian Jaya. Tyto rozlehlé oblasti jsou dosud divokými přírodními regiony a bývají označovány za domovinu posledních ryze přírodních etnik světa.

Mezi další významné ostrovy patří Sulawesi, Komodo, Lombok či Bali. Jejich ekonomický potenciál spočívá především v turistickém ruchu. Tisícovky menších ostrůvků pak žijí tradičním způsobem života – rybářstvím či jednoduchým zemědělstvím.

Administrativně je Indonésie členěna na 33 provincí a 357 regentství, jež mají přiblížit výkon státní moci i do odlehlejších oblastí souostroví.

Jazyk

Úředním jazykem je indonéština (Bahasa Indonesia), jejíž základ tvoří malajština doplněná a upravená místními jazyky a dialekty. Vedle ní jsou používány lokální jazyky jako jávština či sundánština. Obchodní elita běžně ovládá angličtinu.

Přírodní zdroje

Pás tropických deštných pralesů, který se táhne napříč Indonésií od Sumatry přes Borneo až po Novou Guineu je obrovským zdrojem dřeva. Protože je ale vedle Amazonie a pralesů střední Afriky zároveň klíčovým ekosystémem, který má význam pro celou planetu, vyvíjí světové společenství tlak na utlumování těžby dřeva. Drancování pralesů v druhé polovině 20. století bylo nakonec naštěstí zastaveno, Indonésie ustoupila od vývozu surového dřeva a nyní vyváží na vlastním území zpracované dřevěné výrobky s přidanou hodnotou.

Rozhodující nerostné bohatství každopádně představují ropa a zemní plyn, jež se těží hlavně na Sumatře, Borneu a v Jávském moři. Sumatra má rozsáhlá ložiska uhlí. Indonésie patří také k předním vývozcům kaučuku.

Měna

Platí se indonéskou rupií, její mezinárodní kód je IDR. Je to klasický příklad měny, v níž se lze snadno stát milionářem. V současnosti totiž dostanete za necelé dvě české koruny v přepočtu tisíc rupií. V omezené míře je možné ve vybraných indonéských hotelech, cestovních kancelářích či v některých soukromých obchodech platit rovnou v dolarech.

Kulturní zvyklosti

Vzhledem k tropickému klimatu dovoluje společenská etiketa mužům odkládat saka a pohybovat se pouze v košili a kravatě. Řada zvyklostí má původ v islámu. Není obvyklé při setkáních pít alkohol a den se dělí do několika částí mezi modlitbami. Ráno kolem šesté hodiny začínají ranní modlitby. Indonésané už v té době musí být umyti a oblečeni, proto pro ně začíná den již v brzkých ranních hodinách. Další modlitby probíhají v poledne po dvanácté hodině a mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední. V té době muslimové přeruší práci.

Indonésané jsou zvyklí smlouvat o cenách. Cena bývá smluvní většinou v případech, kdy není na výrobku uvedena.

Důležitá telefonní čísla

Nemocnice – záchranka - 118, 119

Policie - 110

Hasiči - 113

Víza

Držitelé platných cestovních dokladů České republiky mohou na většině větších mezinárodních hraničních přechodech Indonésie (na letištích nebo v přístavech) obdržet takzvaná příletová víza (Visa on Arrival) na 30 dnů. Vízum lze prodloužit na dalších 30 dní u orgánů imigrační policie ve vnitrozemí.

Pro tyto účely musíte mít cestovní pas platný minimálně šest měsíců od data vstupu na území Indonéské republiky a také zpáteční letenku či lodní lístek. Zaplatíte poplatek za pobytové vízum na 30 dnů ve výši 25 dolarů, další prodloužení stojí také 25 dolarů.

Občané České republiky, kteří hodlají pobývat na území Indonéské republiky déle než 60 dnů, musí požádat o udělení příslušného typu víza na velvyslanectví Indonéské republiky v Praze. Povolení k dlouhodobým pobytům podnikatelů, jejich zástupců či k registraci firem v Indonésii zařizují zprostředkovatelské kanceláře. Účtované částky jsou sice značně vysoké, ale cizinec se pouze obtížně orientuje v byrokratické spleti místních úřadů a stává se obětí všudypřítomné korupce. Nižší indonéští úředníci navíc hovoří pouze indonésky. Povolení k pobytu je nutné každý rok obnovovat.

Na indonéských letištích je při odletu vybírána letištní daň, takzvaná Departure Tax. Výše poplatku se pohybuje od 30 tisíc do 80 tisíc rupií u vnitrostátních letů a na úrovni 150 tisíc rupií u letů mezinárodních.

Rizikové oblasti

I přes výše zmíněnou umírněnost a toleranci většinové indonéské společnosti tak pestrý náboženský a etnický klokotající kotel nutně zahrnuje i jistá rizika. Nejpalčivěji na ně upozornil brutální pumový útok na zábavní podniky na Bali v roce 2002, při kterých zahynulo přes 200 lidí, především australských turistů. K teroristickému útoku se přihlásila radikální náboženská skupina Džamá Islamíja, která je považovaná za indonéskou odnož Al-Káidy. K dalším výbuchům došlo v roce 2009 v luxusních hotelích v samotné Jakartě.

Vedle islámských radikálů jsou zdrojem napětí také některé regiony usilující o samostatnost. Týká se to například oblasti Aceh na severu Sumatry. V roce 2005 sice zahájila indonéská vláda a separatistické hnutí GAM mírový proces, který vedl k ukončení vojenských operací a přiznání rozsáhlé autonomie této provincii, přesto je tam třeba věnovat osobní bezpečnosti zvýšenou pozornost.

Sporadické útoky ozbrojených separatistických skupin proti úřadům centrální vlády a jednotkám indonéské armády pokračují v oblasti Západní Papua. Do celé provincie je umožněn vstup pouze na speciální povolení. V případě cest do oblasti Západního Timoru se nedoporučuje cestovat mimo správní středisko Kupang. Na ostrově Lombok působí skupiny, které se zaměřují na loupežné přepadávání zahraničních návštěvníků.

Velvyslanectví ČR v Indonésii

The Embassy of the Czech Republic (Kedutaan Besar Republik Ceko)

Jalan Gereja Theresia 20, Menteng, Jakarta 10350

tel.: +62-21-3904075-7

fax: +62-21-3904078

konzulární pohotovost tel.: +62-816-1820894

e-mail: jakarta@embassy.mzv.cz, obchodní oddělení: commerce_jakarta@mzv.cz

www.mzv.cz/jakarta

Působnost velvyslanectví se vztahuje též na Singapur, Sultanát Brunej a Timor-Leste.

Autor připravil článek s využitím informací portálu www.businessinfo.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale…
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít