Kam až se dovolají?

05. září 2007, 17:11 - Ondřej Hergesell
05. září 2007, 17:11

Spor o virtuálního mobilního operátora dospěl k ÚOHS

Pře kolem dosud neuskutečněného projektu virtuálního mobilního operátora Makro Club se přiostřuje. Společnost Unient Communications, jež projekt připravovala s obchodním řetězcem Makro Cash & Carry ČR, se během prázdnin obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dle názoru Unientu totiž Telefónica O2, která měla Makro Clubu pronajmout část kapacity své mobilní sítě, zneužívá dominantního postavení.
„Na českém telekomunikačním trhu nepanuje rovnováha. Pro všechny subjekty nejsou nastaveny tytéž podmínky, a proto jsme požádali antimonopolní úřad, aby situaci přezkoumal,“ řekl týdeníku EURO Pavel Chlupáček, předseda představenstva Unient Communications a ředitel pro strategický rozvoj firmy. Na mysli má především fakt, že Telefónica O2, jež po několikaměsíčním vyjednávání o pronájmu sítě odmítla s Unientem podepsat smlouvu, realizuje podobný model pronájmu kapacity sítě se společností ČEZnet. Ta poskytuje mobilní služby zaměstnancům Skupiny ČEZ a jejich rodinným příslušníkům (EURO 24/2007). „Klíčový je fakt, že Telefónica, která má s ČEZnetem smluvní vztah s určitými podmínkami, se brání uzavřít obdobnou smlouvu s námi,“ říká Chlupáček. A dodává: „Přitom se jedná stejně jako v případě ČEZnetu o podobně uzavřený okruh klientů v řádech desítek tisíc.“

Nejdříve ČTÚ...

Unient, který měl projekt Makro Clubu technologicky zastřešovat, vyjednával podmínky pronájmu sítě s Eurotelem (jenž se přejmenoval na Telefóniku O2) od loňského jara. Když obě strany odsouhlasily byznysplány projektu a obchodně-finanční podmínky, Eurotel zaslal Unientu nabídku, kterou Unient akceptoval. K podpisu smlouvy však již nedošlo. Zatímco Chlupáček tvrdí, že operátor bezdůvodně odmítá plnit podmínky, které Unientu nabídl, Telefónica považuje záležitost za uzavřenou, protože se nepodařilo nalézt oboustranně výhodný obchodní model fungování virtuálního mobilního operátora. „To, že zdlouhavé vyjednávání podmínek určitého projektu není ukončeno podepsáním smlouvy, není ve světě obchodu ničím neobvyklým. Předsmluvní jednání nejsou právně závazná, neboť nikdy nedošlo k podepsání písemné smlouvy,“ říká Martin Žabka, mluvčí Telefóniky.
Unient se s nedokončeným projektem, do něhož již investoval několik desítek milionů korun, nehodlá smířit. Na konci května proto podal na Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který je regulátorem trhu, návrh na zahájení takzvaného řízení o uložení nediskriminace. „Očekávali jsme, že úřad vydá rozhodnutí, na jehož základě budeme moci uzavřít s Telefónikou kontrakt za podmínek, které nám sama navrhla a které jsou pro ni výhodnější než ty, za něž nabízí obdobné služby jiným subjektům - například ČEZnetu. Jenže ČTÚ zřejmě nepochopil právní otázku sporu,“ tvrdí Chlupáček. „Úředníci nám napsali, že Telefóniku nepovažují za dominantního hráče trhu a že se tímto případem nebudou zabývat. ČTÚ s tím nechce nic dělat, což považuji za klasický případ úřednické ignorace,“ říká.

...poté ÚOHS.

V průběhu prázdnin se proto Unient rozhodl v podobném duchu obrátit na brněnský antimonopolní úřad, aby posoudil, zda došlo, či nedošlo k porušení podmínek hospodářské soutěže, a také aby ÚOHS posoudil, zda Telefónica O2 je dominantním subjektem, který zneužívá svého postavení. „Argument protistrany, že ČEZnet využívá pronájmu sítě Telefóniky pouze pro privátní telekomunikační službu, v tomto případě neobstojí. ČEZnet provozuje službu na veřejných číslech, takže je to veřejná telekomunikační služba, nikoli privátní,“ je přesvědčen Chlupáček, „chceme, abychom i my mohli uzavřít podobný smluvní vztah. Abychom my a jiné subjekty trhu přestali být znevýhodňováni.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž…
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít