Kam kráčíš, informační společnosti?

08. července 2008, 16:10 - Ivan Pilný
08. července 2008, 16:10

Glosa postaršího technokrata

Vize informační společnosti charakterizovaná dostupností informací na špičkách prstů pro kohokoli kdekoli a kdykoli bere možná za své. Do rozpaků se nedostávají jen tvůrci národních strategií. Státní moc nám prezentuje spíše koncept velkého bratra. Realizaci této, pro státy z mnoha důvodů nesporně přitažlivé strategie, reprezentují prosvěcující kamery na letištích, více méně neomezené sledování telefonních hovorů, všudypřítomné kamery. Systém se začíná samofinancovat nejen z našich daní, ale třeba z pokut vybíraných za překročení rychlosti na místech majících pramálo společného s bezpečností provozu.
Každý rozumný člověk si uvědomuje vysoká rizika vyplývající z hrozeb terorismu. Proto má velký bratr nejen své odpůrce, ale i příznivce. Nejsou to zdaleka jen firmy, které si z bezpečnostních rizik udělaly skvělý vzkvétající byznys. Všechny bezpečnostní strategie reagují s nevyhnutelným zpožděním na neustále se vyvíjející sofistikované útoky lupičů a narušitelů. Řešíme tedy následky, nikoli příčiny. Nechci se teď bavit o politických, náboženských nebo jiných příčinách terorismu. Spíše se podívejme na mnohokrát prověřené tvrzení, že žádný oběd není zadarmo. Nemám na mysli jen to, že utrácíme za vizi „informační společnosti“ přímo a nepřímo čím dál víc peněz. Některé nám sebere státní pokladna, jiné neodolatelný marketing informačních a komunikačních firem. Vize informační společnosti trochu začíná připomínat džina vypuštěného z lahve. Stalo se to dříve třeba s „ovládnutím“ ohně nebo atomové energie. Platí stále: dobrý sluha, ale špatný pán. Neustále se zdokonalující informační systémy ovládající nejen kontakty s úřady a vaši korespondenci, ale elektrárny, banky, komunikační systémy, nemocnice postupně vyřazují z funkce původní infrastrukturu a její procesy. Návrat ke staré alternativě už často není možný. Kopat do elektronicky ovládaných vrat, která neotvírají, dává smysl, ale kopat do velínu atomové elektrárny asi ne. Výpočetní výkon vaší domácí informační infrastruktury převyšuje výkon super počítačů před pár lety. Běda ovšem, když selže. Využívání služeb informační společnosti nás nutí k čím dál větším kompromisům, leckdy už vyvolávajícím oprávněnou diskusi.
Moje glosa nechce útočit na technologie, které hojně využívám. Spíš připomene nápis na opuštěných vylomených dveřích luxusního auta v kalifornské poušti: „Užívej všechno, co člověk vytvořil, ale nemodli se k tomu, je to pomíjivé“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít