Kam jít pro radu, když chcete živnostničit po Evropě

25. června 2010, 12:00 - Kateřina Červinková, odbor vnitřního trhu a služeb EU Ministerstvo průmyslu a obchodu
25. června 2010, 12:00

Chcete začít podnikat v některé zemi Evropské unie a nevíte, jak na to? Obraťte se na Jednotné kontaktní místo. Jde o novou službu zastřešenou Ministerstvem průmyslu a obchodu. Ze zhruba 180 klientů měsíčně se zatím většina zájemců dotazuje právě na podmínky založení firmy v zemích, jako je Rakousko nebo Německo.

Jednotné kontaktní místo stát otevřel v každém krajském městě.

Autor: Jakub Stadler

Jan Hanák je z malého města poblíž polských hranic. Již patnáct let se živí jako malíř pokojů. Protože pracuje kvalitně a levně, postupně začal být zájem o jeho služby i na polské straně. Jan Hanák nejprve o práci za hranicemi vůbec nepřemýšlel, všechny nabídky ihned odmítal. Nechtěl totiž obíhat úřady a složitě zjišťovat, co všechno je k tomu potřeba. Pak se dozvěděl o Jednotném kontaktním místě, které mu poskytlo všechny potřebné informace. Dnes už je v Polsku tak úspěšný, že tam plánuje přesunout většinu svých podnikatelských aktivit. I s tímhle mu Jednotné kontaktní místo pomůže. Jednoduše mu zjistí, jak získat polskou obdobu živnostenského oprávnění.

Co jsou to Jednotná kontaktní místa?

Na začátku roku otevřelo Ministerstvo průmyslu a obchodu Jednotná kontaktní místa (JKM) na 15 obecních živnostenských úřadech . Jedná se o informační místa pro podnikatele, která najdete v každém krajském městě a v Praze.

JKM klientovi poskytne veškeré informace potřebné k zahájení podnikání. Chcete-li se stát například kadeřnicí, truhlářem, architektem či auditorem, ale bojíte se, že sami nezvládnete vyřídit všechny formality, obraťte se na toto místo. Primárně se dozvíte, jaké podmínky musíte splnit pro výkon dané profese.

Dále zjistíte, jaké žádosti nebo podání musíte vyplnit, abyste získali oprávnění či licenci, kde a v jaké výši uhradíte správní poplatek, jestli k výkonu povolání potřebujete mít pojištění profesní odpovědnosti. Hotovou žádost se všemi přílohami a náležitostmi lze navíc podat přímo na JKM, které už ji doručí příslušnému úřadu. Není proto nutné ztrácet čas obíháním úřadů a všechno vyřídíte na jednom místě.

Jednotné kontaktní místo navíc poskytuje celou škálu dalších informací souvisejících s podnikáním, jako jsou například informace z oblasti ochrany spotřebitele či možnosti mimosoudních řešení případných sporů nebo kontakty na osoby, které jim poskytnou praktickou pomoc. Na pracovníky JKM se mohou obracet i cizinci, kteří chtějí podnikat v České republice.

Jak podnikat za hranicemi Jednotný vnitřní trh Evropské unie nabízí podnikatelům větší prostor pro poskytování svých služeb než jen uvnitř hranic svého státu. Spousta podnikatelů neví, co je pro podnikání v ostatních zemích Evropské unie potřeba. Proto této možnosti nevyužívají. Přitom se stačí obrátit na české Jednotné kontaktní místo, které je součástí celo­evropské sítě, a tudíž od svých zahraničních kolegů jednoduše zjistí informace ohledně podmínek podnikání v jiných členských státech Unie. Počet klientů JKM poměrně rychle přibývá. V současné době se na JKM obrací v průměru 180 žadatelů měsíčně. Nejvíce dotazů mají čeští podnikatelé, kteří se chtějí dozvědět, jak mohou podnikat za hranicemi Česka, a využít tak potenciálu vnitřního trhu. V prvé řadě je zajímají podmínky podnikání v sousedních státech – na Slovensku, v Rakousku a Německu. Co se týče oborů podnikání, chtějí v zahraničí provozovat zejména řemeslné živnosti, jako již zmiňovaný malíř, truhlář, zedník, tesař, elektrikář, ale i například dopravní služby či pořádání kurzů vaření piva. Služby JKM rovněž využívají, i když v menší míře, zahraniční živnostníci, kteří chtějí podnikat v Česku. Návod krok za krokem je i na internetu |KDE MÁTE NEJBLIŽŠÍ KONTAKTNÍ CENTRUM?**|

Seznam všech Jednotných kontaktních míst naleznete na internetové adrese http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/zivnostenske-podnikani/adresy-jednotnych-kontaktnich-mist-jkm/1000574/55677.

Služby JKM jsou pro podnikatele dostupné i na internetu. Veškeré informace, návody a postupy naleznou zájemci na portálu BusinessInfo (www.businessinfo.cz). Portál obsahuje nejen obecné informace o tom, jak začít podnikat v Česku, ale i přehled jednotlivých služeb spadajících do režimu evropské směrnice o službách.

Rubrika věnovaná zahájení podnikatelské činnosti obsahuje přehledné návody pro více než 180 podnikatelských činností z rozličných oborů. Profese jsou rozděleny dle oblastí, jako jsou například zdraví a krása, finančnictví, kultura, pohřebnictví či vzdělávání.

U každé činnosti je krok za krokem podrobně popsáno, co je potřeba k získání oprávnění k podnikání, včetně všech potřebných formulářů a žádostí a kontaktů na úřady, které vaši žádost vyřídí. Chcete-li se stát třeba daňovým poradcem, návod naleznete v sekci finančnictví. V krátké anotaci se nejprve dozvíte, co činnost daňového poradce zahrnuje, a pak už stačí postupovat „dle návodu“, krok za krokem. Žádosti a formuláře slouží jako vzor; žadatel si je může vytisknout, vyplnit ručně a poslat příslušnému úřadu klasicky poštou.

Nicméně pomoc podnikatelům jde ještě dál. Hlavním cílem je, aby si podnikatel mohl vyřídit svou žádost elektronicky, přímo z pohodlí domova či kanceláře. Vše, co k tomu bude potřebovat, je vyplnit online formulář, připojit potřebné přílohy a elektronický podpis. Pokud je podání žádosti zpoplatněno, může poplatek zaplatit převodem z účtu. Číslo účtu spolu s doplňujícími údaji nalezne také v podrobném návodu. Pak už jen zbývá odeslat vše e-mailem opatřeným elektronickým podpisem do e-po­datelny úřadu, který jeho žádost zpracuje. JKM představuje užitečnou službu pro všechny zájemce o podnikání. A to nejen díky informacím, které poskytuje (ať již v jedné z patnácti kanceláří, nebo prostřednictvím webového portálu www.businessinfo.cz), ale zejména díky tomu, že dokáže budoucímu podnikateli zprostředkovat veškeré náležitosti spojené se vstupem do podnikání. Vzniká tu tak unikátní brána do podnikání, jakýsi „one-stop shop“, jehož využitím odpadá nepříjemný a časově i finančně nákladný proces shánění informací a obíhání nejrůznějších úřadů doposud nevyhnutelně spojený se začátkem podnikání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít