Kanálový odpustek. Z odpuštění daně profitují především průmyslové pivovary - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kanálový odpustek. Z odpuštění daně profitují především průmyslové pivovary

,
Kanálový odpustek. Z odpuštění daně profitují především průmyslové pivovary
Zdroj: čtk

Odpuštění spotřební daně za vylité hektolitry pomůže především velkým pivovarům.

„Pivovary by neměly odvádět spotřební daň z vylitého piva, které díky opatřením vlády neodeberou restaurace, hospody a podobně. I to je pomoc, především malým pivovarům. Budeme to také prosazovat!“ oznámil v dubnu na sociálních sítích poslanec Václav Votava (ČSSD). A zákonodárci po několika dnech skutečně schválili úpravu zákona, podle níž stát vrátí pivovarům spotřební daň za pivo, které se v průběhu jara nepodařilo prodat a muselo se zlikvidovat.

Paradoxem ovšem je, že i když se poslanci zaklínají craftem a potřebě pomoct v těchto chvílích především menším výrobcům, profitovat z tohoto odpustku budou hlavně velké průmyslové pivovary. Jak zjistil týdeník Euro v rychlé anketě mezi „řemeslníky“, do stoupy z nich pivo nevylil téměř nikdo. Reakce sládků a majitelů minipivovarů byla vesměs stejná: vylévání je to nejzazší řešení, jde nám o to, abychom všechno pivo co nejdřív prodali. A pokud už se bude muset něco likvidovat, půjde o objemy maximálně ve stovkách litrů.

Že se to podařilo, dokazují poslední týdny. To musela řada pivovarských chtě nechtě odmítat zákazníky, protože prostě všechno prodali − byli vypití a čerstvě uvařené pivo ještě nebylo hotové. Výjimky se přesto našly a třeba Hradecký Klenot tak − jak řekl jeho obchodní zástupce Martin Tomek − musel zlikvidovat zelené pivo určené na Velikonoce, části výstavu se musel zbavit i létající pivovar Dachovar, jak odpověděl jeho ředitel Ondřej Dachovský na sociálních sítích.

Stará bambitka

To velké pivovary jsou na tom hůř. „Pivo v sudech a tancích, které…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?