Kam směřuje tuzemský leasing

16. června 2003, 00:00 - Miroslav Melichar
16. června 2003, 00:00

Navzdory stagnaci nových investic roste letos objem leasingu stejně jako vloniDeváté místo v Evropě patří českému leasingovému trhu movitých věcí, leasing nemovitostí je co do objemu mezi evropskými zeměmi desátý. Mezi kandidáty na vstup do EU nemá náš leasing konkurenci.

Navzdory stagnaci nových investic roste letos objem leasingu stejně jako vloni

Deváté místo v Evropě patří českému leasingovému trhu movitých věcí, leasing nemovitostí je co do objemu mezi evropskými zeměmi desátý. Mezi kandidáty na vstup do EU nemá náš leasing konkurenci.

Vloni se objem nově uzavřených leasingových obchodů zvýšil ve srovnání s rokem 2001 o čtyři procenta. Jak vyplývá z údajů Asociace leasingových společností (ALS), pokračoval vývoj trhu stejným tempem i v prvním čtvrtletí letošního roku. Členské společnosti asociace předaly od ledna do března do užívání movité věci v pořizovací hodnotě (bez DPH) asi 22,9 miliardy korun (ve stejném období minulého roku 21,3 mld. Kč). Vzhledem k tomu, že členové ALS ovládají 90-95 procent tuzemského trhu, byly v České republice v prvním kvartále předány do leasingu dopravní prostředky, stroje a zařízení za téměř 23,5 miliardy korun. Objem leasingu movitých věcí vzrostl tedy meziročně o 4,2 procenta. Ve srovnání s 1. čtvrtletím 2002 vzrostl podíl leasingu osobních a lehkých užitkových aut z 49,6 na 49,8 procenta, zastoupení těžších dopravních prostředků naopak pokleslo z 29,4 na 28,2 procenta. Leasing strojů se ze17 zvýšil na 18,6 procent, podíl počítačů a vybavení kanceláří poklesl z 1,5 na jedno procento. Leasing ojetých vozů tvořil 27,8 procenta celkového leasingu osobních a užitkových osobních aut. V 1. čtvrtletí byly do leasingového užívání předány nemovitosti za cca 291 mil. Kč, což představuje v meziročním srovnání růst o 188 procent. Jde však pouze o orientační údaj. Řada společností poskytujících leasing nemovitostí totiž asociaci čtvrtletní údaje z řady důvodů neposkytuje. Členské společnosti asociace poskytly spotřebitelské úvěry v rozsahu 3,085 miliard Kč, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku růst o 7,3 procenta. Prodeje na splátky dosáhly objemu 660 milionů Kč, což je o 1 13,6 procenta více než v loňském prvním čtvrtletí.

Jak to bylo vloni

Společnosti se sídlem v ČR poskytly v r. 2002 do leasingového užívání stroje, zařízení a dopravní prostředky v celkové hodnotě (souhrn pořizovacích cen bez DPH) přes 100 mld. Kč. Ve srovnání s rokem 2001 došlo k mírnému růstu objemu nově leasovaných movitých věcí v běžných cenách přibližně o jedno procento. Výrazně se zvýšil objem leasingu nemovitostí. Do užívání byly v r. 2002 předány budovy v celkové pořizovací hodnotě 9,1 mld. Kč, což představuje růst proti r. 2001 téměř o 56 procent. Podíl operativního leasingu na celkových leasingových objemech dosáhl v roce 2002 4,25 procenta. Podíl členů Asociace leasingových společností ČR na všech těchto plněních převyšuje 95 procent. Pokud jde o investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků, podíl leasingu opět převýšil 30 procent. Podíl osobních aut na celkovém leasingu movitých věcí dosáhl 47,5 procenta. Podíl nákladních aut a autobusů se ustálil na 29,5 procenta. Leasing ojetých vozů přesáhl 12 procent leasingu movitých věcí, jeho podíl na leasingu osobních aut přesáhl jednu pětinu. Mírně se zvýšil podíl leasingu strojů a zařízení, vloni dosáhl 18,4 procenta.

Hlavními klienty jsou podnikatelé

Nadále dominuje leasing pro podnikatele v soukromém sektoru služeb (vloni byl potvrzen dlouhodobý trend více jak polovičního podílu tohoto sektoru) a leasingu do průmyslu a stavebnictví (kolem 25 procent). S šířícím se využíváním prodeje na splátky a spotřebitelského úvěru v občanském sektoru mírně klesl podíl leasingu pro spotřebitele (na 13,4 procenta). Zanedbatelný je již po několik let podíl leasingu do zemědělství (vloni pouhá 3,3 procenta). Naprostá většina leasingů movitých věcí je uzavírána na období do 5 let. V roce 2002 dále pokročila koncentrace leasingového trhu ČR. Podíl pěti největších leasingových společností na celkovém objemu našeho leasingu dosáhl již téměř 53 procent, podíl největších patnácti společností dosáhl vloni 87,5 procent. Mírně poklesl celkový počet aktivních leasingových společností. Působení malých a středních leasingových společností však z hlediska uspokojování zákaznických potřeb neztrácí na významu ani v podmínkách konsolidace našeho trhu. Ve srovnání s celoevropskými statistikami a s trendy vývoje zahraničních leasingových trhů představoval náš leasing vloni (pokud jde o hodnotu nově uzavřených smluv) přes 1,5 procenta celoevropských objemů. Předstihl v tomto směru řadu vyspělých trhů západní Evropy včetně dánského, norského, finského, irského, řeckého a lucemburského. Dominuje v rámci leasingových trhů postkomunistických zemí. V řadě aspektů, včetně komoditního a zákaznického směrování realizovaných leasingů, odpovídá situace v České republice evropským trendům. Výjimkou je výrazně vyšší podíl aut v našem leasingu. Svými objemy, trendy i stupněm využívání pro potřeby investorů i spotřebitelů zaostává za situací ve většině evropských zemí náš leasing nemovitostí.

Co bude dál

„Leasing bude i v letošním roce nezastupitelným nástrojem k naplnění investičních záměrů řady malých a středních firem a začínajících podnikatelů,“ tvrdí předseda představenstva ALS Vratislav Válek. Podle jeho slov významně poroste především leasing nemovitostí. Klienti leasingových společností se prý mohou těšit i na nové leasingové produkty a na ještě širší spektrum doprovodných služeb než dosud. Nadále bude pokračovat postupná koncentrace tuzemského trhu, i když úloha menších leasingových firem, specializovaných regionálně či komoditně, bude mít svůj význam i nadále. Nárůst leasingu o desítky procent jako v devadesátých letech však již očekávat nelze.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ADRIENA BINKOVÁ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít