Kamerový systém Ring by měl být zrušen, vyzývá zaměstnanec Amazonu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kamerový systém Ring by měl být zrušen, vyzývá zaměstnanec Amazonu

,
Kamerový systém Ring by měl být zrušen, vyzývá zaměstnanec Amazonu
Zdroj: Ring

Proti kontroverznímu kamerovému systému Ring patřícímu Amazonu vystoupil softwarový inženýr společnosti Max Eliaser. Systém je podle něj natolik vadný, že ho nejde spravit. Vyzval proto k jeho vypnutí. Ring se v poslední době setkává s kritikou uživatelů i aktivistů, kteří tvrdí, že není bezpečný.

Systém Ring patřící Amazonu nabízí svým uživatelům bezpečnostní kamery s aplikací, která umožňuje sdílet videa a fotografie bezpečnostních hrozeb v okolí. Data jsou centrálně ukládána a k části údajů má dokonce přístup policie. Některé policejní okrsky dokonce s Ringem spolupracují a aktivně propagují jeho produkty výměnou za slevy na kamery.

Lidskoprávní aktivisté varují, že systém aktivně podporuje špehování sousedů a také rasismus. Uživatelé totiž mnohem častěji než bělochy označují jako podezřelé příslušníky menšin. Ring měl v minulosti problémy i uvnitř firmy. Loni byli čtyři zaměstnanci vyhozeni za to, že neoprávněně nakládali s kamerovými záznamy.

Mají zaměstnanci co mluvit do firemní politiky podniku?

Vývojář Max Eliaser na webu Medium vyzval k ukončení celého systému. „Použití domácích bezpečnostních kamer, které umožňují centrální přístup k záběrům, není slučitelné se svobodnou společností,“ napsal Eliaser. „Problémy (systému) s ochranou soukromí nejdou vyřešit. Neexistuje rovnováha, které by šlo dosáhnout,“ doplnil. Na Mediu se kromě něj kriticky vyjádřily stovky zaměstnanců ke směrnicím a produktům Amazonu.


To je málo! Bezos terčem kritiky kvůli nízké částce na pomoc Austrálii

 Zakladatel Amazonu Jeff Bezos


Ring v současnosti čelí skupinové žalobě, která zpochybňuje bezpečnost jeho produktů. Skupina stěžovatelů je vedena mužem, který tvrdí, že hacker skrze bezpečnostní kameru mluvil s jeho dětmi. V lednu navíc vyšlo najevo, že Ring sbírá informace o uživatelích, které sdílí s třetími stranami. Například s Facebookem a Googlem.

Společnost se brání tím, že se pouze chová jako jiné firmy a data jsou použita pro optimalizaci celého systému. Data odesílaná třetím stranám jsou podle Ringu velmi omezená. S tím ovšem nesouhlasí nadace Electronic Frontier Foundation, která se zjištěním přišla. „Nebezpečí odesílání i malých kousků informací spočívá v tom, že analytické společnosti jsou schopny je poskládat dohromady,“ uvedla nadace.

Eliaserovo vyjádření přichází v době, kdy Amazon vyhrožuje svým zaměstnancům propuštěním za veřejnou kritiku firmy. Nejnovější výzvu k odpovědnějšímu přístupu společnosti k životnímu prostředí podepsalo více než 300 lidí.

Dále čtěte:

Bezos zbohatl vykořisťováním zaměstnanců, tvrdí Ocasio-Cortezová. Amazon se brání

Amazon chce prorazit v Indii. Investuje miliardu dolarů do malých a středních firem

Google se změnil, na lidská práva se neohlíží, tvrdí exmanažer

Ve stopách Amazonu, Microsoftu a Applu. Tržní hodnota mateřské firmy Googlu přesáhla bilion dolarů

Američané věří víc Amazonu než policii a vládě. Nejhůře dopadl Hollywood