Kapesní průvodce Austrálií

20. září 2011, 10:11 - Tomáš Stingl
20. září 2011, 10:11

Na jižním kontinentu můžete čekat při obchodu vstřícné a věcné jednání. Australané rychle přecházejí na tykání, nepotrpí si na přílišné dary či zdlouhavé zdvořilostní úvody. Počítejte ovšem s tím, že v jednotlivých australských teritoriích se mohou lišit místní obchodní předpisy.

Foto: Profimedia.cz

Australský svaz, který zabírá celý kontinent i s přilehlými ostrovy, je extrémně řídce obydlený stát. Přestože jeho celková rozloha dosahuje plných 7,7 milionu kilometrů čtverečních, v současnosti žije v Austrálii jen necelých 23 milionů obyvatel. Populace je navíc velmi nerovnoměrně rozmístěna. Koncentruje se především do okolí Sydney, Melbourne, Brisbane, Perthu a několika dalších pobřežních měst. Vnitřní oblasti kontinentu pokrývá nekonečná vyprahlá buš, která je liduprázdná.

Národnostní složení

Na světadílu, který byl od 18. století pozvolna kolonizován Brity (zpočátku hlavně coby trestanecká kolonie), dnes tvoří původní obyvatelé už jen asi dvě procenta celkové populace. Zhruba desetinu obyvatel tvoří přistěhovalci z Asie. Zbytek jsou pak přistěhovalci z Evropy, nejvíce Angličané, Skoti a Irové. Na podporu původních obyvatel jsou určeny nejrůznější dotace a podpůrné programy. Vykořenění a problematická integrace těchto lidí však ústí do rozsáhlých sociálních problémů.

Státní uspořádání

Austrálie je členem britského společenství států – Commonwealthu. Formálně je tedy konstituční monarchií, v jejímž čele stojí britská královna. Ta svou moc vykonává zprostředkovaně přes generálního guvernéra. V praxi ale drží reálnou výkonnou moc v rukou předseda australské vlády.

Náboženství

Zhruba čtvrtina obyvatel Austrálie jsou katolíci, další čtvrtina příslušníci anglikánské církve. V zemi působí ještě několik dalších křesťanských církví. Téměř třetina australské populace se ovšem nehlásí k žádnému náboženskému směru.

Měna

Peněžní jednotkou je australský dolar, označovaný mezinárodní zkratkou AUD. Dále se dělí na 100 centů. V běžném platebním styku se nepoužívají jiné peníze než australské dolary, hlavní směnitelne cizí měny je však možno snadno vyměnit v místních bankách a směnárnách. V současnosti je hodnota jednoho australského dolaru zhruba 18 českých korun.

Jazyk

Úředním jazykem Austrálie je angličtina. V některých médiích zaměřených na jednotlivá etnika jsou používány téměř všechny jazyky přistěhovalců včetně českého. V 80 procentech australských domácností se mluví anglicky. Mimo angličtinu se používá nejvíce čínština, italština a řečtina.

Administrativně členění

Australský svaz tvoří teritoria Nový Jižní Wales, Victoria, Queensland, Jižní Austrálie, Západní Austrálie, Tasmánie, Severní teritorium a hlavní město Canberra.

Australskými občany jsou rovněž obyvatelé Vánočního ostrova a Kokosových ostrovů, kteří mohou uplatňovat své volební právo v rámci Severního teritoria. Tichomořský ostrov Norfolk administrativně spadá pod Nový Jižní Wales.

Jednotlivé státy mají vlastní vlády, samosprávu i pravidla pro obchod. Centrální australská vláda spravuje především bezpečnostní a zahraniční politiku.

Státní svátky

V roce 2011 připadly na státní australské svátky následující termíny.

1. až 3. leden               Nový rok

26. leden                     Den Austrálie

22. až 25. duben          Velikonoce

26. duben                    Anzac day (vzpomínka na vojáky z první světové války)

14. červen                   Královniny narozeniny

2. srpen                       Bankovní prázdniny

4. říjen                         Svátek práce

25. až 27. prosinec      Vánoce

Telefonní čísla

Národní směrové číslo (country code) Austrálie je 61. Celá telefonní síť v zemi využívá osmimístných místních telefonních čísel.

