Kampaň pro EU nabírá obrátky

27. ledna 2003, 00:00 - Petr Bým, bym@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Špidlův kabinet se rozhodl pro pozitivní motivaci občanů ANO v "evropské" podobě, tedy v zlaté a modré barvě, s unijními hvězdičkami - ty vytvářejí písmeno O. Tak vypadá logo kampaně pro EU, které v minulém týdnu schválila vláda. Úkolem kampaně je přesvědčit občany ČR, aby v chystaném referendu hlasovali pro náš vstup do EU.

Špidlův kabinet se rozhodl pro pozitivní motivaci občanů

ANO v „evropské“ podobě, tedy v zlaté a modré barvě, s unijními hvězdičkami - ty vytvářejí písmeno O. Tak vypadá logo kampaně pro EU, které v minulém týdnu schválila vláda. Úkolem kampaně je přesvědčit občany ČR, aby v chystaném referendu hlasovali pro náš vstup do EU.

Špidlův kabinet se nakonec rozhodl pro kampaň v pozitivním duchu. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda tento postup komentoval slovy: „Neexistuje ani politická strana, ani pozice ve vládě, která by říkala NE Evropské unii. Česká republika se nemůže tvářit vůči referendu o vstupu do EU neutrálně.“ Podle Jany Adamcové, ředitelky odboru komunikační strategie MZV, přijde nejviditelnější část kampaně (billboardy, TV a radiospoty, inzerce v tisku, distribuce propagačních materiálů přímo do poštovních schránek) na řadu až zhruba šest neděl před samotným hlasováním, nicméně četné aktivity už probíhají. Mj. k nim patří internetový server, jehož obsah mapuje všechny aspekty činnosti EU a problematiky jejích vztahů k členským státům. Zároveň už delší čas funguje telefonní info-linka, probíhají rovněž akce v regionech (na kampani se má podílet 17 Regionálních evropských informačních středisek), připravují se propagační materiály atd. Na celou kampaň je ze státních prostředků vyčleněno 200 mil. Kč. Z toho je přibližně pětina určena na prezentaci České republiky v EU, 80 % na financování všech ostatních nákladů, od provozních výdajů organizátorů až po nákup reklamního prostoru v médiích, což podle předběžných odhadů bude představovat největší položku (zhruba 80 mil. Kč). Kampaň je od svého počátku provázena kritikou zejména z řad profesionálů. Podle ředitelky Adamcové jde o kritiku neopodstatněnou: „To je prostě konkurenční boj - jde samozřejmě o velice prestižní zakázku. Někdy ale může být v pozadí kritických ohlasů i slabá informovanost. Týká se to i rozpočtu - žádná agentura nezíská 200 milionů, tato částka je rozdělena do řady zakázek. Hodně diskuzí vyvolala také osoba Ctirada Kaftana, který byl v minulosti spojen s agenturou TBWA (ta se stala dodavatelem grafického manuálu kampaně). Společnost Evropská integrace, kde v současnosti působí a s kterou spolupracujeme, ale nemá na výběr dodavatelů žádný vliv. Vypracovala pro nás základní marketingovou strategii a nyní se zabývá sháněním sponzorů pro regionální akce.“

Referendum o vstupu České republiky do EU se má konat 15. a 16. června tohoto roku, zúčastnit se ho může každý občan ČR, který v době konání referenda dovrší 18 let věku. Hlasovat se bude pouze na území ČR. Návrhy na umožnění hlasování i mimo území republiky vláda zamítla s poukazem na předpokládanou slabou účast a naopak vysoké náklady.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít