Kamerový systém Ring by měl být zrušen, vyzývá zaměstnanec Amazonu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kamerový systém Ring by měl být zrušen, vyzývá zaměstnanec Amazonu

,
Kamerový systém Ring by měl být zrušen, vyzývá zaměstnanec Amazonu

Proti kontroverznímu kamerovému systému Ring patřícímu Amazonu vystoupil softwarový inženýr společnosti Max Eliaser. Systém je podle něj natolik vadný, že ho nejde spravit. Vyzval proto k jeho vypnutí. Ring se v poslední době setkává s kritikou uživatelů i aktivistů, kteří tvrdí, že není bezpečný.

Systém Ring patřící Amazonu nabízí svým uživatelům bezpečnostní kamery s aplikací, která umožňuje sdílet videa a fotografie bezpečnostních hrozeb v okolí. Data jsou centrálně ukládána a k části údajů má dokonce přístup policie. Některé policejní okrsky dokonce s Ringem spolupracují a aktivně propagují jeho produkty výměnou za slevy na kamery.

Lidskoprávní aktivisté varují, že systém aktivně podporuje špehování sousedů a také rasismus. Uživatelé totiž mnohem častěji než bělochy označují jako podezřelé příslušníky menšin. Ring měl v minulosti problémy i uvnitř firmy. Loni byli čtyři zaměstnanci vyhozeni za to, že neoprávněně nakládali s kamerovými záznamy.

Vývojář Max Eliaser na webu Medium vyzval k ukončení celého systému. „Použití domácích bezpečnostních kamer, které umožňují centrální přístup k záběrům, není slučitelné se svobodnou společností,“ napsal Eliaser. „Problémy (systému) s ochranou soukromí nejdou vyřešit. Neexistuje rovnováha, které by šlo dosáhnout,“ doplnil. Na Mediu se kromě něj kriticky vyjádřily stovky zaměstnanců ke směrnicím a produktům Amazonu.


To je málo! Bezos terčem kritiky kvůli nízké částce na pomoc Austrálii

 Zakladatel Amazonu Jeff Bezos


Ring v současnosti čelí skupinové žalobě, která zpochybňuje bezpečnost jeho produktů. Skupina stěžovatelů je vedena mužem, který tvrdí, že hacker skrze bezpečnostní kameru mluvil s jeho dětmi. V lednu navíc vyšlo najevo, že Ring sbírá informace o uživatelích, které sdílí s třetími stranami. Například s Facebookem a Googlem.

Společnost se brání tím, že se pouze chová jako jiné firmy a data jsou použita pro optimalizaci celého systému. Data odesílaná třetím stranám jsou podle Ringu velmi omezená. S tím ovšem nesouhlasí nadace Electronic Frontier Foundation, která se zjištěním přišla. „Nebezpečí odesílání i malých kousků informací spočívá v tom, že analytické společnosti jsou schopny je poskládat dohromady,“ uvedla nadace.

Eliaserovo vyjádření přichází v době, kdy Amazon vyhrožuje svým zaměstnancům propuštěním za veřejnou kritiku firmy. Nejnovější výzvu k odpovědnějšímu přístupu společnosti k životnímu prostředí podepsalo více než 300 lidí.

Dále čtěte:

Bezos zbohatl vykořisťováním zaměstnanců, tvrdí Ocasio-Cortezová. Amazon se brání

Amazon chce prorazit v Indii. Investuje miliardu dolarů do malých a středních firem

Google se změnil, na lidská práva se neohlíží, tvrdí exmanažer

Ve stopách Amazonu, Microsoftu a Applu. Tržní hodnota mateřské firmy Googlu přesáhla bilion dolarů

Američané věří víc Amazonu než policii a vládě. Nejhůře dopadl Hollywood

Ohodnoťte tento článek
Diskuze