Existují čtyři oblastní směrová čísla (area codes):

2 – Nový Jižní Wales, ACT

3 – Victoria, Tasmánie

7 – Queensland

8 – Jižní Austrálie, Západní Austrálie, Severní teritorium

Důležitá čísla:

Informace o telefonních číslech                        1223

Policie v běžném styku                                                131 444

Záchranná služba, hasiči, policie (tísňově)         000 (bez poplatku)

Obchodní jednání

Obchodní styk je určován britskými a americkými zvyklostmi. Předpokládá se velmi dobrá znalost anglického jazyka, všeobecných světových a případně místních reálií, komunikační schopnosti, profesionální přístup. V obchodním styku je národnostní rozmanitost australského obyvatelstva výhodou, neboť zástupci zahraničních firem jsou přijímáni bez jakýchkoliv předsudků a výchozí pozici pro jednání mají všichni v zásadě stejnou.

Hlavními rysy obchodního jednání jsou konkrétnost a přímočarost. Závěry jednání je zvykem písemně potvrdit, přičemž dohodnuté závěry se plní. Obchodní schůzky je bezpodmínečně nutné naplánovat a sjednat předem. V rámci obchodní sféry nejsou časté zdvořilostní návštěvy bez konkrétního obsahu, dává se přednost intenzivním a kratším jednáním.

Vizitky se vyměňují bez zvláštního rituálu, spíše pro informaci. Australané preferují jednodušší, graficky střídmé vizitky s výrazným a většinou barevně odlišeným logem. Na vizitce by kromě telefonního a faxového spojení neměl chybět ani e-mail, případně internetová adresa firmy. Výměna drobných dárků mezi jednajícími stranami je spíše výjimkou. Velmi brzy po seznámení se s protistranou přecházejí Australané k oslovování křestním jménem, což platí i o následné obchodní korespondenci. Důvěru australských partnerů lze získat poměrně lehce, neboť vycházejí z předpokladu, že dlouhodobý obchodní vztah by měl být výhodný pro obě strany. V případě nepoctivého jednání však lze jejich důvěru také stejně lehce a většinou definitivně ztratit.

I přes neformální způsob života se v obchodním styku vyžaduje společenské oblečení, při některých zvláště významných společenských příležitostech je předepsán smoking. Toto však neplatí mimo velká města, venkovské oblasti se vyznačují velkou neformálností.

Zvláštností pro Středoevropana může být zjištění, že v některých restauracích se nepodávají alkoholické nápoje. Jejich prodej je totiž možný pouze na základě zvláštní, relativně nákladné licence, a tak se lze na dveřích provozovny setkat s nápisem B.Y.O. (bring your own). Do takto označené restaurace si host přinese vlastní alkoholické nápoje, předá je číšníkovi a ten jimi potom hosta za poplatek zvaný korkovné (corkage) obsluhuje. Při placení pak platí pravidlo, že spropitné je považováno za uznání vynikajících služeb a není samozřejmostí.

Víza

K cestě do Austrálie jsou občané České republiky povinni mít cestovní pas platný minimálně šest měsíců od plánovaného data odjezdu z Austrálie. Dále musí mít platné australské vízum – buď e-mail zaslaný ministerstvem imigrace, nebo samolepicí štítek v cestovním pasu. O australská víza lze žádat prostřednictvím internetu, některé oprávněné cestovní kanceláře v České republice nebo na australském velvyslanectví ve Vídni.

Velvyslanectví ČR v Canbeře

Embassy of the Czech Republic

8 Culgoa Circuit

O’Malley ACT 2606, Australia

tel: +61-2-6290 1386

fax: +61-2-6290 0006

e-mail: canberra@embassy.mzv.cz

www.mzv.cz/canberra

Připravil Tomáš Stingl s využitím informací portálu www.businessinfo.cz//

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít