Kapesní průvodce Běloruskem

02. února 2012, 08:34 - Tomáš Stingl
02. února 2012, 08:34

V Bělorusku vám nebudou při obchodní schůzce tolerovat příliš velké zpoždění. Dobré obchody možná dohodnete v sauně, při slavnostní večeři se musíte blýsknout květnatým přípitkem. Nezapomeňte si na cestu přibalit slovník ruštiny a české sklo jako dárek.

Foto: Profimedia.cz

Bělorusko je vnitrozemský stát zabírající přes 200 tisíc kilometrů čtverečních rovinaté plochy. Má ovšem jen 10 milionů lidí a demografická prognóza je taková, že obyvatel každý rok o několik tisíc ubývá. Jednak mnoho Bělorusů odchází za prací do ciziny, populace ale také relativně stárne.

Mezi ekonomické přednosti tohoto státu patří především dobrá úroveň vzdělání, jehož centry jsou kvalitní univerzity. Strojírenský průmysl, který zásoboval především těžkými automobily celý někdejší Sovětský svaz, stále funguje, ovšem čeká ho ještě dlouhá cesta k modernizaci. Země má relativně malé zdroje nerostných surovin. Solidní produkci má zemědělství.

Z politického hlediska je režim prezidenta Alexandra Lukašenka dlouhodobě kritizován za bezskurpulózní potlačování politické opozice a koncentrace moci do rukou jediného muže. Země se souběžně s tím stále víc orientuje na Rusko. Vedle politické provázanosti na Ruskou federaci funguje čím dál větší propojení i hospodářské. Rusko je největším obchodním partnerem Bělorusů, ještě společně s Kazachstánem tyto tři země vytvořily celní unii a od letoška Jednotný hospodářský prostor.

Etnické složení

Samotní Bělorusové tvoří necelých 84 procent populace. Druhou významnou složkou populace jsou Rusové, jichž je mezi obyvateli osm procent. Mezi další menšiny patří Ukrajinci, Poláci. Přes tři miliony Bělorusů naopak v současnosti žije v zahraničí.

Náboženství

Hlavním náboženským proudem je jako v jiných částech východní Evropy pravoslavné křesťanství, k němuž se hlásí 60 procent obyvatel. Katolíků je osm procent, 15 procent lidí se hlásí k řeckokatolické církvi.

Jazyky

Běloruština je spíš jazykem vyjadřujícím národní uvědomění, i ruština ale nadále funguje jako druhý úřední jazyk a také jaké dominující jazyk pro obchodní jednání. Většina Bělorusů neovládá jiné světové jazyky, při setkání s mladší generací se dá někdy využít angličtina.

Měna

Právě místní měna, kterou je běloruský rubl (BYR), byla v posledních měsících hlavním diskutovaným tématem. Po divoké inflaci a valutové krizi se situace trochu stabilizovala na konci loňského roku. 21. října se běloruský rubl přesunul z režimu fixního kurzu do režimu pohyblivého kurzu, respektive „dirty“ floatingu (možné intervence centrální banky).

V Bělorusku je měnová politika prováděna Národní bankou Běloruska, která podléhá prezidentovi. Běloruský rubl je vázán na koš tří měn (EUR, USD a RUB). Od počátku roku 2011 ho fakticky devalvovala Národní banka Běloruska vůči koši měn o 78 procent.

Existují povolené výjimky používat ve vnitřním platebním styku jiné měny než běloruský rubl. Týká se to především dodávek výrobků a služeb vůči fyzickým osobám – nerezidentům (lázeňské pobyty, zdravotní péče, ubytování). Ve směnárnách je možno běžně směňovat hlavní zahraniční měny, dále ruský rubl, ukrajinský rubl, českou korunu a některé další měny. S ohledem na vysokou inflaci (za devět měsíců loňského roku téměř 70 procent) a hrozbu devalvace se nevyplácí BYR delší dobu schraňovat.

Aktuální kurzy Národní banky Běloruska lze nalézt na adrese www.nbrb.by. V době vydání tohoto Českého exportu byl kurz 2,4 koruny za tisíc běloruských rublů.

Státní svátky v roce 2012 (pracovní volno)

1. 1. Nový rok

7. 1. Pravoslavné Vánoce

8. 3. Den žen

24. 4. Pravoslavné dušičky (tzv. radunica)

1. 5. Svátek práce

9. 5. Den vítězství

3. 7. Den nezávislosti Běloruska

7. 11. Den říjnové revoluce

25. 12. Katolické Vánoce

Telefonní čísla

Hasiči 101

Policie 102

Záchranná služba 103

Plyn 104

Železnice 105

Letiště 106

Autobusová nádraží 114

Informace o telefonních číslech 185

Kulturní zvyklosti

Před cestou do Běloruska je třeba si termín jednání s běloruským partnerem dopředu dohodnout. V případě jednání se státními podniky to musí být písemně. Na rozdíl od některých republik bývalého Sovětského svazu je zvykem dodržovat termín dohodnutých schůzek a jednání, bez omluvy je akceptovatelných maximálně pět minut.

Při představování je vhodné partnerovi předat vizitku v ruském či anglickém jazyce. Při oslovování je obvyklé používat jméno a jméno po otci, „otčestvo“ (například Vladimir Vladimirovič). Pro české obchodníky může být někdy nezvyklé, že partner již při prvním setkání přejde na tykání. Mladší generace se při jednání již chová zcela evropsky.

Jednacím a komunikačním jazykem je v naprosté většině případů ruština. Po předchozí konkrétní dohodě s partnerem je možno komunikovat v angličtině, méně již v němčině. V takovém případě je však třeba si zajistit tlumočení.

Nejlépe se navazují osobní kontakty při neformálních jednáních za stolem. Pracovní oběd v délce přibližně dvou hodin začíná obvykle mezi 13:00 až 15:00, pracovní večeře začíná obvykle v 19:00. Konzumace jídla je doprovázena pravidelnými přípitky, od hostů se očekává přípitek na perspektivní spolupráci, zdraví rodiny a podobně. Přípitky jsou málokdy stručné a jsou vždy ukázkou řečnického umění. Pouhé české strohé „na zdraví“ by mohlo být považováno za neuctivé. Pije se na povel a nejčastěji místní vodka, která je velmi dobré kvality.

Není neobvyklé, že je obchodní partner po určité době spolupráce pozván na chatu nebo do sauny. V tomto prostředí se často uzavírají klíčové dohody. Často jsou zahraničním hostům předávány drobné dárky (vodka, publikace, lidový suvenýr). Je třeba s tímto počítat a dárky si rovněž zajistit. Oblíbená je Becherovka, české pivo či předměty z broušeného skla.

Víza

Vstupní víza uděluje běloruská ambasáda v Praze. Služební vízum pro pobyt kratší než 30 dní není potřeba zvací dopis, pro delší pobyt musíte mít pozvání od organizace v Bělorusku. Ministerstvem zahraničních věcí Republiky Bělorusko je stanovena přesná forma zvacího dopisu. Při pobytu v Bělorusku se musíte do pěti dní po příjezdu ohlásit na místní policejní stanici. Podrobné informace o aktuálních požadavcích na udělení víza najdete na webové stránce www.czech.belembassy.org/cz/belbelg/pols.

Velvyslanectví ČR v Bělorusku

220030 Minsk, Muzykalnyj per. 1/2

telefon: + 375 17 2265244-6

fax: + 375 17 2110137

e-mail: minsk@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/minsk

Nouzová linka pro české občany (mimo pracovní dobu zastupitelského úřadu): +375 29 666 5243.

Čtyřstrana byla připravena s využitím informací portálu www.businessinfo.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít